Orosz ipartelepet terveznek a Holdra

Az orosz–ukrán gázvita ismét a figyelem középpontjába állította azt a tényt, hogy elfogynak az alap-energiahordozók. A válság csillapítására újabban már nem a Földön, hanem a Holdon keresik a megoldást. Legalábbis a minap tett orosz bejelentés szerint.

Schuminszky Nándor
2006. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint harminchárom éve hagyták el az utolsó emberek a Holdat. Azóta rengeteg terv látott napvilágot, de ezek kivétel nélkül megmaradtak az elképzelés szintjén. Úgy tűnik, hogy Bush elnök űrvíziója, amely egyik lényeges elemeként amerikai űrhajósok visszatérését irányozza elő a Holdra 2018-ban, ismét felkeltette az oroszok érdeklődését az egykori verseny folytatására. Az Egyesült Államok embert szállító űrhajójára (CEV) a Kliper, az amerikai holdbázisra pedig leendő ipartelep létesítése a válasz. Be is jelentették az oroszok, hogy 2020-tól ipari méretekben termelik ki a holdkőzetekből a hélium–3 gázt, és konténerekben juttatják vissza a Földre, hogy fúziós erőművekben felhasználva oldják meg az energiagondokat. Az elképzelés elvi sikerrel kecsegtet, hiszen ma már tudjuk, hogy a Holdon, a talajban, a kőzetekben sok hélium–3 van. Ezt hevítéssel ki is lehetne nyerni: kétszázmillió tonna holdtalajból egy tonnát, míg a hélium–3-as izotópban szegény Földön pedig mindössze tízkilónyit. (Huszonöt tonna hélium–3-mal fedezni lehet az Egyesült Államok egyévi áramszükségletét.)
Nem meglepő tehát, hogy az Enyergija cég hivatalosan is bejelentette: 2015-től holdbázist üzemeltet, és öt év múlva elkezdik a hélium–3 ipari kitermelését. Csakhogy a műszaki nehézségek mellett a nemzetközi jog korlátait is át kell hágni a terv megvalósításához.
– A Hold senkinek nem a tulajdona, illetve valamennyiünké. Már az 1960-as évek vége felé gondoltak arra, hogy nemcsak a Föld körüli térség, hanem az égitestek joghelyzetét is eleve szabályozni kellene – fejtette ki álláspontját Gál Gyula világűrjogász a Magyar Rádió Szonda című műsorában. Az ipari tevékenység, az erőforrások kiaknázása mind belefér az 1967. évi világűrjogi szerződésbe. Ezt részletezte az 1979-es holdegyezmény (Moon agreement), fő elvként kimondva, hogy a világűr-tevékenység szabad. Akár Magyarország is létesíthetne a Holdon bázist, ha mások hasonló jogát nem érinti, nem katonai jellegű, és nem jelent foglalást. A holdegyezmény ugyanakkor kimondta, hogy a Hold felszínéről vagy a felszín alattról olyan tárgyakat, amelyek elmozdíthatók, le lehet hozni a Földre. Ha tehát a Hold és a Naprendszer más égitesteinek kutatásakor kitermelés vagy energiahasznosítás válik lehetővé, akkor a szerződő felek létrehoznak egy nemzetközi szervezetet, amely gondoskodik ezeknek a méltányos elosztásáról. E pont miatt sem a Szovjetunió, sem az Egyesült Államok nem ratifikálta a szerződést, mert nem akartak előre kötelezettséget vállalni arra, hogy másokkal is osztozkodjanak. Pedig a szerződés világosan kimondja, hogy a minden állam előtt nyitott világűr-tevékenység csak az egész emberiség érdekében folytatható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.