Román akció a madárkór ellen

A román állat-egészségügyi hatóság szerint az ország jobban felkészült egy esetleges újabb madárinfluenza-járvány kezelésére, mint a korábbi két hullám idején. Miközben a romániai szakemberek a polgármestereket is tájékoztatják a vírus megjelenésekor szükséges intézkedésekről, Bukarest harmincmillió eurós világbanki támogatást kapott a kór elleni küzdelemre.

2006. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután a madárvész tavaly októberi megjelenése óta két hullámban pusztító járvány idején több százezer háziszárnyast semmisítettek meg, az állat-egészségügyi hatóság megelőző akcióval igyekszik elejét venni annak, hogy a kór harmadszorra is elterjedjen Romániában. Alina Monea szóvivő közölte: ha a vándormadarak őszi vonulása miatt ismét megjelenne a vírus az országban, az illetékesek sokkal szervezettebben lépnének fel ellene, mint korábban. A szakemberek elsősorban a helyi hatóságok felkészítésére törekszenek, ezért tíz megyében tartottak gyakorlatot, amelyen a vírus megjelenése utáni teendőket vázolták. Okulva a korábbi esetekből, amikor a helyi hatóságok nem mindig mutattak rugalmasságot például karantén elrendelésekor, az állatorvosokon kívül különös figyelmet fordítanak a polgármesterek kiképzésére is. Emellett a hatóságok folyamatosan ellenőrzik, hogy a legeldugottabb településen is betartsák az állatok szállítására, a szárnyasokkal való kereskedésre vonatkozó előírásokat. A madárvész megjelenése esetén nem feltétlenül helyeznek vesztegzár alá egy egész falut, ha csupán annak jól elszigetelhető részén bukkan fel a vírus.
Az elmúlt időszakban a megyei laboratóriumok több mint 24 ezer, vadmadárból és háziszárnyasból vett mintát ellenőriztek, de egyetlen esetben sem mutatták ki a H5-ös vírustörzset. A madárvész elleni fellépésre a Világbank a napokban 29,6 millió eurós hitelt szavazott meg Romániának, az Egyesült Államok pedig kétezer munkaruhát ajándékozott, amely védelmet nyújt a fertőzött övezetben dolgozóknak.
Szakértők szerint nem feltétlenül ősszel fenyeget a kór újbóli megjelenésének veszélye. Szabó József székelyudvarhelyi ornitológus a kolozsvári Krónika napilapnak elmondta: a madarak vándorlása egész évben folyamatos, eltérő fajok más-más időben vonulnak, ezért nincs olyan időszaka az évnek, amikor ne lennének úton madarak. Szabó kizártnak tartja, hogy májusban természetes úton fertőződött volna a romániai tenyésztett baromfiállomány, szerinte feltehetőleg emberi „közreműködéssel” jutott a feketehalmi tyúkfarmra a madárinfluenza. Emlékezetes: akkoriban a román titkosszolgálatok azt állították, hogy Magyarországról származó baromfiszállítmánynyal került az erdélyi Brassó megyébe a vírus, a diplomáciai vihart kavart feltételezés azonban kacsának bizonyult, a baromfitelepek tulajdonosai ellen pedig bűnvádi eljárás folyik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.