Mégsem évült el a közokirat-hamisítás?

Panasszal élt a Gyurcsány Ferenc által jegyzett fantomcég ügyében hozott nyomozást megszüntető ügyészségi határozat ellen a Fidesz három országgyűlési képviselője – áll az ellenzéki párt közleményében.

Munkatársainktól
2006. 03. 02. 0:00
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc 1993 szeptemberétől 1995 végéig egy nem létező cég, a Nomentana Kft. tulajdonosának és ügyvezetőjének adta ki magát. A fantomtársaság nevében a jelenlegi miniszterelnök szerződéseket kötött, okiratokat írt alá. 1996-ban Gyurcsányék létrehoztak egy valóságosan is létező Nomentana Kft.-t, amely társaság csaknem egy évtizeden keresztül használta a nem létező cég azonosító számait. Ezzel azt a látszatot kívánták kelteni, mintha a fantom és a valódi Nomentana Kft. ugyanaz a gazdasági társaság lenne. A hamis azonosító számok felhasználásával valószínűleg a hatóságokat is meg tudták téveszteni. Deutsch-Für Tamás, Répássy Róbert és Szijjártó Péter közokirat-hamisítás bűncselekményének gyanúja miatt feljelentést tett az ügyészségen. A nyomozást ugyan elrendelték, az ügyészség azonban viharos sebességgel, három hét alatt megszüntette az eljárást. A nyomozó hatóság a Nomentana Kft. által elkövetett cselekmények vizsgálatakor azt állapította meg, hogy a bűncselekmény büntethetősége elévült, vagyis az elkövetők már nem büntethetők meg.
*
A nyomozást megszüntető határozat ellen a fideszes politikusok panasszal éltek. Ebben többek között azt kifogásolják, hogy az ügyészség az elévülés vizsgálatakor a bűncselekmény befejezési időpontjának megállapítása tekintetében elmulasztotta a tényállás teljes körű felderítését. Információink szerint a képviselők dokumentumokkal tudják alátámasztani, hogy a Nomentana Kft. részéről a közokirat-hamisítást nem 2002-ben fejezték be, hanem 2003-ban. Ez év elején ugyanis a Nomentana Kft. a törvényi előírások szerint még köteles volt az APEH-nek záró adóbevallást benyújtani. Emiatt a feljelentők szerint fennállhat annak megalapozottsága, hogy a közokirat-hamisítás bűncselekménye – szemben az ügyészség álláspontjával – nem évült el, ezért arra kérik a Legfőbb Ügyészséget, hogy változtassa meg a Központi Nyomozó Főügyészség korábbi, nyomozást megszüntető határozatát, és rendelje el a nyomozás folytatását. A Legfőbb Ügyészségnek a panasz elbírálására 30 nap áll rendelkezésére.
A Legfőbb Ügyészség döntésére vár Deutsch-Für Tamásnak a Szalay utcai ingatlan ügyében tett panasza is. A miniszterelnököt érintő ügyben a politikus hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt tett feljelentést. Gyurcsány Ferenc 1994. április 4-én a nem létező Országgyűlési Képviselők Klubjának Egyesülete fantomtitkáraként eljárva szerződést kötött az állami tulajdonban álló Közlönykiadó Kft.-vel. A nem létező egyesület által aláírt, jogi értelemben nem létező szerződésben a jelenlegi kormányfő arra kötelezte az állami céget, hogy bérelje ki, és több mint száz millió forint értékben újítsa föl a Gyurcsány tulajdonában álló Altus Rt. ingatlanát. Ezt a nagy értékű ingatlant az Altus három hónappal korábban sorozatos törvénysértések eredményeképpen mindössze hat és fél millió forintért szerezte meg az államtól. A Legfőbb Ügyészségnek legkésőbb pénteken kell meghoznia határozatát az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.