Megrökönyödést váltott ki szakmai körökben az országos hatáskörrel bíró, májusban létrejövő VKKI főigazgatói posztjára kiírt két pályázat ügye. A szabad demokrata irányítású környezetvédelmi tárca elsőként március 19-én a Belügyi Közlönyben tette közzé tenderét, amelyben egyebek mellett még szerepelt a szakirányú egyetemi végzettség és a legalább ötéves vízügyi szakmai gyakorlat feltétele. Jelentkezni március 28-ig lehetett. (Mivel évtizedek óta alapkövetelmény, a többi 11 vízügyi igazgatónak műszaki egyetemi végzettsége van.) Jelezve, hogy az első pályázat érvénytelen, a minisztérium március 23-án új tendert tett közzé. Ebben viszont már csak szakirányú felsőfokú iskolai végzettséget írtak elő, ötéves vízügyi szakmai gyakorlatot, illetve vízkár-elhárítási, védekezési és irányító tapasztalatot már nem. A pályázatra máig lehetett jelentkezni. – A VKKI önálló költségvetéssel bíró intézmény lesz, így nagy szerepet kapnak az uniós pályázatok. Azért, hogy minél több forrás lehívható legyen, ebben jártas, menedzsertípusú vezetőt keresünk – magyarázták a tárcánál a pályázat feltételeinek megváltoztatását. Hozzátették, hogy a menedzser főigazgatót egy szakmai igazgató segíti majd.
– A VKKI leendő főigazgatója több százezer ember életéért, javaiért felelős, ezért életveszélyes lehet, ha nem rendelkezik szakmai gyakorlattal – mondta megkeresésünkre Kovács Gábor. A Magyar Mérnöki Kamara elnöke hangsúlyozta: belvízre, árvízre nem lehet könyvekből felkészülni, katasztrófahelyzetben pedig nincsen demokrácia, a főigazgatónak egyszemélyes döntéseket kell hoznia. Kovács Gábor szerint ilyen körülmények között Persányi Miklós miniszternek óriási felelőssége van abban, kit nevez majd ki.
A minisztérium párhuzamosan hirdetett pályázatot a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatói posztjára. Bár a második körben itt is eltűnt a műszaki egyetemi végzettség feltétele, de a legalább ötéves szakmai gyakorlat követelménye megmaradt.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt