Mindenki vitázna mindenkivel

Szakítva az utóbbi években kialakult hagyománnyal, úgy tűnik, a választások előtt nem kerül sor a győzelemre esélyes pártok miniszterelnök-jelöltjeinek páros vitájára. Tegnap előbb Dávid Ibolya (MDF), majd Kuncze Gábor (SZDSZ), valamint Thürmer Gyula és Csurka István is jelezte, ők is részt kívánnak venni az eszmecserén. A Fideszben úgy vélik, Gyurcsány Ferenc kerüli az Orbán Viktorral való nyilvános megméretést.

Munkatársainktól
2006. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem csak két résztvevője lesz az április 5-i miniszterelnök-jelölti vitának: Gyurcsány Ferenc kormányfő és Orbán Viktor Fidesz-elnök mellett Dávid Ibolya, az MDF, valamint Kuncze Gábor, az SZDSZ első embere is ki szeretné venni a részét a televíziós kamerák előtt folyó küzdelemből. A demokrata fórum szombati kampánynyitó nagygyűlésén miniszterelnök-jelöltté választották Dávid Ibolyát – ezután kezdeményezte a kisebbik ellenzéki párt, hogy az ő elnökük is mérettethesse meg magát Gyurcsánnyal és Orbánnal. Deutsch-Für Tamás (Fidesz) ennek kapcsán jelezte, helyesnek tartaná, ha a miniszterelnök-jelölti vitán „a parlamentbe jutásért küzdő” MDF miniszterelnök-jelöltje is részt venne, ugyanakkor úgy vélte, az SZDSZ-t sem szabad kihagyni az ország nyilvánossága előtt zajló beszélgetésből. A fórum ezután megerősítette: már csak azért is ott lesz Dávid a vitán, mert programjuk markánsan eltér a többi parlamenti pártétól.
Kuncze is kész az összecsapásra, mert ők meg azt tartják fontosnak, hogy a konzervatív és szocialista álláspont mellett a liberális vélemény is megjelenjen a választási vitákban. Az MSZP-nek nincs kifogása a két „kicsi” bevonása ellen.
*
A lapunk által megkérdezett parlamenten kívüli pártok is úgy vélik, hogy helyük van az eredetileg kétoldalúra tervezett miniszterelnök-jelölti vitában. Bár sem a Magyar Kommunista Munkáspártnak, sem a MIÉP–Jobbik Harmadik Útnak nincsen kormányfőjelöltje (az SZDSZ-nek sincs), úgy vélik, az országos listát állító szervezetek listavezetői eszmét cserélhetnének. Thürmer Gyula kifejtette, a demokrácia alapvető értékeit sérti, hogy 1994 óta megkülönböztetnek kis és nagy pártokat. A munkáspárt elnöke szerint Dávid Ibolyának annyi köze van a Gyurcsány–Orbán-vitához, mint a thaiföldi miniszterelnöknek; ezzel az erővel – érvelt – őt is meghívhatnák az eseményre. Győri Béla, a MIÉP szóvivője szerint a választási esélyegyenlőség úgy kívánja, hogy az országos listát állító pártok vezetői vitázzanak.
Információink szerint a Fidesz vezetése úgy véli, Gyurcsány Ferenc kerüli az Orbán Viktorral való nyilvános megméretést, ezt elkerülendő kívánnak szakítani a szocialisták az utóbbi évek bevett gyakorlatával, az esélyes pártok vezetőinek páros vitájával.
Tegnap Deutsch-Für Tamás megerősítette: a Fidesz továbbra is fenntartja a Magyarország 2006 vitasorozatra vonatkozó kezdeményezését, ezért a mai kormányülés előtt képviselőik személyesen adják majd át az érintett kormánytagoknak a beszélgetésekre szóló meghívót. Deutsch-Für „a lehető leghatározottabban” arra kérte az érintett minisztereket és államtitkárokat, hogy fogadják el a felkérést. A Fidesz – magyarázta Deutsch-Für – őszinte választási kampányt akar folytatni, azt tapasztalják azonban, hogy „a kormány és a szocialisták nagy a jólét kampányába nem fér bele az őszinte beszéd”. Az ellenzéki párt szerint ugyanis az MSZP és a kormány csaknem két hete menekül az elől, hogy elfogadja a Fidesz kihívását, megfutamodtak a nyilvános vitától.
Deutsch-Für megjegyezte, hogy Kóka János gazdasági miniszter volt az egyetlen, aki „tisztességes magatartást tanúsítva” elfogadta a kihívást. Emlékeztetett: az elmúlt ciklusban sokszor jelezték kormánypárti politikusok, hogy vitázni akarnak a Fidesszel, ám az ellenzéki párt úgy látta, a viták ideje a kampányban jön el. A Fidesz tehát továbbra is azt javasolja, hogy a holnap esedékes Kóka–Áder-vita után a munkanélküliségről Csizmár Gábor foglalkoztatási miniszterrel Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke vitázzon. A kórház-privatizáció és a gyógyszerárak ügyében Rácz Jenő szakminiszterrel szállna ringbe elődje, Mikola István, a Fidesz egészségügyi egyeztető fórumának vezetője, míg a magyar falvak és kistelepülések helyzetét Nagy Sándorral, a kancellária politikai államtitkárával Hargitai János, a Fidesz képviselője vitatná meg. Az otthonteremtés kérdéseiről Matolcsy György, az Orbán-kormány egykori gazdasági tárcavezetője Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszterrel, a családtámogatásról Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszterrel, a városok jövőjéről, az önkormányzatiság témájáról pedig Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere Lamperth Mónika belügyminiszterrel ütköztetné álláspontját.
Arra a felvetésre, hogy a Magyarország 2006 vitasorozatban miért ne vehetne részt a másik két parlamenti párt is, Deutsch-Für Tamás úgy válaszolt: „Talán egy kicsit a realitástól elrugaszkodott lenne az az értelmezés, hogy valamifajta vélt demokratikus játékszabály jegyében” mostantól kezdve szocialista és fideszes politikus csak MDF-es és SZDSZ-es kísérőkkel vitázhatna egymással. Szerinte úgy helyes, ha a választási győzelemre esélyes két párt ütközteti a véleményét. Nyakó István, az MSZP szóvivője szerint viszont a vitáknak nemcsak két párt, hanem a parlamenti pártok között kell zajlaniuk. Hozzátette: az MSZP és a kormány politikusai, mint ahogy eddig is, ezután is készek eleget tenni a vitameghívásoknak. Deutsch-Für állításaival ellentétben kijelentette: az MSZP politikusai a választási kampány kezdete óta 37 alkalommal, 11 különböző műsorban vitatkoztak a Fidesz politikusaival.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.