Washington fejvadászai

Pakisztánban nyílik a Guantánamóba vezető kapu – jelentette a CNN az Amnesty International (AI) jogvédő szervezetre hivatkozva. Az elemzés szerint az Egyesült Államok a terrorizmus elleni háború örvén pakisztáni segítséggel öszszegyűjti a gyanús személyeket, akik közül sokan a guantánamói fogházba kerülnek.

Hírösszefoglaló
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pakisztán fejvadászokat foglalkoztat, akik összegyűjtik a terrorgyanús személyeket. Ez a csoport nem hivatalos, rendőrök mellett átlagemberek is részt vesznek benne. A gyanús elemeket Guantánamóba, Kabul északi részére vagy más, titkos amerikai gyűjtőfogházba szállítják – vélik az AI-nél. A gond csak az a jogvédő csoport szerint, hogy az elfogott emberek legtöbbször utcai járókelők, akiket a fejvadászok pénzért adnak el az amerikaiaknak. Egy emberért akár ötezer dollárt is fizetnek a nagyhatalom katonái a jelentés szerint. A guantánamói létesítményben raboskodók 85 százalékát egyenként fogták el az afganisztáni Északi Szövetség harcosai. Az AI jelentéséhez mellékelt egy amerikai röplapot is, amely a tálibokkal szimpatizálók elfogására buzdít, ellentételezésképp pedig mesés gazdagságot ígér. Az AI úgy véli, emberkereskedelemmé fajult a terrorizmus elleni háború. Az amerikai képviselőház után egyébként a kongresszus felsőháza is elfogadta a George Bush elnök által beterjesztett törvényt, amely kimondja ugyan a terrorizmussal gyanúsított őrizetesek kínzásának tilalmát, de az elnök maga dönthet arról, milyen kihallgatási módszerek elfogadhatók.
Az amerikai adófizetők pénzéből egyre többet, most már hetente kétmilliárd dollárt költenek az iraki háborúra – írta tegnap a The Boston Globe. A washingtoni kongresszus jóváhagyta a jövő évi, rekordnagyságú katonai költségvetésről szóló törvényt, amely nem teszi lehetővé, hogy a kormány állandó támaszpontokat létesítsen Irakban. Az október 1-jén kezdődő új költségvetési évben az Egyesült Államok 447 milliárd dollárt fordít majd katonai kiadásokra, ebből 70 milliárdot fog felemészteni az iraki és az afganisztáni háború.
Donald Rumsfeld időközben még mindig a háborús politikát ért kritikus hírszerzési jelentéssel foglalkozott. A NATO-tagok védelmi minisztereinek szlovéniai tanácskozásán az amerikai tárcavezető közölte, nem lehet mérni a radikális mozlimok számát, így nem jelenthető ki, hogy többen lennének, mint az afganisztáni és iraki háborúk előtt.
Fegyveresek agyonlőtték Bagdadban a Szaddám-per vezető bírájának, Mohammed el-Urejbinek a sógorát, aki autójában utazott az iraki főváros nyugati részén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.