Hazánk 93 ezer négyzetkilométerének a felét rendszeresen fenyegeti az árvíz. A legveszélyesebb az Ukrajnából északkeleten belépő Tisza folyó. Nagy árvíz volt 1998-ban, 1999-ben és 2000-ben is, 2001 márciusában pedig a Tarpa és Tivadar közötti gát átszakadása következtében egy 150 méteres gátszakaszon Balatonnyi, azaz 140 millió köbméternyi vízmennyiség került az úgynevezett beregi öblözetbe. Az Orbán-kormány veszélyhelyzetet hirdetett ki a Tisza, a Túr és a Szamos meghatározott szakaszain. A tarpai gátszakadást követően, az ár levonulása után 46 településen 3071 ingatlan károsodását regisztrálták a szakemberek, ezek közül 2866 volt személyi tulajdonú lakóépület. A kormány döntése értelmében a 2001. márciusi árvíz által tönkretett személyi tulajdonú ingatlanok újjáépítése, helyreállítása már áprilisban elkezdődött.
„Az újjáépítés összességében befejeződött. A sérült ingatlanok száma 2870 volt, ebből 1133-at bontásra ítéltek, amelyekből 979-et lebontottunk, ám 154 épület helyére nem épül új ház” – összegezte akkor a helyreállítás számadatait Istenes Sándor ezredes, a szabolcsi katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője. 713 elbontott épület helyén új házak épültek.
A tiszai árvizet követő újjáépítés során olyan házak épülnek a Beregben, amelyek a térség építészeti hagyományait követik. A vályogépületek helyett nyeregtetős, hosszúkás alakú, részben kontyolt oromzatos parasztházakat húznak fel téglából a kivitelezők. Ezeknek az ingatlanoknak az értéke az elmosottak három-négyszerese lesz majd. A Bereg építészetileg is gazdagodott – vélte akkoriban Turi Attila építész, a Kós Károly Egyesülés beregi újjáépítésért felelős megbízottja. Kevesebb mint egy év alatt kormányzati pénzekből és adományokból csaknem ötvenmilliárd forint érkezett a térségbe.
Fájó bírálat. A 2002-es országgyűlési képviselő-választás előtti hajrában a sokat szenvedett szabolcsi térségben járt Medgyessy Péter, s azt ígérte, hogy az általa létrehozandó kabinet 2004-ig befejezi a Tisza árvízvédelmi rendszerének kiépítését. Ezt ma már a teljesítetlen kampányígéretek között tarthatjuk számon.
Hogyan segíthetnénk az árvízi munkákban és az árvízkárosultakon? – címmel a napokban internetes fórum indult az MSZP honlapján, amelyet – valószínűleg a sok kritika miatt – tegnap beszüntettek. Innen idézünk néhány véleményt.
9 08bmt 2006. április 2., 23:11
Most (kampányban) persze mindenki az árvízzel foglalkozik. De a maszop (értsd: Magyar Szocialista Párt – a szerk.) 4 év alatt egy méter gátat sem épített!
41 Pulsatilla 2006. ápr. 4., 08:02
Az „ellazsáláshoz” annyit, hogy a mindenkori kormány pénzt költ hosszú távú tervekre, és mindenkori ellenzéke bírálja ezt a pénzköltést. Ezért kellene egy konszenzus a pártok között. És ez az, ami hiányzik meg a sok pénz – az erre a célra tudatosan és bevallottan vállalt költségvetési hiány, amit a mindenkori ellenzék is elfogad.
40 bandi1 2006. ápr. 4., 07:50
Amiről te írsz, azt úgy hívják, hogy Vásárhelyi-terv, sajnos a mostani kormány ezt az elmúlt négy évben „ellazsálta”. A gátak csak akkor fontosak, ha már itt a víz. Medgyessy 700 km új gátat ígért két év alatt, ebből kb. 70 km épült meg négy év alatt. Most aki tud, annak a gátakon a helye, de utána el kell dönteni, hogy meg akarja-e védeni az állam az emberek házait, illetve mit akar megvédeni… Most aki tud, menjen segíteni!

Ukrán befolyás alatt állhat a Tisza Párt − itt vannak a bizonyítékok