Korpona régi városjogai és plébániatemploma

Rejtőzködő Magyarország

Ludwig Emil
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jeles történelmi helyünk Korpona. Az egykori Hont vármegyében (ma Szlovákiában) található város neve összeforrt a régi magyar közjoggal: a tatárjárás után IV. Béla király olyan kiváltságokkal ruházta fel a települést – elsőként az országban –, amelyek nem csupán az elpusztított Korpona fejlődését segítették, de mintául szolgáltak sok más, hatalmi gondoskodásra érdemes helység királyi privilégiumának is.
Elsőként a Szent Istvánt hatalomra segítő bajor Hont lovag telepített „hospiteseket” a jutalmául kapott várispánság területére. Egy későbbi, 1135-ben kelt oklevél is megemlékezik a település német ajkú „vendégeiről”, akiknek a beköltözése II. Géza uralkodása idején (1141–1162) folytatódott. A hely – az újabb keletű, habókos historizáló vélekedésekkel szemben – a mellette lévő és már 1262 előtt írásban említett – „iuxta fluvium Corpona” – Korpona folyótól nyerte a nevét. Amint a latin szó, a régi német megnevezése, a Karpfen is pontyot jelent; a szláv Krupina helységnév és a Krupinica víznév jóval későbbi eredetű.
Korpona 1244-ben elnyert státusának érdekessége, hogy az adományozó levél részben megerősíti, ami már korábban megvolt jogaira utal. A szabadalmak – amelyek közt a piactartás, árumegállítás, védőfal és kapuk építése, bíróválasztás, címerhasználat, pallosjog is szerepel – Budával, Pozsonnyal, Kassával és Brassóval azonos rangra emelték a települést, a „korponai jogállás” pedig a további bányavárosi kiváltságok etalonja lett. A gyors fejlődés állomásai: Károly Róbert okiratában, 1342-ben a városok sorában szerepel, Zsigmond 1412. évi levele civitasnak nevezi. A császár és király 1428-ban feleségének, Borbálának ajándékozza „tűpénzül”, azaz a királynéi udvartartás költségeinek fedezésére, Korpona ezzel is jól járt. A török veszedelem közelsége miatt az 1533. évi XXVIII. törvény rendelkezett védműveinek karbantartásáról, Zólyom, Turóc, Árva és Liptó vármegyék költségére. Ezután épült a várostól nem messze ma is látható őrtorony, az úgynevezett Tarisznyavár. Egy 1530-as évekből származó metszeten Korpona úgy körül van övezve falakkal és bástyákkal, mintha csak a korabeli Budát látnánk.
Ugyanezen a képen jól látható a város magaslatán lévő tornyos templom, amelyet Szűz Mária tiszteletére építettek és szenteltek. Elődje már a tatárjárás előtt megvolt, s megint csak a település rangjára utal, hogy már a román kori plébániai egyház is háromhajós bazilikának készült, amelyet azután kora gótikus stílusban építettek újjá. A XIV. és XVI. század között több ízben renoválták, bővítették. Támpilléres, boltozatos szentélye kései csúcsíves formát mutat, amint az egyetlen nyugati tornya is a kései gótika jegyeit viseli magán. Korpona fénykorának tanúi a templomban látható pompás, faragott, aranyozott szárnyas oltárok, amelyek a közeli bányavárosok 1500-as évekbeli művészetéhez kapcsolhatók.
A hódoltság határvidékén fekvő várost előbb a török háborúk, majd a vallási villongások sújtották. Korpona lakói korán áttértek a lutheránus hitre, később azonban gyakran fordítottak a köpönyegükön. Rajta is vesztettek: 1605-ben Bocskai István hadai szállták meg a települést, majd Thököly Imre fejedelem sarcolta meg őket. Árulásukért 1701-ben Andrássy György generális leromboltatta Korpona falait, ágyúit Krasznahorka várába vitette, végül vagy ötven helyen felgyújtatta a várost. Hanyatlása, mondhatni, máig sem ért véget. A most nyolcezer szlovák lakosú Krupina kusza építkezésű, forgalmas főútvonallal keresztülszelt, színtelen kisváros.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.