Jövőre kinyílik a teljes földgázpiac

Februárban kerülhet az Országgyűlés elé az új gáztörvény, amely a teljes piacnyitás feltételeit teremti meg – jelentette be tegnapi kerekasztal-beszélgetésen a gazdasági tárca államtitkára, Felsmann Balázs. Az EU előírásai szerint a magyar gázpiacot 2007. július elsején kell teljesen szabaddá tenni.

Erdősi Csaba
2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óvatos vitát láthattak tegnap azok, akik betértek a Népszabadság által szervezett, Mi lesz a gázzal? című vitára. A kerekasztalt körbeülő szakemberek és a piacon tevékenykedő cégek képviselői többnyire általánosságban válaszoltak a címben feltett kérdésre. A kérdőjelek mindjárt a beszélgetés első témájánál, vagyis a teljes piacnyitásnál felmerültek. Felsmann Balázs elmondta: a törvényhozást szorítja az idő, hiszen az EU előírásai szerint jövő év júliusától elvileg mindenki, tehát akár egy háztartási fogyasztó számára is meg kell teremteni azt a lehetőséget, hogy kilépjen a közüzemi gázellátás keretei közül, s attól vásároljon földgázt, akitől akar – praktikusan, aki olcsóbban adja. Az államtitkár szerint a valódi piac kialakítását nehezíti Magyarország egyoldalú függősége, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának elnöke szerint viszont a törvényi szabályozás sem igazán kedvez a kilépőknek. Szaniszló Mihály a legnagyobb problémát abban látja, hogy egyrészt keresztfinanszírozás jellemzi a piacot, vagyis a lakosság kedvezményes gázvásárlását részben az ipari fogyasztók fizetik, másrészt abban, hogy hazánkban méregdrágán érkezik a földgáz. Szerinte szeptember elsejétől a Gazprom 280-ról 300 dollárra emeli majd a hazánkba jutó földgáz árát ezer köbméterenként, holott jóval messzebbre is szállít ennél olcsóbban.
Mások, például Góczi István, a kazah és türkmén gázt importáló EMFESZ Kft. ügyvezető igazgatója szerint ez nem így van, mert az orosz gáznál 40–50 százalékkal drágább például az északi-tengeri, s így relatíve jó helyzetben vagyunk. A cégvezető ugyanakkor elmondta, van lehetőség az orosznál olcsóbb türkmén gáz beszerzésére – az EMFESZ is ezt teszi. A beszélgetésen szó esett a jövő legfontosabb infrastrukturális beruházásairól is. Lakatos Benjámin, a Mol Zrt. gázkereskedelmi és üzletfejlesztési igazgatója elmondta, hogy a társaság rövid távú, egy-három éves tervei szerint gázvezetékeket építenek Románia és Horvátország felé, részt vesznek a közép-ázsiai Nabucco-gázvezeték építésében, s a horvát INA cégben meglévő 25 százalékos tulajdonrészén keresztül a horvátországi cseppfolyósított földgáz lefejtő terminál kivitelezésében is érdekeltek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.