Veszteséges nyitás után a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe 24 000 pont fölé emelkedett kora délutánig. A BUX zárásra viszszaereszkedett, s végül 23 773,70 ponton, 0,39 százalékos emelkedéssel fejezte be a napot. A vezető papírok közül a Richter és a Mol árfolyama újabb történelmi csúcsra jutott, a gyógyszerpapír viszont előző napi szintje alá esett. A részvénypiac forgalma 57,3 milliárd forintot ért el, kiemelkedő volt a Mol 47,7 milliárd forintot meghaladó adásvétele. A Mol közleménye szerint tegnap több mint 1,404 millió törzsrészvényt értékesített a BNP Paribas SA részére, 24,350 forintos részvényenkénti árfolyamon.
Az ügylet 34,2 milliárddal dobta meg a Mol forgalmát. Az olajpapír, folytatva a napok óta tartó menetelését, újabb történelmi csúcson,
24 800 forinton is cserélt gazdát, de végül csak 0,2 százalékos előnnyel, 24 350 forinton zárt. A vezető papírok közül gyarapodott még 0,7 százalékkal, 7600 forintra az OTP, és fél százalékkal, 956 forintra a Magyar Telekom. A Richter ugyanakkor becsúszott a veszteséges oldalra, pedig a kereskedés során 46 495 forintos rekordértéken is született rá kötés. A gyógyszerpapír 0,4 százalékkal előző napi szintje alatt,
45 615 forinton zárt. Kisebbik szektortársa, az Egis viszont 2,1 százalékkal, 32 970 forintra drágult. Több kisebb kapitalizációs papír is jól szerepelt. A Fotex 880 milliós forgalomban, 6,9 százalékkal 786 forintra hízott, a BorsodChem 0,4 százalékkal drágult, 2364 forintra, a Pannonplast pedig 0,5 százalékkal javult, 3031 forintra.
A lengyel zlotyval és a régiós feltörekvő piacok valutájával együtt mérsékelt forgalom mellett egész nap erősödött a forint a bankközi devizapiacon. Az euróval lapzártakor 264,80–264,85 forinton kereskedtek, több mint két forinttal a hétfői 267,20/30 forint alatt. Az euró főként a mannheimi Európai Gazdaságkutató Központ délelőtti jelentése nyomán gyengült. A konjunktúra- és üzletihangulat-mutató áprilisra romló kilátásokat jelzett.
A jelentés a nyugat-európai tőkepiacokra is negatívan hatott. A borús befektetői hangulatot erősítette, hogy történelmi magasságban, 69,59 dolláron mozgott tegnap a Brent típusú nyersolaj ára a londoni azonnali piacon. A tengerentúlon a Nyimex azonnali piacán a nyersolajár kilenchetes csúcsára emelkedett. A 69,41 dolláros szint alig egy dollárral volt alacsonyabb a tavaly augusztusi csúcsnál. Az olajár-emelkedés egyik fő okaként jelölték meg az elemzők, hogy a New Yorker című magazin, illetve a Washington Post szerint Amerika légicsapásra készül Irán ellen. A drágább olaj erősítette az inflációs félelmeket, ami a befektetők figyelmét ismét az árupiacok felé terelte. A New York-i elektronikus kereskedésben júniusi határidőre az arany unciájáért 608,4 dollárt is fizettek, ami huszonöt éves csúcsnak felel meg. Miközben huszonkét éves rekordárat ért el az ezüst is, a Merrill Lynch értékforgalmi társaság bejelentése nyomán a többi nyersfém ára is drágulni kezdett. A cég várakozásai szerint a jövőben 20 százalékkal emelkedik a réz, 15 százalékkal az alumínium és 23 százalékkal a nikkel ára.
Bennfentes kereskedés. A Merryll Lynch értékforgalmi társaság egyik elemzője és a Goldman Sachs társaság két volt alkalmazottja ellen indított eljárást az amerikai államügyészség bennfentes kereskedés miatt. Az egyik esetben a Business Week című lap nyomdai munkáit végző vállalat jutott az Inside Wall Street rovattól idő előtt kiszivárogtatott információhoz. A másik esetben a Merryll Lynch elemzője adott ki vállalati fúzióra, felvásárlásra vonatkozó értesüléseket. A New York-i államügyészség tegnap délután jelentette be az ügyekben elrendelt letartóztatásokat. Az ügyletek 6,7 millió dolláros bevételt eredményeztek. (MTI)

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével