Ellentmondások a „művelet” indoklásában

Több ellentmondás is tapasztalható az NBH, valamint a Nemzetbiztonsági Iroda nyilatkozatai és a tények között. Kövér László (Fidesz) arcátlanságnak nevezte a lapunk újságírójánál folytatott nemzetbiztonsági érdeklődést, amelyből szerinte fordított esetben korábban nemzetközi botrány vált volna.

Munkatársunktól
2007. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetbiztonsági Iroda szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal nemcsak Szilvásy György kancelláriaminisztertől tudta meg, hogy vidéki házánál „érdeklődtek utána”, hanem a helybéliek is felhívták erre a szolgálat figyelmét. Korábban az NBH azt állította: a helyszíni adatgyűjtést a miniszter jelezte a titkosszolgálatnak.
*
Ezen kívül rutineljárásról is beszéltek, ám a rendszerváltás óta a törvényeket betartó, munkájukat végző újságírókat – nagyon helyesen – nem látogatták meg NBH-sok, pedig kormánytagok vagyongyarapodásáról, kivált ingatlanberuházásaikról számos tényfeltáró újságcikk született minden kormányzati ciklusban. Az NBH azon közleménye sem állja meg a helyét, amely azt állította, hogy a Magyar Nemzet munkatársai a Szilvásy birtokának is otthont adó faluban a miniszter szokásairól, valamint arról érdeklődtek, hogy kikkel érintkezik. Lapunk újságírói pusztán az építkezésről tettek fel kérdéseket a helyszínen – Szilvásy György rezidenciájába is becsöngettek, de nem reagált senki –, s minden helybelivel tudatták, hogy a Magyar Nemzet munkatársai. Már ezért sem lehetett ismeretlen az NBH számára, hogy újságírókról van szó, de az álújságírókra vonatkozó szombati közleményük is ezt támasztja alá. A lapunk újságírójánál tett látogatásukat ugyanis azzal is indokolták a szolgálatok, hogy illetéktelenek magukat újságíróknak kiadva kísérelték meg bűncselekmények elkövetését az építkezés térségében, ám ilyen esetről nem tudott a Veszprém megyei rendőrkapitányság. Mindössze arról tudnak, hogy kisebb értékű lopás történt a falu polgármesteri hivatalának egyik épületében, de már azt követően, hogy az újságírók a helyszínen jártak. Az is érdekes, hogy két hónap telt el a községben tett újságírói látogatás és a lapunk munkatársánál tett nemzetbiztonsági vizit között. A titkosszolgálatokat is felügyelő kancelláriaminiszter egyébként vizsgálatot rendelt el az ügyben.
– Tóth Károly MSZP-s képviselő szerint nem nyomozott a Nemzetbiztonsági Hivatal a Magyar Nemzet munkatársainál, mindössze egy a településről érkezett állampolgári bejelentés kapcsán kért védelmet magának Szilvásy György. A nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke a Klub Rádiónak úgy nyilatkozott: olvastam az NBH tájékoztatóját az ügyről, amit szerinte lezártak. Az NBH által hivatkozott bűncselekmények kapcsán közölte: tényszerű, hogy a Veszprém megyei településen, mint máshol is, „sokféle visszaélés van”. Ezek után azonban arra vonatkozóan, hogy miért nem a rendőrség nyomozott, ha bűnügyekről van szó, Tóth Károly azt mondta, itt nem bűnügyről van szó, hanem nemzetbiztonsági védelemről. Hozzátette: a bűncselekményeket a rendőrség vizsgálja, „a nemzetbiztonsági védelmet meg azoknak, akiknek jár, a nemzetbiztonsági szolgálatoknak kell megtenni, ez két különböző dolog”. Tóth szerint nem vádolta senki a Magyar Nemzet újságíróit. Arra a kérdésre, hogy az NBH bizonyítékokkal rendelkezik-e arra vonatkozóan, pontosan mi hangzott el az újságíró és a nemzetbiztonságiak beszélgetésén, az MSZP-s képviselő azt felelte: így van. Utána viszont kétségbe vonta, hogy a szolgálatok magnófelvételt készítenének az ilyen jellegű beszélgetésekről. Tóth Károly kifejtette, Szilvásy Györgyöt nemzetbiztonsági védelem illeti meg, a két újságíró pedig valódi újságíró volt, nem álújságíró. „A szolgálatok tagjai korrektül elmentek és tájékoztatták, lezárták a
folyamatot. Nem az lett volna a roszszabb, ha nem mennek el
és korrektül nem tájékoztatnak? – tette fel a kérdést a szocialista politikus.
A Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársainak lapunk újságírójánál tett látogatása, illetve Szilvásy György emiatt indított vizsgálata kapcsán Kövér László úgy vélekedett: ez nem más, mint a neobolsevista arcátlanság egy újabb példája. Ha 2000-ig – vagyis Kövér titokminisztersége végéig – történt volna hasonló eset, mondjuk a Népszava újságíróinál, abból a balliberális média nemzetközi botrányt csinált volna. Most viszont az emberek napirendre térnek az erkölcsileg és szakmailag védhetetlen antidemokratikus eljárás felett. Kövér szerint remélhetőleg a Szilvásy által indított vizsgálat kideríti, hogy minimálisan szakmai hiba történt, ugyanis semmilyen jogállami keretek között elfogadható magyarázat nincs arra, hogy a Magyar Nemzet újságíróinak Szilvásy György épülő háza táján tett látogatása után két hónappal azt firtassák a Nemzetbiztonsági Hivatal emberei, hogy stabil-e az állásuk a lapnál, illetve, hogy mekkora a Magyar Nemzet példányszáma.
Kövér szerint a Szilvásy vagyonosodását firtató újságírói látogatás és a polgármesteri hivatalban más időpontban bekövetkező lopás ürügyén a Magyar Nemzet munkatársait zaklatni ugyanolyan hatalmi arrogancia, mint ami Gál J. Zoltánból süt, amikor a kormányzati kommunikáció arcának úgy jelöl valakit, hogy nem néz utána, személye vállalható-e a kabinet számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.