Madárkórvírus osztrák macskában

Feltehetőleg a madárinfluenza dél-magyarországi megjelenése miatt a szerbek után a román hatóságok is több határátkelőhelyen fertőtlenítik az országukba belépő járműveket. Közben ausztriai macskákban is megtalálták a veszélyes vírus H5N1-es altípusát. A Vajdaságban újabb fertőzött hattyú tetemét fedezték fel.

MN-összeállítás
2006. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Célszerű többletköltséggel és pluszeljárásokkal számolni a Romániába, illetve Szerbiába utazóknak – közölte lapunkkal tegnap Kovács Iván, a magyar határőrség szóvivője. Hozzátette: habár a román hatóságok nem közölték a vasárnaptól bevezetett rendelkezésük pontos okát, vélhetőleg a madárinfluenza dél-magyarországi megjelenésével lehet összefüggésben az, hogy fertőtlenítik a Romániába belépő járműveket több közúti határállomásnál. A permetezéssel járó eljárás kötelező, és a nagylaki, illetve a battonyai átkelőknél a fertőtlenítés díja személygépkocsiknál öt, tehergépjárműveknél és autóbuszoknál 55, míg mikrobuszoknál 10 új román lejbe kerül. A gyulai átkelőhelyen csak a kamionokat (35 lejért) és a kisteherjárműveket (53 lejért) fertőtlenítik. (Egy új román lej kb. 73 forint.)
– Először arról értesítettek minket a román hatóságok, hogy csak Nagylaknál vezetik be ezt az intézkedést, tegnap azonban már azt is közölték, hogy a battonyai és gyulai átkelőhelyeken is permetezik az autókat – tájékoztatott a szóvivő, aki szerint a román intézkedés egyik átkelőnél sem okozott fennakadást a határforgalomban. Ismeretes: Szerbiában már február közepe óta fertőtlenítenek a röszkei, tompai, tiszaszigeti, bácsalmási és hercegszántói határátkelőnél. Ezen a határszakaszon – a járművek függvényében – száz és nyolcszáz dinár közötti az eljárás ellenértéke. A szerb hatóságok többnyire kézzel permetezik a belépő járműveket, de egyes átkelőhelyeken fertőtlenítő tartályokon gurulnak át az autók.
Az Egyesült Államok csaknem 1,25 millió dollárt adományozott Romániának a madárinfluenza elleni védekezésre – közölte az MTI. Ez az összeg a következő hónapokban még növekedni fog – jelentette be tegnap Nicholas Taubman, az USA bukaresti nagykövete.
Németország után már Ausztriában is megtalálták macskákból vett mintákban a H5N1-es altípust. A még élő macskákon elvégzett első vizsgálatok megerősítették a vírus jelenlét – mondta az ORF állami televízióban Hans Seitinger, Stájerország tartományi mezőgazdasági hatóságának vezetője. A fertőzött állatok a Graz melletti Arche Noah állatmenhelyen élő negyven macska közül kerültek ki. Az otthon a múlt hónapban számos madárinfluenzával fertőzött madarat fogadott be. A menhelyet további hatósági utasításig bezárták, és csaknem 170 állatot Bécsbe szállítanak vizsgálatra, az állatorvosi egyetem karanténjába. Az állományból eddig megvizsgált negyven kedvencből három tűnt a madárinfluenza-vírussal fertőzöttnek, közülük kettőnél negatív lett a második teszt. Ulrich Herzog, az osztrák egészségügyi minisztérium illetékese tegnap közölte: az érintett körzetekben sem tiltják meg a háziállatok kiengedését a lakásból.
Tizenöt kilométerre a magyar határtól ismét egy madárvésszel fertőzött hattyút találtak tegnap a Vajdaságban, az észak-bácskai Monostorszegnél.

Párizs a gazdag országokat vádolja. A párizsi Libération című lapban tegnap jelent meg az az interjú, amelyben Jacques Diouf, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) főigazgatója leszögezte: felelősség terheli a gazdag országokat, mert azok annak idején nem vették figyelembe a madárinfluenzára figyelmeztető jelzéseket, nem is voltak hajlandók pénzügyi áldozatra, hogy idejekorán feltartóztassák a kór terjedését – írta a távirati iroda. A gazdag országok csak akkor kezdtek mozgolódni, amikor a vírus megérkezett Törökországba, azaz Európa kapujába – emlékeztetett a FAO főigazgatója. Utalt arra is, hogy január közepén Pekingben az Európai Bizottság és a Világbank közös adományozó konferenciáján 1,9 milliárd dollárt ígértek a madárinfluenza elleni harcra, és ebből mostanáig mindössze 16 millió érkezett meg a FAO számlájára.
Genfben elkezdődött az egészségügyi világszervezet (WHO) szakembereinek háromnapos, zárt ajtók mögötti konferenciája tegnap, amelynek céljaként a járvány leküzdésére szolgáló akcióterv kidolgozását tűzték ki. A résztvevők megállapították: a madárinfluenza már most példátlan méretekben jelenik meg, és a világjárvány emberről emberre terjedésének veszélye nem múlik el. Az emberiség azonban nem teljesen védtelen a kórral szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.