Mit ér egy alkotmánybírósági döntés?

Olvasóinktól
2005. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alkotmánybíróság 2005. szeptember 12-én döntött úgy, a közszolgálatban dolgozók 13. havi illetményének 2004. február 1-jétől érvényes újraszabályozása több vonatkozásban is alkotmányellenes. A taláros testület megállapította, hogy a 2004. második fél évében nyugdíjba vonulókat a törvénymódosítás (a kormány) érdemtelenül, jogtalanul fosztotta meg a 13. havi illetmény időarányos részétől.
Az alkotmánysértés kihirdetése óta semmi jelét nem tapasztalom annak, hogy az illetékesek, akik a törvénytelenséget elkövették, és akik azt fel is oldhatják, valami pozitív lépést tennének az ügyben. Jóllehet nap mint nap arról prédikálnak, hogy a nyugdíjasok gondjait szívükön viselik, és minden erőfeszítést megtesznek életminőségük javítása érdekében, ennek ellenére ez ügyben hallgatnak és kivárnak. Megpróbálják az egész témát jegelni. Ez a magatartás az érintettek számára bántó, cinikus, de egyúttal törvénysértő is.
A téma kapcsán érdemes szólni arról is, amit a kormány a napokban – az idősek napján – kürtölt világgá. Egyszerűen hátborzongató egy magamfajta nyugdíjasnak végiggondolni azt a bejelentésüket, amit a kormány most tett. Eszerint az 1987-ben nyugdíjba vonultak (680 ezer fő) majd csak 2007-ben számíthatnak 3400 forint/hó nyugdíjemelésre.
Gondoljuk végig ennek az ígéretnek a hátterét: ha ezek a polgárok 1987-ben mentek nyugdíjba, akkor ők 2007-ben már minimum 80 évesek lesznek. Közülük már csak néhány százalékuk éli meg ezt a tisztes kort. Az életben maradottak egy része pedig már időskorúak otthonának lakója vagy magatehetetlen aggastyán lesz. Igen keveseknek és alig észrevehetően javít majd ez a helyzetén.
Ezt azért írtam le, hogy érzékeltessem a kormány cinizmusát, felelőtlen magatartását. Azokon a nyugdíjasokon, akiket az Alkotmánybíróság szerint jogtalanul taszított hátrányos helyzetbe, nem kíván segíteni, törvénysértését orvosolni, inkább hallgat. Pedig 20 ezer becsapott nyugdíjas törvényes jogainak helyreállításáról van szó. A hátrányos megkülönböztetés miatt megrövidített nyugdíjasok többsége még remélhetőleg életben van. De naponta egyre kevesebben vagyunk, akiknél még a törvénysértés okozta sebek begyógyíthatók, igaz, az erkölcsiek már soha.

Vörös Miklós nyugdíjas, Zalaegerszeg



Az igazságosság szépen hangzó szó, de sokunk számára üres. 1999-től vagyok nyugdíjas 36 évi szolgálati idővel. Még négy tanévet dolgoztam általános iskolai tanárként (40 év). Jelenlegi nyugdíjam 73 726 forint. A néhány évvel később nyugdíjba menők 120 ezer forint körüli nyugdíjat élveznek. Ezek szerint rossz időben voltunk rossz helyen, és méltányos a 40-50 ezer forintos különbség. Most újabb igazságtalanság ért több ezer nyugdíjast. A nyugdíjkorrekciós program készítői négy százalékkal tervezik emelni az 1997–1998-ban megállapított saját jogú nyugdíjak összegét. Kérdezem, az 1999-től nyugdíjba menők hová tartoznak? Még a 3000 forint körüli emeléstől is megfosztanak bennünket? Megint lyukas a háló? Ezt nevezik igazságosságnak? Szeretnénk, ha az illetékesek felfigyelnének ezekre a megkülönböztetésekre, és valóban igazságosan rendeznék a különbségeket.

Nagy Endre Zoltánné nyugdíjas tanárnő, Körmend

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.