Kicsemegézett indokok

Csemegézett az Irakkal kapcsolatos hírszerzési jelentésekből a Bush-kormányzat, hogy megindokolhassa az Irak elleni háborúról már korábban meghozott döntését – állítja a központi hírszerzés (CIA) volt közel-keleti koordinátora a Foreign Affairs folyóiratban megjelenő cikkében.  

Munkatársunktól
2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Paul R. Pillar ugyan elismeri, hogy a CIA tévedett Irak tömegpusztító fegyvereinek megítélésével kapcsolatban, ám szerinte nem ez vezetett a háborúhoz. A nyugdíjba vonult tisztségviselő szerint a kormány olyan kérésekkel fordult a hírszerző közösséghez – például Irak és az al-Kaida kapcsolatának alátámasztása érdekében –, amelyek teljesen feleslegesnek bizonyultak, ugyanakkor óriási erőforrásokat kötöttek le. A volt hírszerző cikkében felfedi azt is, hogy a CIA elemzéseiben figyelmeztette a kormányzatot: a háború utáni Irak nem bizonyul majd termékeny táptalajnak a demokrácia számára, és „a Marshall-segélyhez fogható” erőfeszítésre van szükség.
Miközben újabb és újabb részletek kerültek napvilágra az iraki háborúhoz vezető időszakról, az aktuális fejleményeket homály fedi. Erre utal Szaddám Huszein volt iraki elnök egy védőügyvédjének nyilatkozata is, ami szerint a száműzetésbe vonulás lehetőségét ajánlotta fel az Egyesült Államok Huszeinnek cserébe azért, hogy befolyását latba vetve segítsen felszámolni az iraki lázadást. Száleh al-Armúti szerint ebben az esetben azt ígérték, hogy „úgy bánnának vele, mint Napóleonnal – akit a brit kormány által kijelölt Szent Ilona-szigetre száműztek a XIX. században”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.