Többórás vitát folytatott a parlament hétfőtől kezdődően a radioaktív hulladékok tárolásáról és a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbításáról szóló határozati javaslat tervezetéről.
Hankó Faragó Miklós, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára a napirend előadójaként hangsúlyozta, hogy az ország villamos- energia-ellátásának biztonsága érdekében szükség van a paksi erőmű üzemidejének meghosszabbítására további húsz évvel. Podolák György (MSZP) úgy vélekedett, ellátási zavarokat kockáztatna a kormány, ha az erőmű leállításáról döntene. Illés Zoltán (Fidesz) azonban – aki elveti a paksi erőmű üzemidejének meghosszabbítását és az ott termelt energiát alternatív energiákkal váltaná ki – kijelentette: a múltban meghozott rossz döntések nem hatalmaznak fel senkit arra, hogy a jövőben is rossz döntéseket hozzon. Tóth Ferenc (Fidesz) viszont azt emelte ki, hogy hosszú ideje a paksi erőmű tövében él, és tapasztalata szerint az erőműnek jó a kapcsolata a lakossággal. A biztonságot a fejlett társadalmi kontroll garantálja – tette hozzá. Szalay Gábor (SZDSZ) szerint az üzemidő kérdésében azt kellene megvizsgálni, egyik vagy másik megoldás milyen hatással lenne a villamos energia árára, a foglalkoztatásra és a kiotói egyezményben foglaltakra.
Eközben a zöldek offenzívát indítottak az erőmű üzemidő-hoszszabbítása ellen, de egyelőre kevés eredménnyel. Első fokon pert vesztett nemrég az Energia Klub az Országos Atomenergia Hivatallal szemben abban az eljárásban, amelyben a zöldek a paksi atomerőműben tervezett kármentesítésre benyújtott engedélykérelem dokumentációjának nyilvánosságra hozatalát követelték. Több mint húsz környezetvédő szervezet ugyanakkor nyílt levélben kérte az országgyűlési képviselőktől, hogy ne szavazzák meg a paksi atomerőmű üzemidő-meghosszabbításáról szóló országgyűlési határozati javaslatot, a parlamenti bizottságokban azonban a képviselők többsége támogatta az előterjesztést. Az üzemidő meghosszabbítása ellen tegnap a Greenpeace is tüntetett.
Mittler István, a Paksi Atomerőmű Rt. szóvivője közölte: a parlamenti testületek ülésein a szavazás előtt az Energia Klub elmondhatta az álláspontját, de a politikusok többsége ennek ellenére vitára alkalmasnak tartotta a javaslatot.
Kiderült, hogy mikor indul a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra