Árvíz esetére menedzserigazgató

Sem műszaki egyetemi végzettséggel, sem vízügyi szakmai gyakorlattal nem kell rendelkeznie a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság (VKKI) leendő főigazgatójának – derül ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium másodszor kiírt pályázatából. A mérnökkamara elnöke szerint életveszélyes, ha a VKKI főigazgatója, akinek katasztrófa esetén egyszemélyes döntéseket kell hoznia, nem rendelkezik tapasztalattal.

Bákonyi Ádám
2007. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megrökönyödést váltott ki szakmai körökben az országos hatáskörrel bíró, májusban létrejövő VKKI főigazgatói posztjára kiírt két pályázat ügye. A szabad demokrata irányítású környezetvédelmi tárca elsőként március 19-én a Belügyi Közlönyben tette közzé tenderét, amelyben egyebek mellett még szerepelt a szakirányú egyetemi végzettség és a legalább ötéves vízügyi szakmai gyakorlat feltétele. Jelentkezni március 28-ig lehetett. (Mivel évtizedek óta alapkövetelmény, a többi 11 vízügyi igazgatónak műszaki egyetemi végzettsége van.) Jelezve, hogy az első pályázat érvénytelen, a minisztérium március 23-án új tendert tett közzé. Ebben viszont már csak szakirányú felsőfokú iskolai végzettséget írtak elő, ötéves vízügyi szakmai gyakorlatot, illetve vízkár-elhárítási, védekezési és irányító tapasztalatot már nem. A pályázatra máig lehetett jelentkezni. – A VKKI önálló költségvetéssel bíró intézmény lesz, így nagy szerepet kapnak az uniós pályázatok. Azért, hogy minél több forrás lehívható legyen, ebben jártas, menedzsertípusú vezetőt keresünk – magyarázták a tárcánál a pályázat feltételeinek megváltoztatását. Hozzátették, hogy a menedzser főigazgatót egy szakmai igazgató segíti majd.
– A VKKI leendő főigazgatója több százezer ember életéért, javaiért felelős, ezért életveszélyes lehet, ha nem rendelkezik szakmai gyakorlattal – mondta megkeresésünkre Kovács Gábor. A Magyar Mérnöki Kamara elnöke hangsúlyozta: belvízre, árvízre nem lehet könyvekből felkészülni, katasztrófahelyzetben pedig nincsen demokrácia, a főigazgatónak egyszemélyes döntéseket kell hoznia. Kovács Gábor szerint ilyen körülmények között Persányi Miklós miniszternek óriási felelőssége van abban, kit nevez majd ki.
A minisztérium párhuzamosan hirdetett pályázatot a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatói posztjára. Bár a második körben itt is eltűnt a műszaki egyetemi végzettség feltétele, de a legalább ötéves szakmai gyakorlat követelménye megmaradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.