Várhatóan december elején költözhetnek be új házaikba azok a romániai árvízkárosultak, akik a tavaszi áradások idején vesztették el otthonukat. A bukaresti kormány ütemterve szerint leghamarabb november végén fejezik be a több ezer ingatlan újjáépítését, illetve felújítását. Borbély László területrendezési miniszter közölte: állami költségvetésből ebben az évben 4400 lakóházat kell helyreállítani, ebből ötszáz felépítését a kormány vállalta magára, 3900 ingatlan esetében pedig építőanyaggal támogatják a rászoruló családokat.
Az áprilisi, tíz romániai megyét sújtó dunai árhullám miatt csaknem ötezer ingatlan rongálódott meg. A legnagyobb csapás az ország déli részén fekvő Dolj megyét sújtotta, ahol a 3800 lelket számláló Rastot például ki kellett lakoltatni, miután 140 ház összedőlt, több száz pedig megroggyant a víz súlya alatt. A helyiek népszavazással támogatták a hatóságok javaslatát, amely szerint a települést (1100 ingatlant) egy árvízmentes területen építsék újjá, csakhogy az elmúlt hónapokban számos akadály gördült a költöztetés elé. Több család kifogásolta, hogy az új községben az eredetinél kisebb ingatlant húznak fel, mások pedig – abban a reményben, hogy később drágábban tudják értékesíteni – nem hajlandók eladni a régi településen fekvő gazdaságukat. Emiatt a hatóságok kisajátítással fenyegetik az érintetteket.
A román kormány az idei és tavalyi árvizek miatt tönkrement lakóházak felújítására hetvenmillió eurót fordított. Az idén összedőlt ötszáz lakóház újjáépítésére, valamint a 3900 ingatlan helyreállítására 96 millió új lejt (27 millió eurót) folyósítottak, miközben tavaly – amikor egész évben több árhullám is pusztított az országban – 152,4 millió új lejjel (43 millió euró) támogatta a Tariceanu-kabinet az árvízi rekonstrukciót, ebből 876 lakóház teljes újjáépítésére, valamint kilencezer feljavítására futotta.
Egyébként a bukaresti kormány éppen a napokban döntött arról, hogy az állami támogatásban részesült károsultak öt éven belül nem adhatják el otthonukat. Az intézkedésre azért volt szükség, mert az állami újjáépítés után többen áruba bocsátották lakóházukat. A román kormány ugyanakkor arra kötelezte a költségvetési támogatásban részesült árvízkárosult családokat, hogy biztosítsák ingatlanjukat a természeti csapások ellen.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál