Viviane Reding távközlési és médiaügyekért felelős biztos a múlt héten ismét megfogalmazta, hogy szükségesnek tartja a barangolási (roaming-) tarifák nagy- és kiskereskedelmi árának szabályozását, és a rendelet mielőbbi életbe léptetését. A biztos 2005 nyara óta szorgalmazza a szabályozás bevezetését, miután szakemberek kimutatták, hogy indokolatlanul magas a határokon átnyúló szolgáltatás díja. Az intézkedéshez a jogi alapot az egységes piac alapját jelentő négy alapszabadság, vagyis az áruk, a szolgáltatások, a munkaerő és a tőke szabad áramlásának biztosítása adja. A nagy mobilcégek kezdettől fogva tiltakoztak a szabályozás bevetése ellen, mert úgy ítélték meg, az a piaci folyamatokba való beavatkozás.
A birkózás újabb felvonásaként a múlt héten az Európai Parlamentben a szocialista frakció szervezett a témáról vitanapot. A résztvevők hangsúlyozták, jó esetben a fogyasztók számára nyártól akár 50 százalékkal is csökkenhetnek a roamingdíjak. Ugyanakkor Pataki Dániel, a Nemzeti Hírközlési Hatóság elnöke, aki jövőre a 33 európai szabályozó hatóságot tömörítő szövetség elnöke is lesz, emlékeztetett arra, hogy az uniós szereplők között egyelőre vita van abban: legyen-e átmeneti időszak a nagy- és kiskereskedelmi szabályozás bevezetése között. Magyarország is azon a véleményen van, hogy a kiskereskedelmi szabályozást csak három-hat hónappal a nagykereskedelmi után vezessék be, ha az utóbbi nem eredményezi a várt árcsökkentést. Nincs egység emellett még abban sem, hogy maximált árat írjon-e elő az unió vagy átlagos nagykereskedelmi árat, amelyet egy mindenki által alkalmazható normaár egészítene ki.
Európai jogszabályok írják elő, hogy a fogyasztók az árakkal előzetesen tisztában legyenek, ez alól a barangolás kivétel volt – mondta el a tanácskozás kapcsán Herczog Edit szocialista EP-képviselő. Ez is a rendelettervezet egyik célja. A képviselő asszony kiemelte azt is, hogy a határon átnyúló kis- és közepes vállalkozások számára, amelyek a szolgáltatókkal szemben gyengébb alkupozícióval rendelkeztek idáig, az árcsökkentés vállalkozásélénkítő hatással lehet.
A Vodafone tudomásul veszi az Európai Unió döntését, bármi lesz is az – mondta kérdésünkre Beck György, a Vodafone Magyarország Zrt. vezérigazgatója, aki a Hewlett-Packard Magyarország vezérigazgatói posztját hagyta el az év elején a mobilcég vezetéséért. Beck kifejtette, hogy a magyar leánycég nyugodtan várja az uniós döntést, mert a kínálatában jelenleg szereplő roamingkonstrukciók már ma megfelelnek az uniós rendelet tervezetében szereplő előírásoknak.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP