Az utolsó fatimai titok

Holnap lesz 25 éve annak, hogy a Szent Péter téren lövések dördültek, és II. János Pál csak a csodának köszönhetően menekült meg a haláltól. A máig sok vonatkozásában tisztázatlan hátterű merénylet jelentősége a pápa szemében mindig is egyértelmű volt. Megmenekülését Szűz Máriának tulajdonította, és az eset meghatározónak bizonyult pápasága egészére nézve.

Érszegi Márk Aurél
2006. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A negyedszázada elkövetett merénylet II. János Pál értelmezése szerint „a XX. században elszabadult erőszakos ideológiák utolsó rángatózásainak egyike volt”. Kitervelésének részleteit mindmáig nem sikerült teljesen felderíteni, ám az – ahogyan a pápa Emlékezet és azonosság című könyvében fogalmazott – nem Agca saját kezdeményezésére történt, hanem „valaki más rendelte meg tőle”. Valóban, az utóbbi évek vizsgálatai egyre egyértelműbben utalnak a szovjet titkosszolgálat irányába, amelynek munkáját több szocialista ország is tevékenyen segítette.
Vajon a pápa ismerte az igazságot? Talán Ali Agca elárulta neki, amikor felkereste őt 1983 karácsonyán a börtönben? II. János Pál elmondása szerint merénylőjét szinte csak az érdekelte, miért nem sikerült a szakszerűen előkészített merénylet, és mindenáron meg akarta ismerni a harmadik fatimai titkot. A merénylet napja, május 13. ugyanis a portugáliai Fatima mellett 1917-ben történt Mária-jelenések évfordulója volt. Ezek során a Szűzanya Lúcia dos Santosra és másik két pásztorgyermekre három titkot bízott, amelyet később írásba foglaltak. Az egyik a pokol látomása volt, a második Mária Szeplőtelen Szívének tiszteletére vonatkozott, és megjósolta a II. világháború kitörését, amelyet – a jelenésben foglaltak értelmében – csak az akadályozhatott volna meg, ha Oroszországot felajánlják Máriának. Azt is tartalmazza a jóslat, hogy a pápa végül felajánlja Oroszországot Máriának, „mely meg fog térni, és a világ egy békés korszakot kap ajándékul”. A harmadik titok – amelyet aztán a legtöbb találgatás övezett – a szentatyára vonatkozott: „láttunk egy fehérbe öltözött püspököt – írta Lúcia nővér –, akiről az az előérzetünk volt, hogy ő a szentatya”. A fehér ruhás püspök botladozó léptekkel ment fel egy hegy tetejére, ahol „térdre borult a nagy kereszt lábánál, és egy csoport katona lőfegyverekkel és nyíllal tüzelve rá megölte őt”. A harmadik titkot Lúcia nővér 1957-ben egy zárt borítékban továbbította a Vatikánba azzal, hogy legkorábban 1960-ban nyitható fel. II. János Pál a merénylet után olvasta el a szöveget, és magára ismert a „fehérbe öltözött püspök” alakjában.
Az orvosok szerint a lövedék teljesen természetellenes módon haladt a pápa testében, szinte „tudatosan” kikerülve az életfontosságú szerveket. Ahogyan II. János Pál fogalmazott, „mintha valaki vezette és eltérítette volna azt a lövedéket”. Ez a valaki a pápa szerint a Fatimában is megjelenő Szűz Mária volt, ezért a merénylet évfordulóján elzarándokolt a portugáliai kegyhelyre, és az életét majdnem kioltó lövedéket belefoglaltatta a Mária-szobor koronájába. Végül 1984-ben a jelenésekben foglaltaknak megfelelően a világ püspökeivel együtt felajánlotta a világot Mária Szeplőtelen Szívének.
A Joseph Ratzinger bíboros teológiai kommentárjával ellátott harmadik fatimai titkot a pápa utasítására 2000-ben hozták nyilvánosságra. Értelmezésével kapcsolatban Angelo Sodano bíboros államtitkár úgy fogalmazott, hogy az „elsősorban az ateista rendszerek harcáról szól az egyház és a keresztények ellen, s megmutatta a második évezred utolsó százada tanúságtevő híveinek mérhetetlen szenvedését”. Méltatói mindig megemlítik II. János Pál szerepét a kommunizmus bukásában. Ismeretes, hogy lengyelországi látogatásai nagyban hozzájárultak a Szolidaritás mozgalom kialakulásához és megerősödéséhez. Ő maga erről a szerepéről soha nem beszélt nyíltan. Már említett könyvében viszont azt írja, a merénylet is tudatosította benne, hogy „mindabban, amit mondok és teszek hivatásom és küldetésem, szolgálatom teljesítése során, valami olyan történik, ami nem kizárólag az én kezdeményezésem”. A hívők számára így kapcsolható össze Fatima titka, a pápa elleni merénylet és a kommunizmus bukása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.