Visszhangok

k ö n y v e s h á z

MN
2007. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

P. L.

Spanyolországban a közelmúltban két értékes történelmi munka született a magyar forradalomról: María Dolores Ferrerónak, a huelvai egyetem tanárának műve 2002-ben jelent meg az egyetem kiadásában, Ricardo Martín de la Guardia, Guillermo A. Sanchez Pérez és Szilágyi István közös munkája pedig Madridban 2006-ban. Szerzőik is részt vettek tavaly az évforduló alkalmából a Szegedi Tudományegyetem hispanisztika tanszéke által rendezett tanácskozáson, amelynek anyagát gazdag tartalmú tanulmánykötetben jelentette meg máris Anderle Ádám tanszékvezető egyetemi tanár.
A könyv lényegét is ő foglalta össze bevezető tanulmányában, amelynek címe azonos a kötetével: A magyar forradalom és a hispán világ. Spanyolországon kívül tehát Latin-Amerika tartozik ide, amely ötvenhat után mintegy négyezer magyart fogadott be. A korábbi emigránsokkal együtt a magyarok száma Brazíliában 50–70, Argentínában 25–40 ezerre tehető. Több ezer magyar él Chilében, Uruguayban, Mexikóban, Venezuelában, Kubában; több száz Peruban, Bolíviában, Kolumbiában, s ha kevesebben is, de akadnak Ecuadorban, Paraguayban, Puerto Ricóban, Dominikán is.
Sajátosan alakult a magyar forradalom visszhangja attól függően, hogy egy-egy dél-amerikai országban diktatúra volt-e. A diktátorok szovjetellenes indulatból támogatták; ebben nem sok örömünk telhetett, hiszen minket is rossz hírbe keverhettek. Jellemző, hogy amikor Kéthly Annát Bécsben arra kérték, vegye föl a kapcsolatot Batista kubai diktátor nagykövetével, aki az ENSZ-ben kiállt a magyar ügy mellett, a forradalmi kormány egyetlen külföldön rekedt hiteles képviselője elzárkózott ettől.
Annál megbecsülendőbb az a támogatás, amelyet a dél-amerikai közvéleménynek a nemzeti függetlenség, önrendelkezés és demokrácia kivívásáért küzdő része nyújtott hazánknak. Ilyen volt például Salvador Allende nyilatkozata a chilei szenátusban, s ilyen a spanyol köztársasági emigráció párizsi kiállása. Ennek külön érdekessége, hogy a szegedi egyetem tanárainak november 3-i fölhívására válaszul született.
A tanulmánykötet sok értékes részlettel gazdagítja eddigi ismereteinket a magyar forradalom nemzetközi jelentőségéről. Egy-egy előadás tárgyalta forradalmunk eseményeinek és elvi tanulságainak argentínai, asztúriai, brazíliai, dominikai, mexikói, perui, venezuelai visszhangját.
(A magyar forradalom és a hispán világ, 1956. Szerkesztette Anderle Ádám. Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar, hispanisztika tanszék, Szeged, 2007. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.