Háborús rabszolgasors

Munkatársunktól
2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs semmi bizonyíték arra, hogy a japán katonai hatóságok vagy állami tisztviselők részt vettek ázsiai nők bordélyba kényszerítésében – tette közzé kormánya álláspontját Abe Sinzo. A japán miniszterelnök igen kényes témában szólalt meg, ugyanis a Távol-Keleten jelenleg mondhatni több szó esik a fél évszázaddal ezelőtti háborús bűnökről, mint a mindennapi politikai eseményekről. Kína ragaszkodik ahhoz, hogy Japán bocsánatot kérjen a japán megszállás alatt történt erőszakért, és segítse a rabszolgasorsba kényszerített nőket. Japán viszont úgy látja, az 1993-ban tett bocsánatkérés már elegendő, s újabb mea culpára nem hajlandó. Ekkor fejeződött be a kormány által rendelt vizsgálat, amely megállapította, hogy a hadsereg részt vett a nők prostituálásában.
Abe kormánya azonban tiszta vizet akar önteni a pohárba, így egy történészcsoportot állított fel, amely a kérdéses időszak erőszakcselekményeit vizsgálná ki. Kína szerint a japán hatóságok által „örömlányokként” nevezett nők voltaképp kényszerített prostituáltak, akik a japán katonák buzgalmát voltak hivatva csillapítani. A lányokat „örömtanyákon” helyezték el, közvetlenül a harcmező mellett. Kína szerint a nők egyáltalán nem önszántukból csatlakoztak az örömlányok csoportjához, hanem a japánok kényszerítették őket. Japán ugyanakkor nem látja ilyen egyértelműen a helyzetet, ezért tartja szükségesnek a minél alaposabb vizsgálatot.
Az erőszakos prostitúciót erősítette meg nemrégiben Nakaszone Jaszuhiro korábbi miniszterelnök, aki emlékirataiban közölte, tengerésztisztként a háború alatt ő maga is felállított egy katonai bordélyházat katonái számára. Tokió ezt az értesülést nem kommentálta, ám Josimi Josiaki professzor, a Csuo Egyetem szakértője szerint Nakaszone véleménye bizonyító értékű.
Az ügyben megszólalt Thomas Schieffer, az Egyesült Államok tokiói nagykövete is, mégpedig Kína oldalán. A diplomata szerint az említett nők a „japán erőszak áldozatai” voltak. „Szerintem valóban megtörténtek ezek az események, amely szégyenteljes és szörnyű” – nyilvánította ki véleményét. Az amerikai kongresszus előtt nemrégiben meghallgattak egy egykori „örömlányt”, az ő beszámolója alapján foglalt állást Schieffer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.