Nőmentes övezet

Csontos János
2005. 09. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Középkorú, érett férfi vagyok. Azonkívül hiteles is. (Erről az érintett bankok tudnának egyet-mást mondani.) Minden adottságom megvan tehát ahhoz, hogy tévéhíradót vezethessek a nemzeti főadón. Középkorú, érett (hiteles) férfiként azonban azzal is tisztában vagyok: csupán a genetika szeszélye, hogy nem 2-essel kezdődik a személyi számom. Márpedig ha netán középkorú, érett, hiteles nő volnék, a dolgok pillanatnyi állása szerint elvi alapon kiparancsolnának a Magyar Televízió híradóstúdiójából, én meg mehetnék panaszra az ORTT-hez, ahol ugyancsak a női nem van törpe kisebbségben. (Le is söprik minden adandó alkalommal.) Sőt, a – véletlenül csupa középkorú, érett, saját bevallása szerint hiteles – tévés vezető még azt is nyilatkozná a csodálkozó sajtónak: a nők talán szebbek, de születésüknél fogva butuskák; ráadásul hagyományosan összevissza fecsegnek – így aztán nem is hisz nekik senki (de a középkorú, érett döntéshozó férfiak semmiképpen). Jogos, ha leveszik őket a képernyőről.
Ha a kedves olvasó mindezt tréfának vélné, tekintsen este fél nyolckor a képernyőre: valóban nőmentes övezetet talál. Hiába babrál az ember a távirányítóval: a nagy nyugati tévék leragadtak a kétnemű híradós műsorvezetésnél – nyilván nem értik az idők szavát. Jómagam azok közé tartozom, akik sokkal kellemesebb jelenségnek tartják például Novodomszky Évát, mint Pálffy Istvánt – de hát ez is biztosan annak a fránya személyi számnak az egyenes következménye. Ezzel szemben most be kell érnem Pálffyval. Aki kétségkívül megfelel minden újonnan támasztott kritériumnak: férfi is, érett is, középkorú is – hitelességét pedig a közszolgálat mellett a kertévék ingoványos világában is hosszasan edzette. Hol van már a „mindhalálig Fradi-szív” avíttas eszménye, hogy nem igazolunk idényenként ide-oda, hanem egy csapatszínért élünk és halunk? E pillanatban Pálffynak még helyettese sincs – úgyhogy a tájékoztatás pártatlansága jegyében aggódhatunk az egészségéért. (Tényleg: ha Friderikusz ágynak esik, ki vezeti a közszolgálati műsorszámként elkönyvelt Friderikuszt?)
Ha a Magyar Televízió lélekben átkeresztelkedik Macsó Televízióvá, az önmagában is elég nagy baj: Göncz Kinga például már alighanem minden más programját lemondta, hogy kellő energiát fordíthasson e közpénzből finanszírozott példátlan esélyegyenlőtlenségi médiaskandalum orvoslására. A simán nőgyűlölő döntés és e döntés büszke nyilvános indoklása azonban súlyosabb gondok jelenlétét jelzi a nemzet televíziójánál. Az ugyanis nem létezik, hogy ennek az arculatváltásnak álcázott szimbolikus lépésnek egy röpke perc alatt ne lehetett volna végigzongorázni a várható következményeit: összehasonlíthatatlanul nagyobb biztos kárt fog okozni a cégnek, mint amennyi feltételezett szakmai hasznot hajthat. Azt gondolná a kibic: a köztévé hírigazgatója és elnöke is elég érett és elég középkorú (s minden bizonnyal elég férfi is) ahhoz, hogy úgy vágják ki a féltékeny Pálffyt az ajtón a szólózó ötletével, hogy Nagy Richárd képe is leesik a falról. De ha ők nem is látták a veszélyt, ott van a vezetőségben például a még hitelesebb és még középkorúbb Baló György. Hogyhogy nem szólt az ifjabbaknak: fiúk, ebből baj lesz; egy emberként fognak nekünk esni a konzervatív, a liberális, sőt a szocialista kritikusok?
Régi igazság: nőmentes övezetben a férfiak is boldogtalanok. A nők ráadásul nemcsak álmodoznak a fess hímnemű tévésztárokról, de adót is fizetnek. Minden bizodalmunk Göncz Kingában lehetne, de most olvasom a lesújtó hírt: az esélyegyenlőségi miniszter keres a legrosszabbul a kormányban. Nincs remény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.