Magyar technológia és vetőmag Angolában
Az elmúlt években már konkrét gazdasági eredmények is születtek a két ország együttműködésében. Egy magyar cég nyerte el az angolai biometrikus útlevélrendszer kidolgozásának jogát, és megkezdődött a magyar vetőmagok felhasználása is az afrikai ország mezőgazdaságában.
Ennek hatására a kétoldalú kereskedelmi forgalom idén az első három hónapban a tavalyi év azonos időszakához képest tízszeresére nőtt.
Szijjártó szerint ezek a számok is azt bizonyítják, hogy valódi gazdasági potenciál rejlik az együttműködésben. A most aláírt megállapodás ennek bővítését célozza.
Angola stratégiai partnerként tekint Magyarországra
Ricardo Viegas D’Abreu angolai közlekedési miniszter szerint országának legfőbb célja a gazdaság diverzifikálása és a stratégiai infrastruktúra fejlesztése. Mint mondta, ehhez elengedhetetlen a nemzetközi vállalatok bevonása, és örömét fejezte ki, hogy több magyar cég is nyitottnak mutatkozott az együttműködésre.
A miniszter emlékeztetett arra is, hogy Angola függetlenségének 50. évfordulóját ünnepli idén, amely egybeesik a magyar–angolai diplomáciai kapcsolatok fél évszázados jubileumával.
Hangsúlyozta, hogy hazája a békét, a biztonságot és a fejlődést tartja szem előtt, és ezek azok a közös alapértékek, amelyekre a magyar kapcsolatok is épülnek.
Nagyon boldogok vagyunk, hogy itt lehetünk, és nagyon fontos kezdeményezéseket indítottunk el a közlekedés és a logisztika terén
– fogalmazott a miniszter. Beszéde végén egy szimbolikus példát is megemlített: egy vándormadarat, amely 6500 kilométert tesz meg Angola és Magyarország között. Mint mondta, ez a madár az élő bizonyítéka annak, hogy a két ország természetes kapcsolódási pontokra is építhet.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hivatalában fogadja Ricardo Viegas D’Abreu angolai közlekedési minisztert (Fotó: MTI/Illyés Tibor)