Hazánk elrettentő példa Bukarestben

Miközben a romániai politikusok történelmi pillanatként, az átmeneti időszak lezárásaként láttatják Románia 2007. január elsejére kitűzött európai uniós csatlakozását, a bukaresti sajtó szerint az országnak az eddiginél nagyobb erőfeszítéseket kell tennie a reformok terén.

2006. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Románia lakossága büszke lehet, hogy saját érdemei alapján vált az Európai Unió állampolgárává – jelentette ki tegnap Calin Popescu-Tariceanu román kormányfő, amikor kabinetje tagjaival pezsgővel koccintott az ország jövő évi integrációjára. Az Európai Bizottság egy nappal korábbi határozatában felsorolt szigorú feltételekre utalva a miniszterelnök leszögezte, Bukarest folytatja az elkezdett reformokat, elsősorban az igazságügy, az oktatás, az egészségügy és a közigazgatás területén, de különös figyelmet szentel a vidék felzárkóztatásának. Különben Tariceanu szerint az egyik legnehezebb és legkényelmetlenebb feladat az lesz az EU-tag Románia számára, hogy a viselkedés szintjén is felnőjön az európai szinthez. „A csatlakozás egyik legnagyobb hátránya a törvények betartásának kényszere lesz” – állapította meg némi iróniával a román kormányfő.
Traian Basescu államfő szerint az országnak a jövőben hozzá kell szoknia olyan közegben élni, amely folytonos teljesítményt vár el tőle. Név említése nélkül Basescu utalt az egyik, 2004-ben csatlakozott államra – ám nyilvánvalóan Magyarországra –, amelynek vezetése szerinte azt hitte, bármit ígérhet a lakosságnak, miközben többet költött, mint amennyit megtermelt, s most, két évvel a csatlakozás után megszorító intézkedésekre kényszerül.
Mircea Geoana, az ellenzéki Szociáldemokrata párt elnöke már kerek perec elrettentő példának nevezte Magyarországot, amely szerinte a szociális szembenállás terepévé vált.
Noha a Romániáról szóló országjelentés roppant keveset foglalkozik a kisebbségek helyzetével, Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke fontosnak nevezte, hogy Brüsszel továbbra is kéri a kisebbségi törvény elfogadását. „Az Európai Unió részéről ez határozott jelzés, hogy a román–magyar, valamint általában a többség és a kisebbség közötti viszony rendezését határozottan folytatni kell” – hangoztatta a romániai kormányfőhelyettes. Hozzátette: az erdélyi magyarságnak sajátos érdeke fűződött és fűződik ahhoz, hogy Románia mielőbb bekerüljön az EU-ba, hiszen ezáltal Románia és Magyarország határok nélkül lesz együtt a közös Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.