Nincs semmi bizonyíték arra, hogy a japán katonai hatóságok vagy állami tisztviselők részt vettek ázsiai nők bordélyba kényszerítésében – tette közzé kormánya álláspontját Abe Sinzo. A japán miniszterelnök igen kényes témában szólalt meg, ugyanis a Távol-Keleten jelenleg mondhatni több szó esik a fél évszázaddal ezelőtti háborús bűnökről, mint a mindennapi politikai eseményekről. Kína ragaszkodik ahhoz, hogy Japán bocsánatot kérjen a japán megszállás alatt történt erőszakért, és segítse a rabszolgasorsba kényszerített nőket. Japán viszont úgy látja, az 1993-ban tett bocsánatkérés már elegendő, s újabb mea culpára nem hajlandó. Ekkor fejeződött be a kormány által rendelt vizsgálat, amely megállapította, hogy a hadsereg részt vett a nők prostituálásában.
Abe kormánya azonban tiszta vizet akar önteni a pohárba, így egy történészcsoportot állított fel, amely a kérdéses időszak erőszakcselekményeit vizsgálná ki. Kína szerint a japán hatóságok által „örömlányokként” nevezett nők voltaképp kényszerített prostituáltak, akik a japán katonák buzgalmát voltak hivatva csillapítani. A lányokat „örömtanyákon” helyezték el, közvetlenül a harcmező mellett. Kína szerint a nők egyáltalán nem önszántukból csatlakoztak az örömlányok csoportjához, hanem a japánok kényszerítették őket. Japán ugyanakkor nem látja ilyen egyértelműen a helyzetet, ezért tartja szükségesnek a minél alaposabb vizsgálatot.
Az erőszakos prostitúciót erősítette meg nemrégiben Nakaszone Jaszuhiro korábbi miniszterelnök, aki emlékirataiban közölte, tengerésztisztként a háború alatt ő maga is felállított egy katonai bordélyházat katonái számára. Tokió ezt az értesülést nem kommentálta, ám Josimi Josiaki professzor, a Csuo Egyetem szakértője szerint Nakaszone véleménye bizonyító értékű.
Az ügyben megszólalt Thomas Schieffer, az Egyesült Államok tokiói nagykövete is, mégpedig Kína oldalán. A diplomata szerint az említett nők a „japán erőszak áldozatai” voltak. „Szerintem valóban megtörténtek ezek az események, amely szégyenteljes és szörnyű” – nyilvánította ki véleményét. Az amerikai kongresszus előtt nemrégiben meghallgattak egy egykori „örömlányt”, az ő beszámolója alapján foglalt állást Schieffer.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt