Céljához közelít az új Mars-szonda

Hét hónapnyi repülés után rövidesen eléri úti célját az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) új Mars-szondája, a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). A tavaly augusztusban felbocsátott kutató szatellit várhatóan minden eddiginél több és pontosabb információt közöl majd a vörös bolygóról, eddig még soha nem alkalmazott műszereinek köszönhetően.

MN-összeállítás
2006. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közelít a vörös bolygóhoz a Mars Reconnaissance Orbiter, a NASA kutatószondája, amely elődeinél több és pontosabb információt gyűjt majd az égitestről.
Az MRO, amelyet tavaly augusztus 12-én bocsátottak fel a floridai Kennedy űrközpontból, pénteken érkezik hét hónapos utazásának legnehezebb szakaszához: rá kell állnia a bolygó körüli pályára. Ehhez be kell gyújtania manőverező rakétáit, amelyek huszonhét percen át lassítják, hogy foglyul ejthesse a Mars gravitációja. A feladatot a legnagyobb pontossággal kell megoldani, különben elvitorlázhat a bolygó mellett – írta a space.com. A NASA pasadenai irányítóközpontjában feszült figyelemmel várják azt is, hogyan vizsgázik majd a manővert irányító szoftver, amelyhez hasonlót korábban még sohasem használtak a bolygókutatásban.
Az MRO műszeregyüttesében egyebek közt nagy felbontású kamera, és a régebben alkalmazottaknál erősebb teleszkóp is van. A fedélzeten utazó színes kamera már megmutatta, hogy mire képes: egymillió kilométer távolságból kiváló minőségű felvételt készített a Földről és a Holdról. A NASA azt reméli, páratlan képeket küld majd a többi felvevő berendezés is, amelyek egyikét a napi időjárás-jelentéshez használják majd. A 720 millió dolláros misszió elsősorban a földi asztronauták érkezését előkészítő, robotokkal felszerelt űrhajók majdani útjaihoz gyűjt hasznosítható adatokat.
Az MRO az idén és a következő két évben a tudományos kutatás szolgálatában áll majd, segít a bolygó északi jégsapkájára induló Phoenix Mars Scout 2008-ra tervezett landolásában is. Az ezt követő két évben már csak átjátszóállomásként üzemel a földi irányítóközpont és a később landoló kutatószondák közötti kommunikációban – írta a Mars Society.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.