Mozdulatlanná vált a hazai földpiac

Szinte mozdulatlan hazánkban a termőföldpiac, két esztendeje stagnálnak az árak. Akik vehetnének földet, azok nem tudnak, mert nincs rá pénzük. Akiknek viszont van tőkéjük és szívesen vásárolnának, azok a jogszabályi tilalom alatt lévő jogi személyek, külföldi és hazai tulajdonú társas vállalkozások. Fűr Zoltán földpiaci szakember így látja a jelenlegi helyzetet, egyúttal abban is biztos, hogy a Nemzeti Földalap messze nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Nánási Tamás
2006. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan tulajdonosi szerkezet jött létre a hazai földpiacon a kárpótlási árverések és a részaránytulajdonok kiadása után, a kilencvenes évek közepére, ami az 1945–48 közötti állapotokat tükrözte. Sőt, az öröklések folytán további aprózódás ment végbe. Néhány év alatt ötven-hatvan évet lépett vissza a birtokszerkezet, miközben a mezőgazdaságban termelési forradalom játszódott le a gépek, a vegyszerek, de még a vetőmag felhasználásának terén is – vélekedik a hazai földpiac alapvető problémáiról Fűr Zoltán, a foldbroker.hu világhálós portál vezetője. Az ingatlanos szakember véleménye szerint a termőföld esetében a hazai sajátos privatizáció összességében értékvesztést okozott.
A magyar termőföld nyolcvan százaléka 1,5-2 millió magánszemély kezében van, az átlagos területnagyságot – a tulajdon és nem a művelés szempontjából – 1–3 hektár között határozhatjuk meg. A kárpótlás növelte a táblák számát, mert a nagyobbakat szétmérték, a termelőszövetkezeti részaránytulajdonok kiadása viszont döntően osztatlan közös tulajdont eredményezett a táblák felosztása nélkül – jelentette ki Fűr Zoltán. A szakember szerint politikai szempontból érthető az a félelem, hogy ha a cégek számára is lehetővé válna a földvásárlás, a piacon megjelenne a külföldi tőke. Ugyanakkor ma az a helyzet állt elő, hogy a magánszemélyeknek kevés pénzük van ilyen befektetésekre, míg a társas vállalkozások, külföldi befektetők igényt tartanának a számukra tilalom alatt lévő hazai termőterületekre. A földpiacon ezért nincs lényeges forgalom, az alacsony kereslet szerény kínálattal párosul. A nyomott árakban az uniós csatlakozás sem hozott változást. A korábbi várakozások elültek, egy hektár ma is átlagosan 350–550 ezer forintba kerül, ami lényegében megfelel a 2004-es szintnek.
Az erősebb tőkeerővel rendelkező termelők és a befektetők kisebb felvásárlási ügyleteinek köszönhetően ma üzleti alapú birtokkoncentráció folyik az országban. Ez azonban optimista becslések szerint is évente csak az összes szántóföld mennyiségének 0,25-0,5 százalékát, azaz 10-20 ezer hektárt érint. Az elmúlt másfél évtizedben összesen legfeljebb 300-400 ezer hektár cserélt gazdát. Kezdetben a kárpótlási licitek aranykoronánkénti 500 forintos értékéről indultak a hazai földárak, azaz egy hektár mintegy tízezer forintba került. A kilencvenes évek első felére ez a szint hektáronként 50-60 ezer forintig emelkedett, beleértve a strómanok segítségével végrehajtott nyugat-dunántúli osztrák és német befektetéseket is. Az évtized második felében a hektáronkénti árak 200-300 ezer forintig emelkedtek. A lendület azonban idővel kifulladt: 2002-ben 350 ezer, 2003-ban 400 ezer, 2004-ben pedig 450 ezer forintra nőttek a hektáronkénti átlagárak, amelyek azóta sem változtak érdemben.
Az árakra leginkább ható tényező az eladásra kínált terület nagysága, egybefüggő volta és tulajdonviszonyainak rendezettsége. Ha ezek a jellemzők kedvezőek, akkor akár kétszeres ár is kérhető egy ugyanott fekvő, ugyanolyan minőségű, de kicsi (30-50 hektárnál kisebb), több tagban lévő, emellett osztatlan közös tulajdonban lévő ajánlattal szemben. Korábban a termőföld dupla aranykorona értéke egyúttal kétszer akkora árat is jelentett – állapította meg Fűr Zoltán. Ez ma már nincs így, mert a modern termelési módszerek és segédeszközök csökkentették a különböző aranykorona-értékű földek jövedelmezősége között a különbségeket. Másrészt az uniós területalapú támogatás minőségtől függetlenül is ugyanúgy jár, ezért a gyengébb földek is felértékelődtek. Fontos tudni azt is, hogy az aranykorona-érték nem az adott földterület minőségét jelzi, hanem annak jövedelemtermelő képességét mutatja az 1870-es évek viszonyai között.
Jelentősebb kínálat és kereslet a hazai földpiacon a Dunántúlon és Észak-Magyarországon van, az Alföldön úgymond „házon belül”, tehát helyben adják-veszik a birtokokat. A Dunántúl fejlettebb, ezért van eladó föld, másrészt a befektetők itt jobban hisznek ebben a pénzfialási formában, ezért vannak errefelé vevők. Észak-Magyarország szegényebb, ezért jelentkezik a kínálat, viszont a támogatások itt is ugyanakkora mértékűek, ezért jelent meg errefelé is a kereslet. Az Alföldön viszont életvitelszerűen gazdálkodnak, és nincs más gazdasági alternatíva, ezért nincs eladó föld. Ha mégis, akkor azt ismerősök, családtagok veszik meg – állapította meg saját tapasztalatai alapján Fűr Zoltán, kitérve arra, hogy a befektetőket az átlagos minőség, a hozam és a bérlő érdekli, a termelőket az üzemméret növelése és a termelhetőség. Mindemellett összességében alacsonynak mondható a hazai termőföld iránti kereslet, mert aki vehetne, annak nincs rá pénze. Kedvezményes hitelprogramok szinte nincsenek, a kereskedelmi jelzáloghitel fedezetét pedig nem lehet kitermelni a gazdálkodásból és a bérleti díjak jelenlegi szintjéből sem.
A földért életjáradékot programok az utóbbi három évben 55-60 ezer hektárt vontak állami tulajdonba, ami a szántók 1-1,5 százalékát jelenti, ráadásul az ország egész területén szétszórtan. Ez a szakember szerint meglehetősen komolytalan, hiszen a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek (NFA) az volna a feladata, hogy a birtokkoncentráció hajtóereje legyen. Ehhez képest pénz nélkül csak vegetál, és adminisztrál – mondta Fűr Zoltán. Az ingatlanpiaci vállalkozó korábban azt is javasolta, hogy a Nemzeti Földalap (NFA) működtetésébe vonjanak be külső, nem állami forrásokat, de indítványára mindmáig nem reagáltak. Fűr Zoltán szerint az NFA kezelésében lévő földek árveréseken, illetve pályázatos úton elindított értékesítése – mivel minimális és szétszórt kínálatról van szó – nem lesz hatással a földpiacra, hiszen ha amúgy sincs lényeges vevőkör és tőkeerő, miért éppen a földalap kis méretű parcellái után kapkodnának az emberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.