Uniós lépések madárvész ellen

Most először szervezett közös találkozót az országos főállatorvosoknak és tiszti főorvosoknak az Európai Bizottság. Céljuk, hogy jobban összehangolják az állat-egészségügyi és közegészségügyi hatóságok munkáját a madárinfluenza és az abból eredő, esetleg embereket is érintő járványok leküzdésére.

2005. 09. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkat Süth Miklós országos főállatorvos és helyettese, Bognár Lajos, a földművelésügyi minisztériumban a járványügyi kérdésekért felelős főosztályvezető-helyettese képviselte a most először megrendezett találkozón, amelyet a főállatorvosoknak és tiszti főorvosoknak szervezett Brüsszelben az Európai Bizottság. A tárgyalások vezető témái a megfigyelés, a megelőzés és a felkészültség tervezése voltak. Ismeretes: a madárinfluenza igen ragályos, vírusos fertőzés, amelyekre a háztáji szárnyasok érzékenyebbek a vadmadaraknál. A járvány természete miatt az állatorvosok és a humán egészségügy közül az előbbieké a főszerep – mondta Süth Miklós. – Nagyon fontos azoknak a tájékoztatása, akik vírushordozók lehetnek, például a Távol-Keletre utaznak, és ellátogatnak olyan rendezvényekre, ahol madarakat árusítanak vagy kakasviadalokat tartanak. Náluk fönnáll annak a lehetősége, hogy a vírust magukkal hozzák Magyarországra – tette hozzá a főállatorvos. Ezért a földművelésügyi minisztérium az egészségügyi tárcával egyeztetve olyan írásos anyagokat készített, amelyek rövidesen megjelennek a repülőtereken, és felhívják az utazók figyelmét, hogy kerüljék az ilyen helyeket, és ne hozzanak magukkal baromfiból készült élelmiszereket.
A madarak őszi elköltözésekor az állat-egészségügyi szolgálat figyeli a vándorló szárnyasokat, hogy szükség esetén azonnal be tudjon avatkozni. A fokozott veszély miatt ezután ezer helyett kétezer madarat tesztelnek. A baromfikkal együtt a teljes minta tizenegyezres lesz.
Vita folyik arról is, hogy melyik a veszélyesebb évszak: az ősz vagy a tavasz. Ennek megállapítására harminctagú szakértői csoportot hoznak létre – közölték a brüsszeli tárgyalások magyar résztvevői.
Lapunk felvetette, hogy a betegség miatt nem lesz-e szükség az unióban a baromfitartás technológiájának átalakítására, ami a magyar gazdáknak megfizethetetlen beruházásokat jelenthet. – Bízunk abban, hogy nálunk nem rendelnek el a hollandiaihoz hasonló zárt tartást – mondta erre Süth Miklós. – Igaz, hogy Hollandiának volt ilyen kérése, de az unió ezt nem fogadta el. Pánikot ugyanis nem érdemes kelteni ott, ahol nincs rá szükség – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.