Szaunában puhítják a finn politikusokat

Május elsejétől Finnország is megnyitja munkaerőpiacát Magyarország előtt. A lépés elvi jelentősége vitathatatlan, ám kérdéses, hogy a magyarok akarnak, illetve tudnak-e élni az új lehetőséggel. Az Európai Unió soros elnökségét a nyáron átvevő északi állam – minden jel szerint – egyelőre túl messzinek tűnik a számunkra.

György Zsombor
2006. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavasz Finnország déli részein is várat még magára, s hiába a ragyogó napsütés, a Balti-tenger jegén ma is biztonsággal bejárható a part közeli szigetvilág. A fővárostól mintegy ötven kilométerre fekvő Tuusuláig mindent hó borít, a nyáron húszfokosra is felmelegedő tórengeteg most hatalmas korcsolyapályaként funkcionál. A településtől alig néhány percnyi autóútra található a Lammaskallio-farm, ahol a kis csapatunkat fogadó házaspár már áfonyás marhapástétommal és házi sörrel vár minket. Juhani, a férj alig egy hete tért haza Spanyolországból, ahová mi másért is ment volna, mint síelni. Felesége, Liisa pedig épp Budapestre készül. Együtt sohasem utazhatnak, hiszen valakinek mindig gondoskodnia kell a gazdaságról.
– Mi a helyzet a nők jogaival? – érdeklődik az asszony, miközben újabb adag marhahúst rak a tányérjainkra. Mint bevallja, úgy hallotta, hogy a vidéki Magyarországon a nők ma is elnyomva, teljes mértékben férjük akaratának kiszolgáltatva élnek. Bár társaságunk férfi tagjaival lelkesen magyarázzuk, hogy ez éppen fordítva igaz, a viták elkerülése végett a beszélgetést inkább más irányba tereljük. A tanyavilágról érdeklődünk, valamint arról, milyenek a megélhetési lehetőségek a méregdrága Finnországban. Megtudjuk, a család több mint félszáz szarvasmarhát tart saját gazdaságában. Maguk termelik a takarmányt, van egy erdejük, amelyből fát adnak el, s takaros házukban egész évben fogadnak turistacsoportokat, akik – ha úgy tartja kedvük – lovagolhatnak, de betérhetnek egy rövid kúrára a vendéglátók tóparti füstös szaunájába is. Sokan jönnek hozzájuk Kínából, Japánból, magyar embert azonban még csak egyszer láttak korábban. Megpróbálnak tehát minél több lábon állni, s szemmel láthatóan nincs is sok okuk a panaszra.
Hiába, Finnország túl messze van; a jelek szerint olyannyira, hogy a magas jövedelmek, a kvótarendszer és a „rokoni” viszony ellenére is alig hatszázötven magyar vállalt eddig itt munkát.
Persze a közel 2500 eurós átlagkeresetet biztosító északi állam sem állt mindig ilyen jól, hiszen míg ma a fát leginkább építkezésre és a szaunák fűtésére használják, volt idő – még az előző századfordulón –, amikor az egyetlen élelmet a nyír- és fenyőkéreg jelentette. „Finnország egy lábon áll, az is faláb” – mondogatták akkoriban, utalva arra, hogy egyedül a faiparból lehetett az államnak bevétele. Az éhínséget csak az ipar megerősödése tudta megfékezni. Mára elérték, hogy minden negyedik mobiltelefont itt állítják elő, s ez csak az egyik húzóágazat az építő- és az élelmiszeripar, valamint a megannyi tudományos és technológiai központ mellett. A nyolcpárti parlament pedig ott tart, hogy a kétszáz képviselő nyíltan a konszenzuskeresést tartja legfőbb feladatának. Vagyis, noha 1994-ben, a Finnország uniós csatlakozását megelőző viták során az egyik EU-ellenes képviselő – időlimit hiányában – hat és fél órás beszédet tartott a nagyteremben, a mindennapos munka során egyszerűen elképzelhetetlenek a hazai Országgyűlésben folyóhoz hasonló parttalan viták. Ha pedig vége az ülésnek, a politikusok az újságírókkal együtt levonulnak a törvényhozás épületében lévő szaunába, s ott folytatják a beszélgetést. Egyetlen íratlan szabályt kell csak betartani: azok közül, ami ott elhangzik, semmit nem szabad másnap a lapokban közölni.
Az utcán járva szembetűnő, hogy a finnek büszkék termékeikre, melyeken mind szerepel a származás helyét jelző kék-fehér zászlócska. A kirakatokban ott van a tábla, mely szerint az üzlet kizárólag finn gyártmányú árut forgalmaz. Egyedül azt bánják, hogy Helsinkiben a múlt számtalan emléke a modernizáció áldozatává vált. Az 1850-ben épült katedrálissal szemben áll egy ház, amely az 1700-as évek közepéről származik, ám minden más legalább száz évvel későbbről való. Az alig több mint félmilliós város több negyede a hetvenes–nyolcvanas években nyerte el a funkcionalizmus jegyében elképzelt arculatát. Helsinki ettől függetlenül szép város, s ha éppen nem süvít az északi szél, kellemesnek is mondható. Hogy ez így is maradjon, lakói erős jogokat szereztek, hogy maguk is beleszólhassanak a fontos döntésekbe. Nemrégiben például az egyik nagy áruházlánc tette rá a kezét egy belvárosi épületre, melyet le akart bontani, hogy aztán egy Budapesten megszokott látványt nyújtó bevásárlóközpontot építsen a helyére. Helsinki lakói azonban felemelték hangjukat, s nem hagyták, hogy a nagyvállalat tönkretegye a sétálóutca arculatát. Ebbe pedig a multi is kénytelen volt belenyugodni, amely így végül az épület külsejének megváltoztatása nélkül rendezte be áruházát.
Helsinki emellett az utóbbi években komoly figyelmet fordított a térségre, jelesül a skandináv országokra, a Baltikumra és Oroszországra. Nem titok, hogy Finnország az ezen a téren szerzett tapasztalatait is latba kívánja vetni az év második felében, miután átveszi az EU soros elnökségét. A kormány uniós ügyekért felelős államtitkára, Antti Peltomäki azt mondja, elnökségük idején a Bécs által megkezdett folyamatokat szeretnék folytatni, és sokat várnak a novemberre tervezett EU–orosz találkozótól, melynek – a szeptemberi Ázsia-csúcshoz hasonlóan – Helsinki ad majd otthont. A politikus lelkesen sorolja a finn elnökség prioritásait, nem feledkezve meg Románia és Bulgária csatlakozási folyamatának továbbviteléről, vagy éppen a mozlim világgal folytatandó párbeszédről sem. Finnország az idén tehát nagy szerepet kap a világpolitika színpadán, szerencsés helyzeténél fogva azonban jószerivel minden drámai jelenetből kimaradhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.