Révai Miklós lecserélt szobra

Péter László
2007. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyszentmiklós (ma Sânnicolau Mare) nem csak a rendkívüli gazdagságú fejedelmi aranyleletéről híres, és nem csak Bartók Béla szülővárosa. Jeles szülöttei közt van Heim Péter, a magyar postaügy megszervezője, Baross Gábor munkatársa; Espersit János, Juhász Gyula legjobb barátja, József Attila atyai pártfogója; Herman Lipót festőművész; Fenyves Ferenc szabadkai lapszerkesztő, Kosztolányi barátja; Makai Ödön, József Attila sógora és gyámja; valamint Nikodémusz Elli műfordító.
Itt született 1750. február 24-én a magyar nyelvtudomány és irodalom kiváló művelője, Révai Miklós kegyesrendi tanár, költő és szerkesztő is. Kétszáz éve, 1807. április 1-jén hunyt el Pesten. Az évforduló alkalmából emléktáblát helyeznek el szülővárosa katolikus templomának falán.
Volt már emlékműve Nagyszentmiklóson. Tiszteletére a Délmagyarországi Tanító Egylet nagygyűlése alkalmával, 1893. augusztus 25-én emlékoszlopot állítottak a Szegedi és a Deák Ferenc utca sarkán. A Magyar Tudományos Akadémia képviseletében Szentkláray Jenő, a Kisfaludy Társaság nevében Vargha Gyula vett részt az ünnepélyes avatón; Torontál vármegyét a tudós főszolgabíró, Jankó Ágoston, a közeli Makót Major Miklós polgármester, a rendet Pintér Kálmán, a pesti piarista gimnázium tanára képviselte.
Az obeliszk egyik oldalán idézet volt olvasható Révai Miklóstól: „Ha valaha a megújult Haza tisztelni fogja nyelve fenntartásáért eleget szenvedett Mártírait, már előre vigasztalódom benne, hogy engem is azok számába helyeztet.”
A másik oldalán ez a versrészlet állt: „Kit nem segíte élni nemzeted, / S ki érte őt nyelvében élteted, / Magad szebb jövőre sírodból kelél; / Neved szívünkben mindörökre él!”
Révai Miklós a szegedi kegyes oskolában tanult, és 1769-ben belépett a piarista rendbe. Nyitrán teológiát, Bécsben rajzot és építészetet tanult. Nagyváradon szentelték pappá 1778-ban. Kecskeméten, Tatán, Veszprémben, Nagykárolyban rendi középiskolákban, majd 1802-től a pesti egyetemen tanított. Ő szerkesztette az első magyar nyelvű hírlapot, a Magyar Hírmondót 1783–84-ben. Versesköteteket jelentetett meg. 1803-ban magyarázataival kiadta a Halotti beszédet. Az európai nyelvtudományt, Grimmet és Schegelt megelőzve vált a nyelvtörténeti módszertan úttörőjévé.
Máig hat nyelvészeti munkásságának az a vonulata, amelyben helyesírásunkat határozta meg. Verseghy Ferenccel, az ipszilonisták legtekintélyesebb képviselőjével szemben ő volt a jottisták vezéralakja. Révai szerint a helyesírás alapelve az etimológia, a szó eredete; Verseghy a kiejtést tekintette ennek. Ő a láttya, kertye alakot akarta elfogadtatni; mi ma a Révai hirdette látja, kertje formát követjük.
„A magyar múlt eltüntetésének sajátos módját alkalmazták Nagyszentmiklóson 1925-ben” – írja a Sepsiszentgyörgyön megjelenő Történelmi Magazin márciusi számában Páll Margit. Ebben az időben látott hozzá a királyi Románia soviniszta politikája Erdélyben és Erdély-szélen, a Partiumban, a Bánságban a magyar emlékek fölszámolásához. Porba hulltak Petőfi, Kossuth, Bem apó szobrai Marosvásárhelyen, Kolozsváron, a Székelyföldön. Nagyvárad főteréről elköltöztették a város alapítójának, Szent Lászlónak a szobrát. Bukaresti kormányhatározat rendelkezett, hogy Arad főterén le kell bontani a Szabadság-szobrot, Kossuth Lajos szobrát, leszerelni a falakról 25 emléktáblát.
Octavian Goga kultuszminiszter 1921-ben fölhívta országának népét, adakozzanak, hogy a fővárosban szobrot állítsanak a nagy költőnek, Mihai Eminescunak (1850–1889). Nagyszentmiklóson a helyi újság, a Primavara gyűjtést hirdetett, hogy a tervet ott, „az ősi román föld” határán, a Tisza mellett váltsák valóra.
A nagyszentmiklósi Eminescu-emlékművet 1925. október 11-én avatták föl. Egyszerű és olcsó módját választották a szoborállításnak: Révai Miklós helyébe Mihai Eminescut tették. Jelen volt Octavian Goga, akkor már nem miniszterként, hanem a Román Akadémia képviseletében; a kultuszminisztériumot Ion Minulescu költő és Aron Cotrus író és költő képviselte. Sabin Dragoi zeneszerző erre az alkalomra megzenésítette Eminescu magyarokat gyalázó Doina című versét, amelyet indulóvá formálva Dnyesztertől a Tiszáig címmel ötszáz tagú kórus énekelt.
Ünnepi beszédében Goga azt mondta: egy ország határát egy hadsereg vagy egy költő szobra őrizheti, ezért ez az emlékmű dicső őre lesz a nyugati határnak.
Révai Miklós emlékoszlopa tehát ma is látható Nagyszentmiklóson, a Victor Babes és a Gh. Lazar utca sarkán: Eminescu szobra áll ugyanazon a talapzaton.
Nevét azonban nem örökíti meg szülővárosában semmi. Ezért avatják föl ma emléktábláját szülővárosának templomán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.