A rendőrségnek sem oka, sem joga nincs a bűnügyi statisztikai adatok eltitkolásához, a kimutatások nyilvánosak, bárki hozzájuk férhet – mondta Bene László, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vezetője tegnapi sajtótájékoztatóján. Az altábornagy azért fordult a média képviselőihez, hogy ismertesse az irányítása alatt lévő szervezet álláspontját a HVG-ben múlt héten megjelent cikkről, amely az ország településeit rangsorolta bűnügyi fertőzöttség szempontjából. A főkapitány utalt arra, hogy az írás több helyütt sejteti: az adatokhoz a szerző nehezen jutott hozzá, mert a hatóságok igyekeznek homályban tartani a tényeket. Ezzel szemben a Belügyminisztérium és a Központi Statisztikai Hivatal honlapján megtekinthetők a számok – érvelt Bene László. A rendőrség vezetői rendszeresen beszámolnak az önkormányzatoknak egy-egy település bűnügyi helyzetéről, és a tájékoztatókhoz mindenkor statisztikai kimutatást is készítenek. Az önkormányzatoknak ezek az ülései nyilvánosak.
Bene szerint a „bűnös város” megjelölés nagy kárt okozhat az érintett településnek, elmaradhatnak a turisták és a beruházások. Egy összefüggéseiből kiragadott adat alapján nem lehet jellemezni valamilyen térség bűnügyi helyzetét – fűzte hozzá.
Tokajt és Visegrádot két sorozat-bűncselekmény alapján értékelték negatívan – folytatta Bene László. Például az utóbb említett városban regisztrált csaknem ötszáz bűncselekményből 277 eset a szerzői jogok megsértése volt. Baktalórántháza pedig egy számszaki tévedés miatt lett listavezető, a településen nem négyszáz – mint írta a HVG –, hanem negyven garázda, erőszakos cselekményt jegyeztek fel a hetilap által vizsgált időszakban. A rendőrség bűnügyi térképei egyébként mindig 4-5 év összesített adatait jelenítik meg, sohasem csak tizenkét hónapét.

Az ukrajnai háború európai gazdasági következményei akadályozzák a magyar GDP növekedését