Büntetik a szitkozódót

Akár ötvenezer forintnak megfelelő pénzbírsággal is sújthatják decembertől Romániában a durva, trágár kifejezéseket használó járművezetőket. A közúti közlekedés új, több mint két hónap múlva érvénybe lépő szabályai szerint anyanyelven is vizsgázni lehet a jogosítvány megszerzéséért.

2006. 09. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint két hónappal, december elsejére halasztotta a bukaresti belügyminisztérium a közúti közlekedés szabályairól szóló törvény módosításainak életbe léptetését. A tárca azzal indokolja a halasztást, hogy az új KRESZ szerint be akarja vezetni a békés megegyezés elvét, vagyis a könnyű koccanásoknál a járművezetők a jövőben közös megállapodással, rendőrségi beavatkozás nélkül fordulhatnak a biztosítótársaságokhoz. Súlyosságuk alapján a román KRESZ pontozásos rendszerben szabja meg a kihágásokért kiróható pénzbüntetések értékét, egy büntetőpont a bruttó romániai minimálbér tíz százalékának (2800 forint) felel meg. Két-három büntetőponttal sújtják például vezetés közben a mobiltelefon-beszélgetést, illetve a volán elengedését, a biztonsági öv mellőzését vagy a fényszórók helytelen használatát. (A romániai autópályákon, gyorsforgalmi és E jelzésű utakon napközben kötelező lesz a tompított fény használata.) A jogszabály ezentúl megengedi ugyan a rendőrségi sebességmérők radarhullámainak észlelésére alkalmas berendezések alkalmazását, de továbbra is tilos, sőt húsz ponttal büntetik azoknak az aktív detektoroknak a felszerelését, amelyek zavarják a hatósági radarkészüléket. Az egyik legszigorúbb kategória szerint akár húsz ponttal (vagyis 56 ezer forintnak megfelelő lejjel) bírságolják az obszcén, durva megjegyzéseket, a közlekedésben részt vevők szidalmazását, függetlenül attól, hogy a járművezető vagy annak utasa követi-e el. A megengedett sebességhatár túllépése óránként 10-20 kilométerrel két büntetőpontot jelent, óránként 50 kilométeres, vagy annál nagyobb gyorshajtásért pedig bevonhatják a jogosítványt. Romániában lakott területen belül óránként 50 kilométeres sebességkorlátozás érvényes, ugyanakkor autópályán 130, gyorsforgalmi és nemzetközi úton 100, egyéb útszakaszon pedig 90 kilométer/óra a megengedett felső sebességhatár. Lényeges változás az is, hogy a jövőben kizárólag a gyalogost terheli a felelősség, ha meg nem engedett helyen vagy a jelzőlámpa piros fényénél kelt át az úttesten, és elgázolják.
Jelentős változás az új romániai KRESZ az országban élő kisebbségek számára, hiszen decembertől anyanyelven is lehet vizsgázni a gépjármű-vezetői engedélyért. A román közlekedésrendészet kidolgozta a szükséges tananyagot és a vizsgatesztek új változatát, így például hamarosan az ország bármely településén igényelni lehet a magyar nyelvű vizsgáztatást. A romániai KRESZ újítása még, hogy egyszerűsödik a sofőrvizsgán alkalmazott elméleti teszt, amelyben már nem lesznek beugrató kérdések.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.