Orbán: Kiszolgáltatott a gazdaság

Újra kell gondolni a multinacionális cégek helyzetét – jelentette ki tegnap Orbán Viktor, aki szerint jelenleg a kiszolgáltatottság jellemzi a magyar gazdaságot. Az egyre nagyobb mértéket öltő körbetartozás ellen a Fidesz intézkedési tervet készít, amit felajánl a kormánynak.

Szabó Eszter
2005. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Munka-, család-, vállalkozó- és magyarellenes a jelenlegi adórendszer – közölte tegnap Orbán Viktor a gazdasági konzultáció újabb, budapesti fórumán, ahol a Fidesz elnöke női vállalkozókkal találkozott. A volt miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaságot kiszolgáltatottság jellemzi, hiszen kiszolgáltatottak vagyunk a nagy nemzetközi cégeknek és hitelezőknek. Ez ellen a pártelnök megítélése szerint a verseny eszközével lehetne védekezni: ahol lehet, be kell vezetni az árcsökkentő versenyt, meg kell szüntetni az árfelhajtó monopóliumokat, le kell törni a luxusprofitot. Ahol ez nem lehetséges, ott az államnak a hatósági ármegállapítás eszközével kell élnie.
Orbán Viktor szerint hazánkban jelenleg kétféle gazdaság működik: az egyik rész, a nagy nemzetközi cégek és néhány tőkeerős magyar vállalat világa sikeres, ám a másik rész szereplői, a magyar kis- és közepes vállalkozások a túlélésért küzdenek, jóllehet ezek a cégek adnak ma munkát másfél millió embernek.
[Kiszolgáltatottá…]
*
A pártelnök úgy látja: a vállalkozók egy csoportja képes kibújni egyes adók fizetése alól, a többség viszont – akik jellemzően magyarok – nem. Ezzel kapcsolatban Orbán megjegyezte: a multinacionális vállalatok helyzetét újra kell gondolni a magyar gazdaságban. Az egyre nagyobb mértéket öltő körbetartozással kapcsolatban Matolcsy György, a gazdasági konzultáció vezetője bejelentette, hogy intézkedési tervet készítenek, amit felajánlanak a kormány számára.
A megbeszélésen mintegy nyolcvan női vállalkozó vett részt, képviseltette magát többek között a Magyar Üzletasszonyok Egyesülete is. A felszólalók elsősorban a jogbizonytalanságot, a magas munkáltatói terheket, valamint a sorozatos hatósági ellenőrzéseket és a túlzott bürokráciát kifogásolták, megjegyezve, hogy a jelenlegi törvények nem védik kellően a tisztességes vállalkozásokat, s az adókedvezményeket nem a hazai, hanem többnyire a külföldi befektetők kapják. Az üzletasszonyok szerint mára a vagyonszerzés új módszerévé vált, hogy számos társaság a cégalapítás után tetemes adósságot halmoz fel, majd eltűnik, a hitelezőnek ugyanakkor még az áfát is ki kell fizetnie a rendezetlen számla után. Többen kritikával illették a nagyfogyasztókat sújtó drasztikus energiaár-emelést, amelynek kapcsán megjegyezték, hogy megítélésük szerint megtévesztő propagandát folytat a kabinet, hiszen a többletköltségek egy részét a nagyfogyasztók áthárítják a lakosságra, miközben a megemelkedett kiadásaik miatt a béreken is spórolni kényszerülnek. A felszólalók egy új, családbarát adózási rendszer kidolgozását is sürgették, megállapítva, hogy a jelenlegi szabályozási rendszer nem ösztönzi a vállalkozásokat arra, hogy újabb munkahelyeket hozzanak létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.