Le kell-e mondani a 14. havi nyugdíjról?

A nyugdíjasoknak nem kell a 14. havi nyugdíj. A sok nyugdíjast meghökkentő kijelentést Jankovits György, a Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetsége elnöke tette múlt szerdán az Idősügyi Tanács ülését követő tájékoztatón, amelyen megjelent Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is. A szocialistákhoz közel álló Jankovits szerint azért mondanak feltétlenül nemet a – Fidesz által indokoltnak tartott – 14. havi nyugdíjra, mert szolidárisak a társadalom más rétegeivel. Néhány vidéki nagyvárosban megkérdeztük az érintettek véleményét.

Munkatársainktól
2006. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Biztosan baloldali, aki ilyet mond – reagál Jankovits György 14. havi nyugdíjat elutasító kijelentésére a derecskei Békési Károlyné. – Nekünk bizony jó lenne, hiszen én egy fillért sem kapok, a férjem nyugdíja meg 38 ezer forint.
Az idős hölgy szavaiból kiderül, 69 éves férje 38 évet dolgozott a tsz-ben, amivel nem egészen negyvenezer forintos nyugdíjat sikerült kiérdemelnie. A házaspár ebből nem tud megélni, továbbra is ugyanolyan keményen kell dolgozniuk, mint fiatalabb korukban. Tartanak disznót, és van egy kis földjük is. A munka már nem esik jól, ráadásul hiábavalónak is érzik, mert nem kell sem a termény, sem a hús, sem a tej. – Nem adnak ötven forintnál többet a tejért, a nyugdíj a rezsire sem elég. Hogy érthetnénk egyet akkor egy olyan felháborító kijelentéssel, hogy nem kell a 14. havi nyugdíj! Ráadásul még megtetézni azzal a képtelen hazugsággal, hogy ez a nyugdíjasok érdeke. Aki ezt mondja, biztos nem pár tízezer forintból kénytelen megélni – háborog Békési Károlyné.
A friss nyugdíjas Dávid József is úgy látja: meggondolatlan ember az, aki elutasítja a 14. havi nyugdíjat. Azt mondja, tökéletesen egyetért azzal a telefonálóval, aki az egyik televízió-műsorban javasolta: jegyezzék fel a plusznyugdíjat elutasítók nevét, és nekik ne küldjék a pénzt. – Nekem bizony nem lenne fölösleges, nagyon is szükség lenne rá. Én magam 42 év munkaviszony után 65 ezer forintot kapok, a feleségem meg huszonhármat, mert rokkantnyugdíjas. Mi bizony igényt tartunk rá, és reálisnak is véljük Orbán Viktor elgondolását, hogy erre 2010-ig lehet pénze az országnak – mondja, hozzáfűzve, hogy felháborító a szocialisták manipulációja. – Silány teljesítményüket látva értem én, hogy ehhez hazudniuk kell, úgy kell beállítani, mintha a Fidesz elnöke felelőtlenül ígérgetne, azonnal ki akarná üríteni az államkasszát, úgy, ahogy az MSZP tette 2002-ben – mondja az egykori iskolai karbantartó.
Hasonlóan felháborodott László Imréné is, és azt mondja, eszükben sem lenne a pénzt elutasítani, nagyon is helye lenne minden fillérnek. Ők a párjával kicsit többől gazdálkodhatnak, mint Dávidék, neki ugyanis 47 ezer forint nyugdíja van, a férje pedig 51 ezret kap. Ebből sem lehet azonban dőzsölni, különösen a téli költségek, a húszezer forintot meghaladó gázszámlák viselik meg szerény pénztárcájukat. – A szocialisták gazdaságpolitikája teljesen lapátra teszi az egyszerű embereket – mondja az egykori kereskedő. – Mondja meg, mire lenne elég ez a pénz, amikor a gyógyszer meg a rezsi kétszer-háromszor ilyen mértékben nő?
A debreceni Mány Jánosné egyenesen azt mondja: ilyen hülyeséget épeszű ember nem mondhat, hogy a nyugdíjasoknak nem kell a 14. havi nyugdíj. Pláne olyan nem, aki azt állítja magáról, hogy ő a nyugdíjasok érdekképviseletére hivatott ember lenne. Arra, hogy Jankovits György a Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetsége elnökeként a többi társadalmi csoport érdekeire hivatkozva utasítaná vissza a plusznyugdíjat, így reagál: – Istenem, de figyelmes ember lehet! De biztosan nem ötvenezer forintból kell beteg emberként megélnie. Harminc évet dolgoztam le, és a létminimumon tengetem az életem.
A szegedi Virág Imre épületgépészetet tanított, nyolc éve nyugdíjas. – Ha ez a kormány marad, az utolsó bőrt is le fogják húzni rólunk. Eddig kettőnknek volt havonta nyolcezer forint a gyógyszerek ára, most meg tizenötezer-nyolcszáz forint, és akkor nem beszéltünk a gázról meg a villanyról.
Fülöp Sándor 1993-ban ment nyugdíjba, azelőtt buszvezetőként dolgozott. – A nyugdíjam nevetségesen kevés: hatvanegyezer forint havonta. Ha megadnák a 14. havi nyugdíjat, az rengeteget segítene. De már ott tartunk, hogy azzal is megelégednénk, ha legalább egy kis emelést kapnánk.
Galiba Ferenc a Szegeden Végzett Tanítók Baráti Körének alapító tagja. Az egyesület kétszáz tagot számlál, nagy részük nyugdíjas. Szerinte a 14. havi nyugdíj mellett az is fontos lenne, hogy differenciált legyen az emelés. – Sok tagtársam véleményét tolmácsolva is mondhatom: jó lenne, ha a Fidesz győzne, mert akkor folytatódna az az irány, amerre az előző polgári kormány elindult. Ennek lényege, hogy a kisnyugdíjasok nagyobb összegű emelést kapjanak, mint azok, akiknek magas idősellátás jut, hiszen a nyugdíjasok fele minimálbér alatti összegből él hónapról hónapra – mondja az 1946-ban végzett nyugalmazott pedagógus, aki az idén készül átvenni gyémántdiplomáját.
Cegléden az utcákat járva nemigen lehet olyan nyugdíjast találni, aki egyetértene a nyugdíjasszövetség érveivel. Általánosságban az összes nyugdíjasszervezettel szembeni szkepszis nyilvánul meg. Kérdésemre a leggyakoribb válasz az volt: „Kik ezek egyáltalán?” Volt, aki odáig ment, hogy kijelentette: „Akik itt nyugdíjas-képviseletet játszanak, mind hazudnak.”
– Lehet, hogy nekik nem kell a pénz: akinek százötvenezres elvtársi nyugdíja van, könnyen ugrál – az ilyeneknek meg különben is vétek volna egy fillért is adni. Én nem kapok havonta negyvenezret sem. Úgyhogy az én nevemben ne beszéljenek – mondja Csőke Imre rokkantnyugdíjas, aki csaknem 30 évet dolgozott le fizikai munkásként. „Ha ütnek, szaladj el, ha adnak, fogadd el!” – idézi a régi bölcsességet egy kohász, aki később sofőrként kereste a kenyerét, s aki mögött 42 évi munkaviszony áll. 1993-ban 36 ezer forinttal küldték nyugdíjba.
– Mi az, hogy 13. vagy 14. havi nyugdíj? Ne azt adjanak, hanem rendes havi pénzt, amiért annak idején keservesen megdolgoztunk. Hol van az a pénz? És addig, amíg 30-40 évi munkaviszony után úgy küldtek nyugdíjba embereket, hogy az a meleg vízre sem volt elég, és most is csak vegetál belőle az ember, ne utasítsanak vissza egy fillért se, főleg ne az ő nevükben – mondja egy nyugdíjas bolti eladónő.
– Tizennegyedik havi nyugdíj? Először adják meg a 13. havit. Megáll az ember esze – legyint kérdésemre egy másik idős férfi.
Madari László biztonsági őr elmondta, a 14. havi juttatásra még soha nem volt ekkora szükségük a nyugdíjasoknak. Mivel ilyen nagy mértékben emelkedtek a gyógyszer- és a rezsikiadások, csak nyugdíjemeléssel vagy a tervezett külön kifizetéssel lehet szinten tartani az értékét. Jó ötlet tehát a pluszhónap, de ha stabilan beépítenék a nyugdíjba, és minden hónapban magasabb összeget utalnának, azzal még nagyobb segítséget kapnának.
Kőrösi Jánosné kaposvári nyugdíjas úgy véli, az ország jelenlegi gazdasági helyzetében nem, de a Fidesz gazdaságpolitikájával már elérhető lenne, hogy több juttatást kapjanak az idősek. Ha pedig azzal vetjük össze a kiegészítés értékét, hogy ma az autópálya kilométere Európában a legdrágább, és ebből a mostani kormányzat 510 kilométert ígért, azaz erre áldozna, akkor nem szabad hagyni, hogy a nyugdíjasokra ne jusson pénz – érvelt. Szerinte hasonlóképp kellene bevezetni, mint a 13. havit, azaz folyamatosan emelve az összeget, évente két részletben csöpögtethetnék a külön járandóságot. Rostás Imréné zuglói nagymama szerint a 14. havi nyugdíjra egyértelműen szükség van, de ehhez új pénzügyi stratégiát kell felállítani.
Győri István, a Vasutasok Szakszervezete Országos Nyugdíjasszervezetének ügyvezető elnöke szerint az uniós átlagnyugdíjtól messze elmarad a hazai, nálunk az átlagbér 60 százalékát sem éri el, míg nyugaton ez legalább 70 százalék. A felzárkóztatás pedig azért is fontos, mert ma Magyarországon csaknem hárommillióan élnek nyugdíjból. Elmondta, a 120 ezer vasutas nyugdíjas átlagosan 66 ezer forintból, de közülük sokan vannak, akik havi 30 ezerből kénytelenek megélni. A kiegészítésnek örülnek, és az évi két részletre osztás is elfogadható, ha az egyenletes, és még húsvét előtt, amikor igazán nagy szükség van rá, megkapják az első részletet. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének nyugdíjastagozata úgy nyilatkozott, elsősorban a nyugdíjak korrekt rendezésére lenne szükség, emelésre, amit akár a 14. havi nyugdíj forrásából havonta utalhatnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.