Guth pusztatemploma

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2007. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecentől 25–30 kilométerre keletre, a Nyíracsád határáig terjedő hatalmas guthi erdő közepén, a nyíradonyi országút mentén táblával jelzett tisztás őrzi a környék egyik Árpád-kori településének emlékét. (A Guth helynév és a belőle származó névalakok írásmódja igen változatos, mi a helyben használt formát használjuk.) Egyebek mellett az 1930-as években itt feltárt X. századi gazdag magyar lovas sír igazolja, hogy a régi Szabolcs vármegye e tája a fejedelmi család szálláshelye volt. A várispánság megszervezése után is tartósan királyi birtok maradt az őstölgyes, ligetes vidék – amely most is az ország egyik legjobb vadászterületeként ismert.
A XII. századtól a svábföldi eredetű, udvari testőrként érdemeket szerzett Gut-Keled nemzetség birtoka volt az Ecsedi-lápig terjedő erdővidék. A mai Nagyecsed határában építették fel Sárvár-monostornak nevezett családi egyházukat. A Szent Péter titulusú háromhajós, kéttornyú, téglából készült templomot 1241-ben a tatárok feldúlták. Mintegy évtized múltán, 1250 táján épült újjá, amikor a környék újraéledő falvaiban, mint eső után a gomba, úgy szaporodtak a hasonló alaprajzú és szerkezetű – egyhajós, egyenes szentélyzáródású – templomok a népes Gut-Keled família jóvoltából. Írott forrás szerint az ecsedi (sárvári) ágból származó Bereck és testvérei IV. (Kun) László királytól 1279-ben kapták jutalmul Bátort, Farkas comes fiai pedig 1289-ben osztozkodtak, ekkor említik először Kis- és Nagyguth falubirtokokat. Közülük az utóbbi, Belsőguthnak is nevezett település helyét jelzi a tisztáson álló pusztatemplom.
Védőszentje Szent János evangélista. Keletelt tengelyű, egyhajós, torony nélküli épület. Félköríves, lépcsős bélletű bejárata a nyugati fal közepén nyílik. A hajó kemény mészhabarcsba rakott lapos, keskeny, hoszszúkás téglákból épült fala három-négy méter magasságig áll, a téglák közt bütüre rakott, sötétre égetett, fényes sómázas darabok tarkítják az egyszínű, rőt felületet. Négyzetes szentélyének csak az 1975. évi ásatáskor feltárt és konzervált alapjai láthatók, a sarkoknál egyenes támpillérek, az északi oldalán sekrestye nyomai figyelhetők meg.
A guthiéhoz feltűnően hasonló vonásokat mutat a közeli Nyíradonyban 1936-ban kiásott, már a középkorban elpusztult premontrei apátság templomának alaprajza, a dél felől szomszédos Nyíracsádon látható XIII. századi templom szerkezete pedig „szabvány” pontossággal megegyezik a pusztatemploméval. Acsádhoz tartozik a különös nevű Asszonyrész, ami eredetileg a Guthiak leányágon örökíthető birtoka volt az 1400-as években. A törököket segítő tatár hordák 1594-ben végigrabolták a környéket, a két Guth falu ettől fogva pusztult. 1660-ra elhagyták utolsó lakói. Nem sokkal később Debrecen szerezte meg zálogbirtokként a környékbeli erdőket, innen látták el a várost építő- és tüzelőanyaggal, szekérnek, szerszámnak, bútornak, hordónak való fával. 1882-től keskeny nyomközű vasútvonal segítette a nagyváros piacainak ellátását, 1925-től rendszeres személyforgalmat is biztosítva Debrecen és a környékbeli falvak között. Az egyik régi gőzmozdonyának neve után Zsuzsinak nevezett fontos és népszerű vasútvonalat 1977-ben hatalmi döntéssel megszüntették. Emlékhelye – egy megőrzött sínszakasz restaurált dízelmozdonnyal – a guthi pusztatemplom közelében látható. Több száz év különbséggel, ám mindkettő a romboló szándékú, ostoba erőszak mementója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.