Magyarokat veszélyeztethetnek a karikatúrák

Szükségtelen provokációnak tartják a hazai sajtóban is megjelent Mohamed-karikatúrákat a nemzetközi humanitárius tevékenységet folytató magyar segélyszervezetek, amelyek azzal számolnak, hogy a kialakult helyzetben munkatársaik életveszélybe is kerülhetnek a muzulmán térségben. A Mol pakisztáni leányvállalatának vezetője nem tart atrocitásoktól, de az országba induló üzletemberek egyike úgy nyilatkozott: legszívesebben „magával vinné a karikatúrát megjelentető lapok főszerkesztőjének családtagjait”.

2006. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehel László, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet vezetője lapunk kérdésére elmondta: afganisztáni irodájukban a helyi munkatársak fokozottan figyelnek a biztonságra, mert a nemzetközi példák azt mutatják, hogy a szélsőségesek magát a külföldi szervezetet támadják, nem figyelnek arra, hogy helyi vagy idegen állampolgárok tartózkodnak az irodákban. A segélyszervezet pár nap múlva komoly aggodalommal indítja az országba magyar állampolgárságú munkatársát. Jelenleg a Gázai övezetben és Szerbia-Montenegró muzulmánok lakta részein dolgozik magyar állampolgárságú munkatársuk, de hasonló veszélyben vannak partnereik Groznijban és Észak-Kaukázusban is. A magyar sajtóban is megjelent Mohamed-karikatúrákat szükségtelen provokációnak tartják, szerintük tiszteletben kell tartani a szólásszabadságot és a véleményalkotás szabadságát, ugyanakkor az nem sértheti mások vallásos érzületét, gondolkodását, kultúráját, és nem gerjeszthet konfliktusokat. Lehel László szerint munkájuk nemcsak humanitárius jellegű, hanem jószolgálati tevékenység is, amelyben hangsúlyozzák, hogy magyarok a segítők, így könnyen célpontjává válhatnak a magyarok ellen is feldühödött radikálisoknak. A segélymunkások különben meszszemenően tiszteletben tartják a vallási-kulturális előírásokat, érzékenységet és szokásokat, és munkájukkal igyekeznek megbékélést sugározni.
Szilágyi Béla, a Magyar Baptista Szeretetszolgálat igazgatója arról tájékoztatta lapunkat, hogy a jövő héten is indul Indonéziába egy orvoscsoportjuk, igaz, nem a radikálisok lakta Aceh tartományba, hanem Nias szigetére, ahol nem annyira erős az iszlám jog, vagyis a sarija. Ennek ellenére számítanak nehézségekre, és megtették a szükséges óvintézkedéseket: vészhelyzetben néhány órán belül ki tudják hozni munkatársaikat. A szervezet emberei pár héten belül Pakisztán északi részére és Kasmírba is ellátogatnak, de ebben a régióban különösen erős a tálib befolyás. A szervezet vezetője, Szenczy Sándor különben ezekben a napokban is Srí Lankán tartózkodik a magyar falu átadásán (itt is voltak tüntetések az európai lapokban megjelent karikatúrák ellen – a szerk.), de itt nem tapasztaltak komoly feszültséget. Szilágyi Béla kifejtette: a szeretetszolgálatot egyaránt felháborítják a Mohamedet kifigurázó és a kereszténységet kigúnyoló karikatúrák, ugyanakkor túlzásnak tartják a mostani ellenreakciókat. – Munkánk során külön hangsúlyt helyezünk arra, hogy kiderüljön: magyar emberek adományait magyar emberek vitték a rászorulóknak, mindenhova kitűzzük a piros-fehér-zöld lobogót – fejtette ki –, így most közvetlen életveszélybe kerülhetnek munkatársaink.
Vakarcs Gábor, a Mol pakisztáni leányvállalatának igazgatója lapunknak elmondta: Iszlámábádban nem érzik magukat életveszélyben, az ottani kormány ugyanis határozottan fellép a szélsőségesek ellen, nem érdeke a felfordulás. A vállalat ezért egyelőre nem tervezi az északnyugati tartományban folytatott gázkitermelési és olajkútfúrási munkálatok felfüggesztését. (Pár éve néhány hétre leállították a munkát, miután helyi törzsek robbantásokkal fenyegetőztek – a szerk.). Ugyanakkor egy lapunknak név nélkül nyilatkozó üzletember elmondta: komoly aggodalommal készül a jövő héten esedékes pakisztáni üzleti útjára, és legszívesebben „magával vinné a karikatúrákat leközlő magyar lapok főszerkesztőinek családtagjait”, hogy saját bőrükön érezzék döntésük következményeit.
Herencsár Lajos terrorizmus-szakértő lapunknak kifejtette: a muzulmán világ példa nélküli ellenreakciója várható volt, mert szeptember 11-e és az arra adott válaszok után a végsőkig éleződtek az ellentétek a különböző kultúrkörök között. A muzulmánok többsége nagy szegénységben él, és számukra megmagyarázhatatlan az a hatalmas anyagi szakadék, amely most szétfeszítheti a világot. A Közel-Kelet-szakértő (aki egy segélyszervezet önkénteseként tavaly többször járt Indonéziában és Pakisztánban) úgy véli: Tóth András, a titkosszolgálatokért felelős politikai államtitkár téved, amikor azt álltja, Magyarország fenyegetettsége nem nőtt az utóbbi időben. A világ megváltozott, ma már elsősorban nem országhatárokban, hanem kulturális zónákban gondolkodnak a terroristák, és Magyarország az utóbbi időben egyre jobban belesodródott a veszélyeztetett kategóriába. – Tagja vagyunk NATO-nak, beléptünk a terrorizmus elleni koalícióba, a miniszterelnök leterroristázta a szaúdi labdarúgókat, és erre jött a karikatúrabotrány. A tényeket el kell ismerni, nem ostoba gyerekként kezelni az állampolgárokat – vélte a szakértő.
Világosan el kell határolódniuk a mások vallásából gúnyt űzőktől – figyelmeztet Herencsár Lajos –, fel kell ismernünk saját korlátainkat. Tudomásul kell vennünk, hogy jelenleg a kelet és a nyugat között nincs közös nyelv, így a megértés szándéka nélkül, a csak nálunk elfogadott gyakorlatra hivatkozva nem tudunk eredményt elérni. A segélymunkások és a térségben tartózkodó magyarok biztonságát érintő kérdésünkre kifejtette: a külföldiek elbírálása egyénenként történik, minden ott dolgozónak el kell fogadnia azt a kultúrát, de magát is el kell fogadtatnia az ott élőkkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.