Bűnösnek vallotta magát az „ausztrál tálibként” emlegetett David Hicks pere első napján, hétfőn a guantánamói amerikai támaszponton. A terrorszervezet támogatásával vádolt 32 éves férfi az első a guantánamói foglyok közül, aki ellen a különleges katonai bíróságokra vonatkozó új szabályok szerint indult büntetőper. Az ügyben előreláthatólag július elején születhet ítélet, amelyben akár életfogytig tartó börtönbüntetést is kiróhatnak. A muzulmán hitre áttért ausztrált 2001 decemberében fogták el Afganisztánban, ahol a vádirat szerint felfegyverkezve heteken át próbált csatlakozni az amerikaiak ellen harcoló vallási fanatikus tálibokhoz. A többi vádlottat – miként Hickset is – különleges katonai bíróság elé állítják majd, ahol kevesebb joguk lesz, mint a polgári vagy egyéb katonai törvényszékeken folyó eljárások vádlottjainak.
Az amerikai legfelső bíróság tavaly alkotmányellenesnek ítélte az ilyen katonai bíróságok felállításának szabályairól rendelkező törvényt, ezért George Bush amerikai elnök októberre kikényszerített a kongresszusnál egy módosított jogszabályt. A különleges katonai bíróságok ellenzői jelezték, hogy az új törvény alkotmányosságát is meg fogják támadni. Washington a Guantánamón – többségében évek óta vádemelés nélkül – fogva tartott 385 őrizetes közül 60-80 személy ellen kíván pert indítani.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár többször a tábor bezárásra szólította fel az Egyesült Államokat. Az Európai Parlament pedig nagy többséggel fogadta el a guantánamói amerikai fogolytábor bezárásáról szóló állásfoglalást 2006-ban. Ebben megismétli felhívását a börtöntelep bezárásáról, és ragaszkodik ahhoz, hogy minden fogollyal a nemzetközi humanitárius jog szerint kell bánni. Vád alá helyezés esetén pedig méltányos és nyilvános tárgyaláson, hatáskörrel rendelkező, független és pártatlan bíróság vagy nemzetközi törvényszék elé kell állítani. Megjegyezték ugyanis, hogy az USA a terrorizmus elleni küzdelmet „háborúként” definiálja, ugyanakkor nem ismeri el a hadifoglyokat a genfi egyezmények alapján megillető jogokat.
George Bush hivatali ideje alatt – azaz 2009 januárjáig – azonban valószínűleg nem szüntetik meg az amerikai börtöntábort, mert addig nem fejeződnek be a fogvatartottak elleni eljárások – mondta Tony Snow fehér házi szóvivő múlt hét pénteken. Ugyanakkor Abdul Málikot, az al-Kaida terrorhálózat tagját, több merénylet gyanúsítottját a hét végén szállították át a táborba – közölte hétfőn Washingtonban az amerikai védelmi minisztérium szóvivője.

Lecsapnak a kábítószer-kereskedőkre – több mint 2000 eljárás indult az elmúlt két hónapban