Lesújtó jelentés az egészségünkről

Hazánk polgárainak egészségi állapota rosszabb, mint ahogy azt az ország fejlettségi mutatói indokolnák – állapította meg egy nemrég készült tanulmány. Valamennyi EU-tagállam közül Magyarországon a legalacsonyabb a születéskor várható élettartam, s a betegségmutatók alapján is a legrosszabb helyezés jut nekünk.

Munkatársunktól
2006. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a GDP-ből az egészségügy finanszírozására fordított összeg aránya nem alacsonyabb a gazdaság fejlettsége alapján indokoltnál. A lakosság egészségi állapota azonban rosszabb annál – állapította meg a Kopint-Datorg Rt. gazdaságkutató cég tanulmánya, amely egy gyógyszercég támogatásával készült, s az egészségügy gazdasági hatásai, valamint az ország versenyképessége közötti összefüggéseket vizsgálja.
A tanulmány megállapította: miközben hazánk a versenyképesség egyik legfontosabb mutatóját, a termelékenység növekedését tekintve igen jó helyet foglalt el az elmúlt években a fejlett országok között, az egészségügyi mutatói határozottan romlottak. Valamennyi EU-tagország közül Magyarországon a legalacsonyabb a születéskor várható élettartam, s a betegségmutatók alapján is a legrosszabb helyezést értük el. Eközben az elmúlt évtizedben bekövetkezett csökkenés ellenére az ezer emberre jutó kórházi ágyak száma jóval magasabb az Európai Unió átlagánál, s ugyanez a helyzet az ezer polgárra jutó orvosok számát tekintve is. A műszeres ellátottság szám szerinti adatai pedig csak kismértékben maradnak el az európai átlagtól.
A tanulmány tehát leszögezi: Magyarországon ma túl sok kórházi ágy található, s ennek megfelelően hosszú az átlagos kórházi tartózkodás is, hiszen a kórtermeket meg kell tölteni, üres ágyakra ugyanis nem jár finanszírozás. A fejlett és jobban szervezett egészségüggyel rendelkező országokkal összehasonlítva hazánkban a rendszer a lélekszámhoz képest sok orvossal és nagyon kevés ápolóval működik – állapítja meg az elemzés.
A magyarországi regionális különbségek elemzése a nemzetközi összehasonlítás alapján levont következtetéseket támasztja alá: az valójában a különböző fejlettségű országok közötti eltérések leképeződése regionális szinten. Egyértelműen megállapítható, hogy az elmaradottabb hazai régiókban nagyjából a fejletlenség mértékével összhangban rosszabbak az egészségi mutatók, magasabb a halandóság, és az országos átlagot meghaladó a táppénzen lévők aránya. Ez közvetlenül is kihat a munkaképességre és a termelékenységre, ami egyfajta ördögi körbe zárja ezeket a térségeket. Ez azt sugallja, hogy a regionális politikának az egészségügyet is a prioritások közé kell emelnie, és az alacsonyabb fejlettségű régiók egészségügyi infrastruktúrájának felzárkóztatását nem az ágyszám növelésével, hanem jobb szervezettséggel és regionális szakgyógyító centrumok kialakításával a középpontba kell állítania – vélik a szakemberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.