Tömegesen számolják fel a cégeket

Dénes Zoltán
2006. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tízéves rekord dőlt meg idén az első negyedévben az új felszámolási eljárások tekintetében – derül ki a Creditreform Magyarország Hitelezővédelmi Szövetség legfrissebb adataiból. Az év első három hónapjában 13,5 százalékkal több felszámolás és 19 százalékkal több végelszámolás indult, mint az elmúlt esztendő azonos időszakában. A vizsgált időszakban 2177 felszámolási eljárást indítottak, s 1192 társaság került végelszámolás alá.
Csődeljárás nyolc cég ellen indult, egy évvel korábban pedig tíz ellen. Hasonló adatokat regisztrált a Coface Hungary is, melynek legújabb elemzése szerint 2006 első negyedévében közel 15 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos különféle cégeljárások száma. A Világgazdaságnak nyilatkozó szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy már hosszú évek óta vagyontalan vállalkozások ellen folyik a felszámolások több mint 90 százaléka. Ilyenkor pedig még az eljárás költségei sem térülnek meg, nemhogy a hitelezők megkapnák követeléseik akár kis hányadát is.
A Creditreform közleménye szerint számára nem meglepő a cégeljárások számának növekedése, hiszen ezt már tavalyi jelentésében is előre jelezte. A szövetség a növekvő cégeljárások mellett továbbra is rossz fizetési morálról számolt be Az idei első negyedévben maradt a magas, 60 napot meghaladó fizetési késéssel teljesítő vállalatok száma, vagyis folytatódik a 2005-ös kedvezőtlen tendencia. Tavaly egyébként összesen 12 643 cég ellen indítottak felszámolási, végelszámolási vagy csődeljárást, amely hazánkban a valaha mért legmagasabb szám. Az eljárás alá vont cégek száma 2002-höz képest 1379-cel volt több.
A csődtörvényhez kapcsolódó három végrehajtási rendeletet jelentetett meg az igazságügy-miniszter. A rendeletek szabályozzák az adós felszámolás előtti felszólítását, a felszámoló díját, ha zálogtárgyat adott el, illetve azt, hogy ha egy európai uniós országban felszámolási eljárás indult egy cég ellen, akkor miképpen kell értesíteni erről a más országokban honos hitelezőket. A július elsején hatályba lépő, módosított csődtörvény szigorította a felszámolás elrendelését. Mielőtt egy hitelező felszámolást kezdeményezne egy neki tartozó cég ellen, fel kell szólítania a fizetésre. Amennyiben az adós 15 napon belül írásban nem vitatja a tartozását, akkor indítható el a felszámolási eljárás. Az igazságügy-miniszter közzétette azt a formanyomtatványt, amelyen felszólítható az adós a fizetésre – áll az MTI összefoglalójában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.