Az Országgyűlés kedden 144 igen és 20 nem szavazattal, 12 tartózkodás mellett megszavazta az új drogtörvényt. A kormánypárti javaslat indoklása szerint a kormány zéró toleranciát hirdetett a kábítószerek ellen. A tudatmódosító szerek terjedése egyre több embert, egyre fiatalabb korosztályt, már a gyermekeket is veszélyezteti.
Cél a kábítószer és az illegális tudatmódosító szerek használatának, terjesztésének és népszerűsítésének teljes felszámolása. A törvénymódosítások a kábítószer-kereskedelem, -terjesztés és -fogyasztás elleni hatékonyabb fellépés jogszabályi környezetét teremtik meg, többek között a rendészeti és büntetőjogi intézkedésekhez, valamint a kiskorúak védelméhez szükséges jogszabályok szigorításával.
Az új szabályok szerint szűkítik például az elterelés jogintézményének az alkalmazási feltételeit.
Az elterelés lehetőségét a továbbiakban kizárólag a kábítószert értékesítő személy kilétének a megállapítását lehetővé tevő, illetve az elkövetés körülményeit a hatóság előtt feltáró személyek számára tartják fenn,
továbbá deklarálják, hogy ezzel a lehetőséggel ugyanaz a személy legfeljebb két alkalommal élhet. Két elterelést követően azonban valamennyi esetben a szigorúbb büntetéssel kell számolni.
Figyelmeztetnek ugyanakkor arra is, hogy nem lehet az elterelés kínálta kedvezőbb elbírálás reményében mást szándékosan valótlanul megnevezni a bűncselekményben érintett személyként, vagyis például drogterjesztőként, mert ezzel hamis vád bűntettét követik el.
Az új pszichoaktív anyagok használata ugyanakkor a szabálysértési kategóriából átkerül bűncselekményi szintre. Súlyosabb lehet a szankció emberölés és testi sértés esetén is, ha az elkövető előtte kábítószert fogyasztott.
A rendőrség legfeljebb 72 órás őrizetbe vételt alkalmazhat, ha az érintett személy élete, testi épsége, egészsége vagy a közbiztonság megőrzése érdekében szükséges, így például különösen abban az esetben, ha másokat súlyosan zaklató vagy a köznyugalmat más módon súlyosan sértő magatartást tanúsított, vagy az egészségügyi személyzettel nem volt együttműködő, illetve az egészségügyi intézményt a gyógyító tevékenység félbeszakításával elhagyta.