Nem csak két résztvevője lesz az április 5-i miniszterelnök-jelölti vitának: Gyurcsány Ferenc kormányfő és Orbán Viktor Fidesz-elnök mellett Dávid Ibolya, az MDF, valamint Kuncze Gábor, az SZDSZ első embere is ki szeretné venni a részét a televíziós kamerák előtt folyó küzdelemből. A demokrata fórum szombati kampánynyitó nagygyűlésén miniszterelnök-jelöltté választották Dávid Ibolyát – ezután kezdeményezte a kisebbik ellenzéki párt, hogy az ő elnökük is mérettethesse meg magát Gyurcsánnyal és Orbánnal. Deutsch-Für Tamás (Fidesz) ennek kapcsán jelezte, helyesnek tartaná, ha a miniszterelnök-jelölti vitán „a parlamentbe jutásért küzdő” MDF miniszterelnök-jelöltje is részt venne, ugyanakkor úgy vélte, az SZDSZ-t sem szabad kihagyni az ország nyilvánossága előtt zajló beszélgetésből. A fórum ezután megerősítette: már csak azért is ott lesz Dávid a vitán, mert programjuk markánsan eltér a többi parlamenti pártétól.
Kuncze is kész az összecsapásra, mert ők meg azt tartják fontosnak, hogy a konzervatív és szocialista álláspont mellett a liberális vélemény is megjelenjen a választási vitákban. Az MSZP-nek nincs kifogása a két „kicsi” bevonása ellen.
*
A lapunk által megkérdezett parlamenten kívüli pártok is úgy vélik, hogy helyük van az eredetileg kétoldalúra tervezett miniszterelnök-jelölti vitában. Bár sem a Magyar Kommunista Munkáspártnak, sem a MIÉP–Jobbik Harmadik Útnak nincsen kormányfőjelöltje (az SZDSZ-nek sincs), úgy vélik, az országos listát állító szervezetek listavezetői eszmét cserélhetnének. Thürmer Gyula kifejtette, a demokrácia alapvető értékeit sérti, hogy 1994 óta megkülönböztetnek kis és nagy pártokat. A munkáspárt elnöke szerint Dávid Ibolyának annyi köze van a Gyurcsány–Orbán-vitához, mint a thaiföldi miniszterelnöknek; ezzel az erővel – érvelt – őt is meghívhatnák az eseményre. Győri Béla, a MIÉP szóvivője szerint a választási esélyegyenlőség úgy kívánja, hogy az országos listát állító pártok vezetői vitázzanak.
Információink szerint a Fidesz vezetése úgy véli, Gyurcsány Ferenc kerüli az Orbán Viktorral való nyilvános megméretést, ezt elkerülendő kívánnak szakítani a szocialisták az utóbbi évek bevett gyakorlatával, az esélyes pártok vezetőinek páros vitájával.
Tegnap Deutsch-Für Tamás megerősítette: a Fidesz továbbra is fenntartja a Magyarország 2006 vitasorozatra vonatkozó kezdeményezését, ezért a mai kormányülés előtt képviselőik személyesen adják majd át az érintett kormánytagoknak a beszélgetésekre szóló meghívót. Deutsch-Für „a lehető leghatározottabban” arra kérte az érintett minisztereket és államtitkárokat, hogy fogadják el a felkérést. A Fidesz – magyarázta Deutsch-Für – őszinte választási kampányt akar folytatni, azt tapasztalják azonban, hogy „a kormány és a szocialisták nagy a jólét kampányába nem fér bele az őszinte beszéd”. Az ellenzéki párt szerint ugyanis az MSZP és a kormány csaknem két hete menekül az elől, hogy elfogadja a Fidesz kihívását, megfutamodtak a nyilvános vitától.
Deutsch-Für megjegyezte, hogy Kóka János gazdasági miniszter volt az egyetlen, aki „tisztességes magatartást tanúsítva” elfogadta a kihívást. Emlékeztetett: az elmúlt ciklusban sokszor jelezték kormánypárti politikusok, hogy vitázni akarnak a Fidesszel, ám az ellenzéki párt úgy látta, a viták ideje a kampányban jön el. A Fidesz tehát továbbra is azt javasolja, hogy a holnap esedékes Kóka–Áder-vita után a munkanélküliségről Csizmár Gábor foglalkoztatási miniszterrel Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke vitázzon. A kórház-privatizáció és a gyógyszerárak ügyében Rácz Jenő szakminiszterrel szállna ringbe elődje, Mikola István, a Fidesz egészségügyi egyeztető fórumának vezetője, míg a magyar falvak és kistelepülések helyzetét Nagy Sándorral, a kancellária politikai államtitkárával Hargitai János, a Fidesz képviselője vitatná meg. Az otthonteremtés kérdéseiről Matolcsy György, az Orbán-kormány egykori gazdasági tárcavezetője Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszterrel, a családtámogatásról Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszterrel, a városok jövőjéről, az önkormányzatiság témájáról pedig Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere Lamperth Mónika belügyminiszterrel ütköztetné álláspontját.
Arra a felvetésre, hogy a Magyarország 2006 vitasorozatban miért ne vehetne részt a másik két parlamenti párt is, Deutsch-Für Tamás úgy válaszolt: „Talán egy kicsit a realitástól elrugaszkodott lenne az az értelmezés, hogy valamifajta vélt demokratikus játékszabály jegyében” mostantól kezdve szocialista és fideszes politikus csak MDF-es és SZDSZ-es kísérőkkel vitázhatna egymással. Szerinte úgy helyes, ha a választási győzelemre esélyes két párt ütközteti a véleményét. Nyakó István, az MSZP szóvivője szerint viszont a vitáknak nemcsak két párt, hanem a parlamenti pártok között kell zajlaniuk. Hozzátette: az MSZP és a kormány politikusai, mint ahogy eddig is, ezután is készek eleget tenni a vitameghívásoknak. Deutsch-Für állításaival ellentétben kijelentette: az MSZP politikusai a választási kampány kezdete óta 37 alkalommal, 11 különböző műsorban vitatkoztak a Fidesz politikusaival.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben