Az unió büntetné a trükközést

A megalapozatlan költségvetési előrejelzések és a manipulált kimutatások szankcionálására tett javaslatot csütörtökön elfogadott jelentésében az Európai Parlament, amely azt is kezdeményezte, hogy a tagállamok nyilvánítsák alkotmány- vagy jogellenesnek azt, ha egy uniós ország növeli az államadósságát.

Munkatársunktól
2007. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Büntetésben részesülhet a jövőben az az uniós tagállam, amely kozmetikázott költségvetési előrejelzést, illetve manipulált államháztartási kimutatást nyújt be az Európai Unió részére, s ezzel félrevezeti a többi tagállamot – derül ki abból a jelentésből, amelyet csütörtökön szavazott meg az Európai Parlament (EP). Az elfogadott indítvány értelmében a tagállamoknak kerülniük kell a megalapozatlan államháztartási prognózisokat, s tartózkodniuk kell a trükkös számviteltől. Az EP arra is figyelmezteti a tagállamokat, hogy az államháztartási hiány és az államadósság megfelelő összehasonlítása érdekében ezentúl csak a valóságnak megfelelő, pontos statisztikákat nyújtsanak be az Európai Bizottságnak.
*
A jelentés szerint a strasbourgi plénum elvárja az Európai Bizottságtól, hogy ezentúl fokozottan ellenőrizze a tagállamok által készített kimutatásokat, s akár retorziókkal is biztosítsa, hogy megbízható adatok érkezzenek az EU részére. Az EP ezenkívül javasolja, hogy a tagországok 2015-ig nyilvánítsák alkotmány- vagy jogellenesnek a belső államadósság növekedését. Mint a megszavazott jelentés írja, a deficit, az adósság és a gazdasági növekedés terén tapasztalható különbségek az egyes tagállamok között egyre mélyülhetnek, ami alááshatja a közös valutát, visszavetheti a gazdasági bővülést, és csökkentheti a munkavállalási esélyeket.
A most elfogadott javaslat nem előzmény nélküli. A trükkös könyvelésekről először Görögország, majd hazánk vált hírhedté az EU-ban. Emlékezetes, az előző görög kormány manipulált államháztartási kimutatások segítségével tudta csak bevezetni az eurót, amely nyomán a görög statisztikai hivatal adatai is kétségessé váltak. Hasonló vádak hazánkkal szemben kétszer is felmerültek.
2005 szeptemberében az EU azért utasította vissza az autópálya-építések magyarországi könyvelését, mert a kormány több, már forgalomba helyezett szakaszt próbált utólag a költségvetésen kívül elszámolni, feljavítva ezzel a hiányadatokat. A megbukott könyvelési manőverezés a Magyar Nemzeti Bank számításai szerint 70 milliárd forintos pluszköltséget rótt volna az államra.
A mérlegjavító próbálkozás elutasításakor Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa kételyeit fogalmazta meg a magyar statisztikai és költségvetési mutatószámok hitelességét illetően, egyben arra kérte a magyar hatóságokat, foglaljanak állást arról, hogy az EU-hoz eljuttatott adataik megfelelnek-e a valóságnak. Tavaly júliusban megismétlődött a fiaskó, ekkor ugyanis kiderült: az Állami Autópálya Kezelő Zrt. részleges privatizációját tartalmazó „hiánycsökkentő” elszámolási technika sem felel meg az uniós előírásoknak, ezért a tavalyi, az idei és a 2008-as hiány-előrejelzést is felfelé kellett módosítania a magyar kormánynak.
Az Eurostat ezen a héten közzétett adatai szerint az elmúlt évben nemcsak az államháztartási hiány nagyságában, de az adat-felülvizsgálatban is rekordot döntött hazánk. Tavaly októberben a magyar hatóságok még 1,3 százalékkal alacsonyabb államháztartási hiányról tájékoztatták az EU-t az ebben a hónapban közölt, tényleges mértékhez képest. Ez a tagállamok revíziói közül a legnagyobb mértékű különbséget jelenti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.