A tüntetők bekiabálásukkal olyan kérdésekre várták Ungár Klárától és Gusztos Pétertől a választ, hogy miért nem Sztálin budapesti díszpolgárságával, vagy a Szabadság téri szovjet emlékművel foglalkoznak. Gusztos arról beszélt az MTI szerint – amely tudósításában nem tért ki a tüntetésre –, hogy a II. világháborúban sokan éppen azoknak az emberellenes eszméknek lettek áldozatai, amelyeknek képviselői előszeretettel használták és használják ma is politikai szimbólumként a turulmadarat. Utalva arra, hogy a főváros balliberális többsége nem hagyta jóvá a szobor felállítását, Gusztos közölte: „legyen szó a Citadella kávézó teraszáról vagy egy politikai célú emlékműről, nem szabad jogellenesen közterületen építkezni”.
*
Az SZDSZ-es képviselő szerint az lenne a leghelyesebb, ha Mitnyan György polgármester saját maga rendelkezne arról, hogy elbontatja és elszállíttatja ezt az emlékművet a Szoborparkba.
A XII. kerületi alkotást megáldotta a múlt szombati szoboravatáson egy katolikus és egy evangélikus lelkipásztor is. – A katolikus pap nem csak a szobrot áldotta meg egyedül, hiszen ez a mű mindazoknak az embereknek emléket állít, akik életüket a magyarságért és Budapestért áldozták fel – pontosította a történteket Gyulay Endre szeged–csanádi megyés püspök. Úgy vélte, akik akadékoskodnak, bajkeverők, és csak saját nézeteiket akarják propagálni, de ki fog derülni, hogy az emlékmű keveseket botránkoztat meg. Gyulay püspök a mostani, egyház által is felvállalt szobor lebontatási hisztériájához hasonlította azt a jelenséget, amikor a budapesti kiscelli kápolnában trágár tartalmú kiállításokat rendeztek.
A politika lavórjában keltett mesterséges viharként értékelem, hogy a pártpolitikai paletta és a sajtó egy része tiltakozással halmozza el a XII. kerületben felavatott turulmadarat – jelentette ki Gáncs Péter evangélikus püspök. Felidézte nagytarcsai lelkészi korszakából, hogy a 90-es évek elején helyreállították azt a turulszobrot, amelyet az ottani templom kertjéből távolíttatott el a rákosista hatalom azzal az ürügyel, hogy „a madár nyugatra néz”. Kérdésünkre, nem sértheti-e a holokausztáldozatok hozzátartozóit ez a szimbólum, az evangélikus püspök ezt válaszolta: – Nem vitatom, hogy sajnálatos módon visszaéltek a történelem folyamán ezzel az ősi magyar szimbólummal, de viszszaéltek a kereszttel, sőt Jézus nevével is, ez tehát nem ok a szobordöntögetések korának visszatérésére.

Magyar Péter embere magyar katonákat küldene Ukrajnába, Menczer Tamás reagált a hírre