Szeptemberben még nem voltak érezhetők itthon a madárinfluenza hatásai, azonban miután prominens egészségügyi szakemberek is – kellő hozzá nem értést tanúsítva – bekapcsolódtak a témába, kitört a pánik. Az átlagos baromfifogyasztás októberben 15-20 százalékkal esett vissza, de a csökkenés mértéke ennél sokkal nagyobb volt a csirkehús esetében: térségektől és bolthálózatoktól függően elérte a 30-40 százalékot, sőt nem kizárt, hogy bizonyos esetekben az ötven százalékot is – tette közzé tegnap a Baromfi Terméktanács.
Az influenzára – mivel a kereslet visszaesett – a kereskedelem is reagált, és a fogyasztás növelése érdekében egyre lejjebb szorították a fogyasztói árakat, de előtte beszerzési áraikat is redukálták. Ez a kényszerű, 10-15, esetenként 20 százalékos árcsökkentés komoly veszteséget jelentett a vágóhidaknak, amelyek természetszerűleg megosztották a veszteséget a termelőkkel, csökkentve a felvásárlási árakat. Mindezen folyamatok eredményeként az utolsó negyedévben többmilliárdos nagyságrendű kár keletkezett az ágazatban. A terméktanács összefoglalója kitér arra is, hogy eközben a hidegebb napok beköszöntével emelkedtek a termelési költségek is, ezért a csirkenevelők éves vesztesége ma nyolcszázmillió–egymilliárd forintra tehető. Ekkora, 1-1,2 milliárdos ráfizetéssel számolhat a feldolgozói oldal is, hiszen a kereskedelmi átvételi árak is csökkentek, miközben a vágásra érkező, leszerződött baromfit folymatosan át kellett venniük, és azt késztermékké alakítva tárolniuk – ezek az utolsó negyedév alatt 100 millió forintos kiadásokat jelentettek. Mindehhez hasonló nagyságrendű finanszírozási és kamatteher is járult, a negatív hatásokat ellensúlyozandó marketingköltségekkel együtt. A bajban nem segített túl sokat a kormányzat sem: 2005-ben a baromfiágazatnak csak kötelezettségei voltak, egyetlen fillér támogatás nélkül. Az uniós kötelezettségek teljesítése azonban komoly hitelterheket rótt az egyes vállalkozásokra, amelyek egy része kényszertermelést folytat, ami az ágazat szereplői szerint előre vetíti egyes feldolgozók jövő évi csődjét.
Hely a gabonának. Az év végéig kétmillió tonna gabonatároló-kapacitás épül – mondta az agrártárca közigazgatási államtitkára tegnap Törökszentmiklóson, ahol öt terménytároló csarnokot adott át. 2006 májusáig még további, összesen fél millió tonna gabonát befogadni képes tároló készül el – fűzte hozzá. (MTI)