Immár két nagy közvélemény-kutató cég októberi felmérése is az MSZP támogatottságának növekedéséről, a politikai közhangulat változásáról tanúskodik. A Medián HVG-ben megjelent adatai szerint már a választáson való részvételüket biztosra ígérők körében is zárult az olló: a július–augusztusban még 17 százalékos Fidesz-előny szeptemberre 9 százalékra, októberre pedig 4 százalékra olvadt. A Gallup ugyancsak a napokban közzétett felmérése azt mutatta, hogy ugyanebben a körben, a biztos szavazó pártválasztók között hacsak egy százalékkal is, de az MSZP már átvette a vezetést a Fidesztől.
A két cég elemzése egyaránt abból a megállapításból indul ki, hogy mintegy fél évvel a választások előtt igen alacsony egy feltételezett „most vasárnapi” szavazáson való részvételre késznek mutatkozó választópolgárok száma. A Gallup adatai szerint még az előző havi 49 százalékról is négy százalékot csökkent a választáson való részvételüket biztosra ígérők aránya, a Medián pedig 50 százalékot mért.
Mindazonáltal a Gallup és a Medián arról is egybehangzó megállapításokat tett, hogy a korai kampánystart az MSZP malmára hajtotta a vizet. Az utóbbi cég rámutat, hogy a nyáron rendre a Fidesz-hívek körében mértek jóval magasabb szavazási hajlandóságot, októberre kiegyenlítődtek az arányok, most mindkét nagy párt szavazótáborának 63 százalékát tudja megmozgatni. Sőt, megjegyzik, hogy ismét jelentősen erősödött a szocialista szavazók önbizalma: körükben július óta 65 százalékról 76 százalékra nőtt a győzelemre számítók aránya. Eközben a Fidesz tábora némileg elbizonytalanodott, bár még így is magabiztosabbak, hiszen 86 százalékuk valószínűsíti a párt sikerét. A Gallup elemzése úgy fogalmazott, hogy ma egy MSZP-szimpatizáns sokkal valószínűbben le is adná a voksát, mint bármely más párt híve. Ennek következtében a támogatási arányok is megfordulnak.
Elmosódó kontúrok. A Medián közvélemény-kutatása górcső alá vette az egyes szavazótáborok szociológiai-demográfiai összetételét is. Kiderült, hogy a Fidesz MSZP-vel szembeni előnye majdnem minden társadalmi csoportban csökkent ugyan, de a főbb megkülönböztető jegyek változatlanul kimutathatók. Nem szűnt meg a generációs törésvonal, a fiatalabbaknál továbbra is vezet a Fidesz, habár július óta a 40–49 évesek, sőt a 18–29 évesek körében is „visszaestek”, utóbbi korcsoportban nyolc százalékkal. Az MSZP ugyanezen idő alatt valamennyi korcsoportban erősített, például a 50–59 évesek, valamint a 60 évnél idősebbek között 5-5 százalékkal. A nagycsaládosok és a kisjövedelműek között továbbra is lényegesen több az ellenzéki szavazó, mint a kormánypárti, ám az iskolázottság szerinti éles határvonal fokozatosan elmosódott a két nagy párt táborában. Amíg ugyanis júliusban még a diplomások 40 százaléka állt a Fidesz mögé, mára ez az arány 32 százalékra esett vissza, miközben az MSZP ugyanitt 24 százalékról 32 százalékra jött fel.