Hollós János alelnök a Magyar Rádió felső vezetésének kulcsembereit távolította el kedden: így Perjés Klára, a Kossuth és Kis Gyöngyi, a Petőfi adó főszerkesztője távozni kényszerül posztjáról. Ugyanez vár Krassó László elnöki hivatalvezetőre, Szíjártó István gazdasági igazgatóra és Morvai Katalinra, a rádió szóvivőjére is.
Az említetteken kívül még több mint száz munkatársától kíván megválni a rádió két ügyvezető alelnöke. A leépítés a nyugdíjra jogosultak vagy a munkájukat már jelenleg is nyugdíj mellett végzők körét érinti. Gőblyös István és Hollós János alelnököknek a kuratóriumi elnökség adott felhatalmazást az intézkedés véghezvitelére, a jogi helyzet azonban korántsem világos, mint ahogyan a kuratóriumi elnökség tagjainak viselkedése sem.
*
A nyilatkozatok alapján bizonyos zavar figyelhető meg, hiszen ellentmondásos döntések és szavak tanúskodnak arról: az elnökségi tagok vagy nem voltak tisztában azzal, hogy mire adnak felhatalmazást, vagy igen, de úgy látszik, meggondolták lépésüket.
A Magyar Rádió Közalapítvány (MRKA) kuratóriumi elnöksége elé kedden került az az indítvány, amelyben a két ügyvezető alelnök, Hollós János és Gőblyös István a létszám-racionalizációval kapcsolatos elképzeléseket felvázolták. A dokumentumban 109 nyugdíjas korú, vagy munkáját nyugdíj mellett végző munkatárs munkaviszonyának megszüntetéséhez kérnek felhatalmazást a kuratóriumi elnökségtől. Az alelnökök azért fordultak a kuratórium elnökségéhez, mert nekik maguknak nincs lehetőségük munkáltatói jogokat gyakorolni. A kuratórium szeptemberben viszont úgy módosította a rádió alapszabályát, hogy az alelnökök – elnök nem lévén – a hatáskörükbe nem tartozó ügyekkel kapcsolatban eseti felhatalmazást kérhetnek a kuratóriumi elnökségtől. A munkáltatói jogokat viszont kizárólag a jelenleg hiányzó rádióelnök hatáskörébe utalja a törvény. – Ha ilyen rigorózusan nézzük a törvényt, akkor valóban nem hatalmazhattuk volna fel az alelnököket az elbocsátások lebonyolítására – ismerte el Gellért Kis Gábor, a kuratórium MSZP-s elnöke. Hozzátette ugyanakkor, hogy „nem tett boldogtalanná az alelnökök elképzelése”. Mint mondta, Perjés Kláránál tud jobb embert a Kossuth adó élére. Ugyanakkor Szíjártó István gazdasági igazgatót (akit korábban az ügyvezető alelnöki székbe kívánt emelni – a szerk.) sajnálja. Gellért Kis szerint a rádió gazdasági helyzete nagyon is indokolja a döntést, hiszen mintegy 250–270 millió forintot spórol a rádió az elbocsátásokkal. Hollós János – akit lapunk keresett, de egész nap nem vette fel a telefonját – az MTI-nek azt nyilatkozta: nincs szó arról, hogy elbocsátják 109 emberüket, csupán más jogviszony szerint alkalmazzák őket. Szadai Károly, a kuratórium fideszes alelnöke – aki ugyancsak megszavazta az alelnökök javaslatát – úgy véli: Hollósék szándékosan elhallgatták az elbocsátások részleteit, de azok kiderülése után már nem tartja elfogadhatónak az előterjesztést. Mint mondta, a javaslatról ismét szavazni kell. – Ezt kezdeményezni is fogom – tette hozzá. Gellért Kis Gábor kompromisszumkésznek mutatkozott. Lapunknak elmondta, nem fogja megakadályozni Szadai Károly kezdeményezését. Halász János, a Fidesz médiapolitikusa elmondta: a parlamenti és a rádióelnök-választás előtt nyílt politikai támadás történt a rádió függetlensége ellen. Újhelyi István (MSZP) véleménye viszont különbözik Gellért Kis Gáborétól. Halász Jánoshoz hasonlóan azt mondta, Hollós politikai tisztogatást végez a rádióban.

Ismét Pride-párti tüntetést szerveztek Hadházyék, de már ők is unják