Kapu Tibornak a neheze még csak most jön + videó

A korábban közölt tervek szerint ma vagy holnap térhetnek vissza a Nemzetközi Űrállomásról az űrhajósok, köztük Kapu Tibor. Az Axiom–4 legénységének hazatéréséről összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

2025. 07. 09. 8:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végéhez közeledik a tizennégy napos Axiom–4 misszió, amelynek részese Kapu Tibor magyar űrhajós. A tervezett visszatérést a Földre korábban július 9. és 10. között határozta meg a NASA, ám a pontos időpontot még nem közölték. A hazatérés csaknem 17 órába telik majd.

GMT182_A2G_Ax-4_Tibor Kapu_Happy
Kapu Tibor hamarosan visszatérhet a Nemzetközi Űrállomásról (Forrás: Facebook)

A négy űrhajós nem unatkozott az elmúlt két hétben a Nemzetközi Űrállomáson: 31 ország csaknem hatvan tudományos kísérletét végezték el, köztük 25 magyar vonatkozású tudományos aktivitást is. A kutatási területek között szerepel a földmegfigyelés, az anyagtudomány, a sugárzástan és a folyadékfizika is, de vizsgálják a virtuális valóságot, a gyógyszerkutatást, az orvostudományt és a mikrobiológiát is.

 

Kapu Tibor visszatérésének kritikus pillanatai

Kapu Tiborék misszójának azonban még nincs vége, a neheze, a visszatérés ugyanis még hátra van. A The Week egyik cikkében Girish Linganna űrszakértő arról beszélt, hogy a hazatérés előtt sok még a teendőjük az asztronautáknak: először összecsomagolják felszereléseiket és a gyűjtött mintákat, ezt követően pedig alaposan átvizsgálják a Dragon űrhajó rendszereit. Ha mindent rendben találnak, lezárják az űrkapszulát és az ISS közötti zsilipet.

A kapszula ezután automatikusan, kisebb hajtóművei segítségével eltávolodik az ISS-től. A kinti mínusz 273 Celsius-fokos hideg ellenére a kabin belseje meleg marad. A jármű órákon át lassan sodródik, miközben időnként a hajtóművekkel finomítják a pályáját, hogy pontosan a kijelölt csendes-óceáni leszállóhely felé irányítsák. Ezután leválasztják az úgynevezett szervizmodult, benne a napelemekkel és egyéb műszerekkel. Erre a részre a visszatérés során már nincs szükség, így elég az atmoszférában.

 A legkritikusabb rész ezután következik, az úgynevezett deorbitálás, vagyis a Föld körüli pályáról való letérés.

– A Föld körüli pályáról való letérés körülbelül 350 kilométeres magasságban történik a Föld felett. Az űrhajó beindítja a hajtóműveit, hogy csökkentse a sebességét és kilépjen a pályáról. Körülbelül 120 kilométeres magasságban a kapszula elkezd belépni a Föld légkörébe. Ez a fázis extrém súrlódást hoz létre, a kapszula külső felületét körülbelül 1900–2200 Celsius fokra hevíti. Szerencsére a kapszula kabinját egy hőpajzs védi, amely elnyeli a hőt, és biztonságban tartja a legénységet. Az űrhajósoknak meg kell birkózniuk az erős G-terheléssel, vagyis a gravitáció sokszorosa nehezedik a testükre. Az űrhajó körül képződő forró plazma miatt átmenetileg kommunikáció is megszakadhat – magyarázta Girish Linganna. Hozzátette: ahogy a légkör sűrűbbé válik, a jármű magától is lassul, majd előbb két kisebb fékernyő segít stabilizálni és tovább lassítani a kapszulát, majd négy főernyő csökkenti tovább a sebességét, ezzel biztosítva a biztonságos megérkezést és a vízre szállást.

 

Így hozzák vissza az űrhajósokat

Végül az űrkapszula július 9-én vagy 10-én, az esti órákban landol a Csendes-óceánban, valószínűleg Kalifornia partjai közelében. Az űrhajót úgy tervezték, hogy lebegjen, így a SpaceX mentőcsapata gyorsan elérheti a négyfős legénységet.

A The Week cikke szerint a mentőcsapat kis csónakokkal érkezik majd, és először ellenőrzik, hogy nincs-e üzemanyag-szivárgás vagy egyéb veszély. Csak ezt követően nyitják ki a zsilipet, és segítenek az űrhajósoknak kiszállni.

Mivel a legénység csaknem két hetet töltött mikrogravitációban, izmaiknak időre lesz szükségük az alkalmazkodáshoz. A terhelés elkerülése érdekében hordágyon szállíthatják őket.

Miután az űrhajósokat felvitték a mentőhajóra, alapvető orvosi vizsgálatokon esnek át. Ezután visszaszállítják őket egy biztonságos bázisra, valószínűleg Floridába vagy Kaliforniába, ahol megkezdik a küldetés utáni teljes felépülésüket.

Borítókép: Kapu Tibor és az Axiom–4 legénysége (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.