Több mint három éve segítik a háborús menekülteket

Lassan három és fél éve tart az orosz–ukrán konfliktus, az Ökumenikus Segélyszervezet pedig a háború kitörésének pillanatától segíti az Ukrajnából menekülőket Magyarországon, ahogy a belső menekülteket, bajbajutottakat Ukrajnában is. Az idei menekültek világnapjára a segélyszervezet egy különleges fotókiállítással készült, amely a Magyarországon élő ukrán menekültek személyes történeteit és megélt pillanatait mutatja be.

2025. 06. 20. 6:00
Családok elhelyezésében is segített az Ökumenikus Segélyszervezet (Fotó: Ökumneikus Segélyszervezet/Fekete András)
Családok elhelyezésében is segített az Ökumenikus Segélyszervezet (Fotó: Ökumneikus Segélyszervezet/Fekete András) Fotó: @feketea
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárlatban kiemelten megjelenik a menekültek lelki kitartása, a képeket a segélyszervezet munkatársainak első kézből származó beszámolói egészítik ki szöveges tartalommal. A kiállítás hivatalos megnyitója előtt a segélyszervezet Ukrajnai Menekülteket Támogató Központjában beszélgettünk Lupsán Lilivel, a központ vezetőjével és Dékány Bencével, az Ökumenikus Segélyszervezet nemzetközi programjainak igazgatójával a szervezet munkásságáról, a háború elől menekülők lehetőségeiről, szükségleteiről és arról, hogy az elmúlt több mint három évben, az orosz–ukrán háború kitörésének első pillanatától hogyan segítette a menekülteket a segélyszervezet.  

Programozást tanulnak gyerekek az Ökumenikus Segélyszervezet Ukrajnai Menekülteket Támogató Központjában Fotó: Ökumneikus Segélyszervezet/Fekete András
Programozást tanulnak gyerekek az Ökumenikus Segélyszervezet Ukrajnai Menekülteket Támogató Központjában. Fotó: Ökumenikus Segélyszervezet/Fekete András

Az Ukrajnai Menekülteket Támogató Központ 2022 júliusában nyitotta meg kapuit Budapesten a Baross utcában. Kezdetben leginkább természetbeni adományokra volt a legnagyobb igény, legfőképp élelmiszer-adományokra, higiéniai és babaápolási termékekre, illetve ruhaadományokra, később berendezési tárgyakat, kisebb, az életvitelhez szükséges eszközöket biztosítottak a rászorulóknak. Innen indult a központ, ami aztán hamarosan és még most is számos egyéb területen is segíti azokat, akik hazánkban keresnek menedéket vagy kezdenek új életet a háború elől menekülve. 

Kezdetben főleg a hivatalos ügyintézésben kellett segítséget nyújtani, illetve olyan általános kérdésekben – amelyek nem úgy működtek Ukrajnában, mint ahogy Magyarországon –, mint az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, hol tudnak orvoshoz fordulni, milyen ellátást igényelhetnek. Szintén fontos kérdés volt az iskolai beilleszkedés, hiszen akik nyáron érkeztek kisgyerekekkel, szeptembertől szerették volna a gyerekeket óvodába vagy iskolába járatni. Emellett alapvetően van egy tolmácsszolgáltatásunk, amit a mai napig biztosítunk

– mondta el lapunknak Lupsán Lili.

A központban már ekkor felmerült az igény arra, hogy magyart mint idegen nyelvet oktassanak, amit már 2022-ben el is kezdtek. Ekkor indult a munkaerőpiaci segítségnyújtás is. A legfontosabb ugyanakkor a szállás kérdése volt. Fekete András fotóművész, akinek a fotóiból áll össze a kiállítás, szálláskoordinátor volt akkor, ő egyeztetett közvetlenül a menekültekkel, Lupsán Lili pedig a feladat technikai részéért volt felelős. – Volt olyan időszak, amikor egyszerre száz személyt szállásoltunk el, évente nagyjából húsz-harmincezer éjszakára biztosítottunk szállást. Saját intézményben, külső helyszíneken, bérelt helyeken tudtuk elhelyezni a menekülteket – mondta el. Most, 2025-ben az Európai Unió Menekültügyi Migrációs és Integrációs Alapjának köszönhetően – ami egy Belügyminisztérium által biztosított támogatás – tudnak lakhatási és megélhetési támogatást nyújtani családoknak. – Ők saját lábra tudnak állni, és előtakarékossági intézkedéseket is fogalmaztunk meg, amelyek szintén segítenek nekik, hogy a későbbiekben is majd tudjanak önálló életvitelt folytatni – emelte ki a központ vezetője. Hozzátette, mindezek mellett jogi tanácsadással is foglalkoznak. 

Kiemelkedően fontosnak nevezte, hogy pszichológiai segítséget is nyújtanak, egyéni és csoportos formában is, ami ukrán nyelven is elérhető, ami nagyon fontos ennél a nagyon érzékeny területnél.

A menekültek, akik a központhoz fordulnak, integrálódni szeretnének hazánkban, a központ ebben segíti őket. 

Már maguk a szolgáltatások is úgy alakultak ki, hogy az itteni életükben nagy segítséget nyújtanak. Főként azok jelentkeznek például nyelvtanfolyamra is, akik itt képzelik el az életüket. Ez vagy azért van, mert nem tudnak visszamenni, vagy nem szeretnének, vagy ők úgy gondolják, hogy itt egyébként helyt tudnak állni. Sok ilyen személlyel találkozunk

– jegyezte meg Lupsán Lili, és azt is elmondta, munkaerőpiaci képzéseik, tréningjeik is vannak, és több szervezettel, céggel is kapcsolatban állnak, hogy minél hatékonyabban tudják segíteni a menekültek elhelyezkedését, munkaerőpiaci beilleszkedését is. 

Fotó: Ökumenikus Segélyszervezet/Fekete András

Az eddigi erőfeszítések megerősítéseképpen egy új projektet is el tudtak indítani az Európai Szociális Alap és a Társadalmi Innováció támogatásával, melyben romániai partnerükkel közösen dolgoznak a menekültellátás több kulcsterületén, így a munkaerőpiaci integráció és a kapcsolati erőszak elleni küzdelem terén is.

Dékány Bence, a segélyszervezet nemzetközi programjainak igazgatója lapunknak elmondta, azt látják, hogy az elmúlt több mint három évben a szükségletek nem csökkennek. – Sajnos a háború ugyanúgy folytatódik, sőt egyre intenzívebb katonai akciók vannak mindkét fél részéről. Ukrajnában azt látjuk, hogy civil területek is sokszor áldozatául esnek ezeknek az ütésváltásoknak. Úgyhogy az igények továbbra is folyamatosak, a tevékenységünket folytatni kellene, viszont erősen megcsappantak az oda érkező humanitárius források. Ezzel küzdünk, főleg ebben az évben – fejtette ki Dékány Bence. Mint mondta, a nemzetközi, amerikai források befagyasztása is komoly nehézséget okozott, egy kisebb tortára ma ugyanannyi szervezet pályázik. 

Ezért azon dolgozunk, hogy minél hatékonyabbá tegyük a működést, minél több embert a lehető leghatékonyabban el tudjunk érni, és továbbra is tudjuk őket támogatni

– emelte ki. 

Elmondta, hogy a civil szféra, a magánadományozók, a cégek részéről is megcsappant a támogatás, van egyfajta fáradság az orosz–ukrán háború kapcsán, ráadásul újabb és újabb konfliktusok törnek ki, amelyek elterelik erről a figyelmet, de fontos felhívni arra a figyelmet, hogy a háború folytatódik. – Azt gondolom, hogy ez egyre több embert érint, egyre több ember fog vele találkozni akkor is, ha ő maga nem menekült. Az Ukrajnából menekültekkel szerintem mindenki találkozott Budapest utcáin: azokkal az emberekkel, akik ideérkeznek, mert az otthonuk egyszerűen nem alkalmas arra, hogy ott folytassák az életet. Ezzel mindenkinek együtt kell éreznie, muszáj segítenünk – emelte ki. 

Az Ökumenikus Segélyszervezet munkájáról bárki részletesen tájékozódhat a www.segelyszervezet.hu honlapon, ahol arra is van lehetőség, hogy aki szeretne, hozzájáruljon a tevékenységükhöz. 

Borítókép: Családok elhelyezésében is segített az Ökumenikus Segélyszervezet (Fotó: Ökumenikus Segélyszervezet/Fekete András)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.