Bomba és turbán

Az iszlámellenes hangadók szerint a muzulmánok csupán újabb casus bellit találtak az európai lapok rajzaiban; a másik oldal úgy látja, tudatos nyugati provokációról van szó. A viták a sajtószabadság határai körül forognak, s egyre többen feszegetik azt is, van-e joga Teheránnak a holokauszton gúnyolódni.

Balavány György
2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyoldalú, torzított képet közölnek a magyar liberális médiumok Iránról – állítja az iráni nagykövetség kulturális és sajtóosztályának neve elhallgatását kérő munkatársa. Azt sugallják, hogy a perzsa államban lábbal tiporják az emberi jogokat, hogy a rendszer diktatórikus, a nők kiszolgáltatottak, nincs vallásszabadság, és főképpen tombol az antiszemitizmus. Ugyanakkor Irán demokratikus iszlám köztársaság, ahol a nőket a Korán szabályai szerint megbecsülik. Bár nyilvánvaló történelmi, kulturális és földrajzi okokból az állam lakosságának kilencvennyolc százaléka muzulmán, az eltérő hitűek szabadon gyakorolhatják vallásukat. A zsidóknak, keresztényeknek és zoroasztriánusoknak van parlamenti képviseletük, templomokat és szent helyeket tartanak fenn a nagyobb városokban, és senki sem háborgatja őket. A negatív előítéletek a muzulmán vallással kapcsolatos közkeletű tévedésekből is adódnak, pedig Mohamed vallása nagy súlyt fektet az irgalmasságra, adakozásra, a gyengék megsegítésére. De valószínűsíthető, hogy vannak megrendezett, a nyugati hatalmak által irányított terrorakciók is.
Az iráni követség munkatársa úgy véli, országa minden erkölcsi támogatást megad az elnyomott muzulmánoknak, így szolidáris a palesztinokkal is. Izrael agresszív katonai politikájától sok mozlim szenved a Közel-Keleten; a zsidó állam az irániak szerint visszaél azzal, hogy a Nyugat támogatását élvezi. Ám Iránban nincs rossz hangulat vagy félelem a Nyugat fokozódó fenyegetései miatt. A perzsa férfi hangsúlyozza: Irán büszke, nagy és szabad ország, amely meg tudja védeni magát, és ezzel nemcsak a lakosság van tisztában, hanem a nyugati hatalmak is. Azonkívül a vallásos mozlimok úgy gondolják, a sorsuk Isten kezében van, s ez a tudat távol tartja tőlük a félelmet.
Irán harminc évvel ezelőtt amerikaiakkal, franciákkal és németekkel együtt kezdte tervezni, hogy felépít az országban kilenc atomreaktort, de a forradalom után a nyugati államok felfüggesztették a közreműködést. Azóta a média rendszeresen riogatja a közvéleményt azzal, hogy készül a perzsák atombombája. A diplomata emlékeztet: Izraelnek van nukleáris fegyvere, Amerikának is, pedig az újkori történelem megmutatta, hogy ezek az országok sokkal inkább készek a katonai agresszióra, mint Irán.
A hazánkban élő mozlimokat mélyen felkavarta, hogy a Mohamed prófétát ábrázoló gúnyrajzokat magyar lapokban látták viszont. A nagykövetség munkatársa úgy látja: vannak sértések, melyekre bölcsebb nem válaszolni, de e rajzokkal több mint egymilliárd ember vallásos érzéseit sértették meg egy különösen érzékeny történelmi pillanatban. Az iszlám minden formában tiltja Isten és Mohamed ábrázolását, tehát akkor is bántóak lettek volna a Magyar Hírlapban és a Népszabadságban is közölt rajzok, ha történetesen jó színben tüntetik fel a mekkai prófétát. A képek azonban bombát utánzó turbánnal a fején, illetve tőrrel a kezében mutatták a vallásalapítót, erősítve azt a sztereotípiát, amely szerint az iszlám egésze erőszakos.
Rostoványi Zsolt iszlámszakértő jogosnak tartja a megbántottság hangoztatását és a józan tiltakozást, azonban szerinte arról tanúskodnak az eltúlzott válaszreakciók – a nagykövetségek elleni támadás vagy a hatalmas tüntetések –, hogy szélsőséges iszlamisták kihasználják a helyzetet. Az elmúlt évek eseményei – 2001. szeptember 11-e, az afgán, majd az iraki háború, az iráni elnök kijelentései vagy a Hamász győzelme a palesztin választásokon – megrongálták a két civilizáció közti kapcsolatrendszert. Ám ilyen heves reakciókra valószínűleg nem számítottak a rajzok közreadói. A Frankfuter Allgemeine Zeitung szerint a dán napilap korábban is radikális szemléletű volt, vadul támadta például a német újraegyesítést és számos más európai értéket. Rostoványi mindazonáltal úgy véli, nem valószínű a tudatos politikai provokáció, mert az inkriminált rajzok még szeptemberben jelentek meg.
Az iszlám világban nincs jelen az a nyugaton fenntartott holokausztkultúra, amely normává tette a második világháború zsidó áldozataira való kegyeletteljes megemlékezést, hiszen a Közel-Kelet államai nem vettek részt a soához vezető eseményekben. Rostoványi szerint az európai civilizáció terméke az antiszemitizmus, amely évszázadokon át hiányzott az iszlám világból, s mai szórványos és elszigetelt megnyilvánulásai is európai hatásra jelentek meg a muzulmánok között.
– Az izraeli politika kritikáját nem volna szabad összekeverni a zsidóellenességgel. Tény, hogy a muzulmán államok szemében ellenszenvesek Izrael palesztinok elleni lépései, de az iszlám vallás kitüntetetten kezeli a zsidóságot mint „az Írás népét”, ahogy a kereszténységet is. Kétségtelen, hogy saját vallását magasabb rendűnek tekinti – teszi hozzá az iszlámszakértő. – Mikor az iráni elnök azt mondta, le kell törölni Izraelt a térképről, szó szerint idézte Khomeini ajatollah korábbi kijelentését. Arra utalt, hogy politikailag nem tartja legitimnek a zsidó államot. A válasznak szánt holokausztkarikatúrákkal a nyugati kultúra egyik tabuját akarják ledönteni.
Rostoványi szerint a sajtószabadság alapértéke az európai civilizációnak, a politikának ebbe nem szabad beavatkoznia, de nem volna szabad más vallási csoportok vagy etnikumok meggyőződését, értékrendjét gúny tárgyává tenni, méltóságukban és identitásukban megsérteni őket. Az a magyarázat sem helytálló, hogy a prófétát kifigurázó rajzok csupán az iszlám fundamentalistákat kritizálják, hiszen Mohamed az iszlám egészét jeleníti meg.
Az események valószínűsítik, hogy a feszültség tovább fokozódik, véli az iszlámszakértő. Pillanatnyilag nem eldönthető, várhatók-e komolyabb konfliktusok. Azoknak kellene több teret biztosítani mindkét oldalon, akik nem látnak áthidalhatatlan különbséget a nyugati és az iszlám civilizáció között. Voltak például iszlám vezetők, akik igyekeztek megfékezni a követségeket felgyújtó tömeget.
A libanoni nagykövet sérelmezte, hogy két újság miatt Magyarország is az iszlámot megsértő kilenc európai állam közé került. A muzulmán országok bojkottálják a dán termékeket az országgal szembeni retorzióként, ami többmilliárdos bevételkiesést jelent az északi államnak. Kérdéses, lesznek-e a botránynak Magyarországot érintő diplomáciai következményei.
Európában igen kevés szó esik az arab világ demokratikus átrendeződéséről, pedig nem kis jelentőségű az sem, hogy a palesztinok nemrég szabad választásokat tartottak. A Hamász győzelme a szakértő szerint jó esély arra, hogy a palesztin–izraeli probléma rendeződjék. Nem a szervezet elszigetelésére és sarokba szorítására lenne szükség, hanem legitim kormányzati tényezőként való elismerésére, mert ellenkező esetben tovább radikalizálódhat. A libanoni Hezbollah ma már politikai eszközökkel fejti ki tevékenységét, s ez jó példa arra, hogy az iszlamista szervezetek demokratikus politikai erőkké transzformálhatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.