A tárlatban kiemelten megjelenik a menekültek lelki kitartása, a képeket a segélyszervezet munkatársainak első kézből származó beszámolói egészítik ki szöveges tartalommal. A kiállítás hivatalos megnyitója előtt a segélyszervezet Ukrajnai Menekülteket Támogató Központjában beszélgettünk Lupsán Lilivel, a központ vezetőjével és Dékány Bencével, az Ökumenikus Segélyszervezet nemzetközi programjainak igazgatójával a szervezet munkásságáról, a háború elől menekülők lehetőségeiről, szükségleteiről és arról, hogy az elmúlt több mint három évben, az orosz–ukrán háború kitörésének első pillanatától hogyan segítette a menekülteket a segélyszervezet.

Az Ukrajnai Menekülteket Támogató Központ 2022 júliusában nyitotta meg kapuit Budapesten a Baross utcában. Kezdetben leginkább természetbeni adományokra volt a legnagyobb igény, legfőképp élelmiszer-adományokra, higiéniai és babaápolási termékekre, illetve ruhaadományokra, később berendezési tárgyakat, kisebb, az életvitelhez szükséges eszközöket biztosítottak a rászorulóknak. Innen indult a központ, ami aztán hamarosan és még most is számos egyéb területen is segíti azokat, akik hazánkban keresnek menedéket vagy kezdenek új életet a háború elől menekülve.
Kezdetben főleg a hivatalos ügyintézésben kellett segítséget nyújtani, illetve olyan általános kérdésekben – amelyek nem úgy működtek Ukrajnában, mint ahogy Magyarországon –, mint az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, hol tudnak orvoshoz fordulni, milyen ellátást igényelhetnek. Szintén fontos kérdés volt az iskolai beilleszkedés, hiszen akik nyáron érkeztek kisgyerekekkel, szeptembertől szerették volna a gyerekeket óvodába vagy iskolába járatni. Emellett alapvetően van egy tolmácsszolgáltatásunk, amit a mai napig biztosítunk
– mondta el lapunknak Lupsán Lili.