Borisz cár arcai

2007. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nép fia
Jelcin (1931–2007) igazi orosz medve. A nép fia, akit a magáénak érez egész Oroszország. „Közülünk való, olyan, mint mi, egyszóval nas cselovek” – mondták róla, s ezért elnézték még hibáit, gyengeségeit, így a vodka iránti túlzott vonzódását is. S Jelcin ösztönösen építette ezt az imázst. Ha kellett, tatár népünnepélyen vett részt, táncolt, vagy mint a képen, egy százéves fát ölelgetett Jaroszlavlban. Hálás, néha túl hálás fotótéma volt, ám őt ez nem érdekelte. Csak vitte, vitte előre a kommunizmus elleni harc zászlaját. Még akkor is, amikor már a kommunizmus a múlt ködébe veszett, s tombolt a vadkapitalizmus. Borisz cár ezzel már nemigen tudott mit kezdeni. A nagy romboló az építésben már nem járt az élen. Egy idő után lényegében a nemzeti vagyont kopejkákért megszerző oligarchák bábja lett. Mindez erősen kikezdte népszerűségét. Ez már nem az ő ideje volt.

A vezér
Pályafutásának csúcsa 1991. augusztus 20. volt. Megmutatkozott, hogy Borisz Jelcin igazán a szélsőséges helyzetekben érzi otthon magát. A Gorbacsov elleni puccs napjaiban jó érzékkel, határozottan ragadta magához a kezdeményezést. Ekkor már jó egy hónapja orosz elnök volt, s határozottan, keményen törte le az ortodoxok szánalmas próbálkozását. De a bizánci politizálás érzékével hiúsította meg egyúttal Gorbacsov álmát is, hogy fehér lovon vonuljon be Moszkvába. Jelcin azonban ekkor már megállíthatatlan. Még ott áll mögötte a nép, mint a kép is mutatja, védik saját testőrei. Néhány hónap, és történelmet csinál az egykor félelmetes birodalomból. Sokan máig nem bocsátják meg neki a Szovjetunió szétverését. Jelcin még egyszer, 1993 őszén kerül hasonló helyzetbe, ez azonban már korántsem ilyen szép történet. A múlt fészkelődik a parlamentben, az elnök pedig lép. Nem veszi észre, hogy ez már egyik másik rendszer, s tankokkal löveti a demokrácia szentélyét. Győz, de ennek már túl nagy az ára.

A Nyugat-barát
A kilencvenes évek világpolitikájának két meghatározó alakja Bill Clinton és Borisz Jelcin. Az egyik a hidegháborút megnyerő, a porondon egyedül maradt s a nagy ellenfél nélkül a helyét kereső szuperhatalom vezetője, míg a másik a vesztes, óriási átalakuláson átment, ám problémák tömegével küszködő új Oroszország első elnöke. Két eltérő út, ennek ellenére szinte elszakíthatatlanok egymástól. Nincs ugyanis olyan világpolitikai kérdés, amely megoldható lenne Moszkva nélkül. A képen éppen a boszniai helyzetről tárgyalnak New Yorkban 1995-ben. Jelcin Oroszországát kedvelte a világ. A Szovjetunióval ellentétben kimondottan Nyugat-barát volt, ráadásul készségesen gyenge partner, amelyet a Világbankon keresztül könnyű volt befolyásolni. S a globális tőkét nem nagyon érdekelte más, így az orosz nép elszegényedése s a demokrácia megbicsaklásai sem. Jelcin volt Amerika barátja, akire az Oroszországot összeszedő, megerősítő utód láttán az utóbbi években sok mindent megszépítő nosztalgiával gondolt a Nyugat.

Az apparatcsik
Borisz Jelcin nagyon messziről jött. Az építőipari cég vezetőjéből 1976-ban szverdlovszki első titkárrá avanzsált, határozott vidéki apparatcsikot a későbbi nagy ellenfél, Mihail Gorbacsov emelte az országos politikába. Moszkvai párttitkár és az SZKP központi bizottságának is a titkára, így 1986-ban már ott feszít a kongresszuson az első sorban a nagyok, Ligacsov, Gorbacsov és Gromiko mögött. A peresztrojka elkötelezett híve, aki folyamatosan idegesíti a párt konzervatív szárnyát. Az ingatag, befolyásolható Gorbacsov ellenpólusa, így kemény, akaratos, céltudatosan a csúcsokra törő politizálásával sok ellenfelet szerez magának. Nem csoda, hogy két évvel Moszkvába érkezése után megbuktatják. Még legközelebbi munkatársai is elárulják. Népszerűsége azonban közben megállíthatatlanul növekszik, s a gyengülő kommunista párttal szemben igazi támasza – mint azt a leningrádi Kirov Művekben készült 1991-es fotó is mutatja – a nép.

A pátriárka és alkonya
Egy meggyengült, megtört, szívműtét utáni, folyamatosan betegeskedő elnök keretezi be életművét 1999 szilveszterén. Ez a pillanat a kezdetekhez hasonlítható: ismét megmutatkozik Jelcin nagysága. Az utódlás folyamatát ugyan már környezete vezényeli le, az a tény azonban, hogy Oroszország elnökeként képes lemondani, igazi történelmi tett. Még elmorzsol a kamerák előtt egy könnycseppet, megmutatja régi, emberi arcát, aztán fogja a táskáját, lekapcsolja a villanyt, s elmegy pihenni. Életműve ellentmondásos, minden hibája ellenére javára írható azonban, hogy sikerült intézményesítenie a demokratikus jogokat, amelyeket Oroszország ma élvez. Olyan pillanatban ragadta meg a kormányrudat, amikor recsegett-ropogott a hajó minden eresztéke. Jelcin azonban elhárította a tömeges vérontás veszélyét a Szovjetunió végnapjaiban és az új Oroszország első éveiben. (Még akkor is így van ez, ha Csecsenföldön az elnök kudarcot vallott.) Felügyelte a szabadpiaci reformokat, amelyek visszafordíthatatlan átalakulást idéztek elő a gazdaságban. Bár a változások fájdalmasak voltak, s ezt sokan felróják Jelcinnek, kétségtelen, hogy Oroszország élvezi e reformok gyümölcseit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.