Az unió átverte a gazdákat

Súlyos kudarcot szenvedett a magyar agrárdiplomácia tegnap Brüsszelben. Életbe lépnek november elsejétől a hazai kukoricatermelőket rendkívül hátrányosan érintő új felvásárlási szabályok. A földművelésügyi miniszter egy meggondolatlan nyilatkozatával gyengítette a magyar álláspontot.

Nánási Tamás
2006. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatástalan volt a magyar kormány tiltakozása az unió kukoricaintervenciós szabályokat szigorító döntése ellen, ami azt jelenti, hogy már az idén betakarított kukoricára is vonatkoznak az új feltételek – derült ki az Európai Bizottság tegnapi bejelentéséből. A bizottság úgy döntött, hogy november elsejétől bevezeti a magyar gazdálkodókat rendkívül hátrányos helyzetbe hozó intézkedéseket. Az Európai Unió gabonairányító bizottsága már szeptember végén megszigorította a központi uniós – intervenciós – felvásárlás feltételeit. Mivel a teljes közösségi kukoricafelvásárlás 80 százaléka hazánkból származik, agrárszakértők szerint az új feltételekkel főként hazánk felajánlásait kívánják visszaszorítani. Az új előírások nyomán a magyar gazdák jóval kevesebb terményt adhatnak át a központi raktáraknak, ami komoly hátrányba hozhatja őket, hiszen a tavaszi vetéskor még joggal számolhattak azzal, hogy a 101,3 eurós tonnánkénti intervenciós áron átveszik tőlük a termést.
*
Az új feltételek a piacon áreséshez vezethetnek, ami az egész ágazatot veszteségessé teheti. A magyar kormány egy héttel ezelőtt az ügyben tiltakozó levelet küldött az Európai Bizottságnak Gyurcsány Ferenc miniszterelnök aláírásával. Ebben kilátásba helyezzük: ha a módosítások életbe lépnek, úgy hazánk az Európai Bírósághoz fordul. A miniszterelnök levelét figyelmen kívül hagyó tegnapi uniós döntést a földművelésügyi minisztérium lapunknak nem kommentálta, az MTI-nek nyilatkozva viszont a tárca szóvivője közölte: a magyar kormány az Európai Bírósághoz fordul jogorvoslatért. Dékány András szerint az intézkedés a magyar kukoricatermelők számára hátrányos, előtte semmiféle hatástanulmány nem készült. A kormány diszkriminatívnak tartja az intézkedést, mert a gazdáknak nem volt idejük felkészülni a tervezett változásokra.
A kormány többéves tehetetlensége, az agrárdiplomácia nem megfelelő volta komoly gazdasági károkat okoz az országnak és a magyar gazdáknak – reagált a tegnapi brüsszeli döntésre Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (Magosz) főtitkára. Az érdek-képviseleti szakember szerint Gráf József is felelős a kudarcért, hiszen keddi kijelentése, miszerint hazánk költségvetése nem képes arra, hogy az intervenciós felvásárlások kifizetéseit megelőlegezze az uniónak, tovább rontotta hazánk pozícióját. A Magosz a kormányt arra kéri, sürgősséggel kezdeményezze a rendelet alkalmazásának felfüggesztését az Európai Bíróságnál a per időtartamára.
Felháborító, hazánk számára súlyos jogsérelmet okozó döntés született Brüsszelben – kommentálta az Európai Bizottság kukoricafelvásárlásról szóló határozatát érdeklődésünkre Glattfelder Béla uniós néppárti képviselő. A politikus szerint az intervenciós szabályok megváltoztatása a bőségesebb termésű esztendőkben 25–100 milliárd forint árbevétel-kiesést okoz a magyar termelőknek. A brüsszeli döntés több uniós alapelvet is sért. Diszkriminatív, mert a hazai kukoricatermelés visszaszorítására irányul, emellett a jogbiztonság is sérül, hiszen az idei termésre visszamenőlegesen érvényesítik. Glattfelder Béla úgy látja: a magyar kormánynak már a kezdet kezdetén az Európai Bírósághoz kellett volna fordulnia. A kabinet eddigi lépései nem értek el semmilyen eredményt. A politikus azt is sürgeti, hogy az agrártárca kezdje meg a gazdálkodók felkészítését, hiszen ha az Európai Bíróság nekünk ad igazat, a magyar termelők Brüsszel ellen egyéni kártérítési pereket indíthatnak. Ennek érdekében fel kell ajánlania mindenkinek az idei termésű kukoricát intervenciós felvásárlásra. A visszautasítással kapcsolatos dokumentumokat meg kell őrizni, valamint azokat a számlákat is, amelyek a szabadpiaci értékesítés során keletkeztek. Ha a szabad piacon értékesített tengeri ára alacsonyabb lesz, mint az intervenciónál garantált ár, megvan az alap a kártérítési igényre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.