Idén immár a hatodik olyan „B csoportos” világbajnokság következik, amelyen kacérkodunk a feljutás gondolatával. A nagy álomhoz furcsa módon az első alkalommal, 2002-ben kerültünk a legközelebb, akkor az utolsó fordulóban Dániával úgynevezett ki-ki mérkőzést játszottunk, de elbuktunk 6-2-re. Amikor tavaly májusban ismert lett az idei vb sorsolása, a szurkolókat és laikusokat hatalmába kerítette a most vagy soha érzése. Amit az táplált, hogy szemben az elmúlt évekkel, ezúttal nincs egyértelműen kiemelkedő csapat a csoportunkban. Mint amilyen volt 2002-ben Dánia, 2003-ban Kazahsztán, 2004-ben Fehéroroszország, 2005-ben Norvégia, 2006-ban pedig Németország. A mostani hatosban Szlovénia ugyan favorit, de inkább csak mint házigazda, hogy mást ne mondjunk, a magyar válogatott az idény során kétszer is legyőzte: előbb Budapesten 7-1-re, majd Bledben 4-3-ra. Az első alkalommal a szlovének tartalékosak voltak, másodszor viszont szinte a legjobb csapatukkal álltak ki.
Mielőtt ellenfélről ellenfélre haladnánk az esélylatolgatásban, először nézzünk szét a saját házunk táján. Ebben az idényben már nem volt annyira szembeötlő a különbség az idősebb, Ladányi, Ocskay és Palkovics fémjelezte és a fiatalabb generáció között. Ez örvendetesnek tűnt, mondván, az ifjabbak végre felzárkóztak a „nagyok” szintjére, Pat Cortina szövetségi kapitány végül mégis a korábbi évek meghatározó játékosait válogatta be a keretbe, a bajnoki ezüstérmes Dunaújvárosból például egyetlen hokis sem lesz ott a világbajnokságon. Így most nehéz lenne eldönteni, hogy a fiatalok fejlődtek-e, vagy az idősebbek estek vissza. A vb ezt a dilemmát is hivatott feloldani.
Nehéz pontosan lemérni a magyar válogatott tudását, de az öszszeállított felkészülési program arról árulkodik, titkon a szövetségben is bíznak a feljutásban. Két-két mérkőzés Svédországgal és Lengyelországgal, egy pedig Norvégiával, ennél nívósabb ellenfeleket nem kell keresni. Minden jól is alakult, egészen az utolsó meccsig. A norvégoktól elszenvedett 6-1, ráadásul úgy, hogy már 16 perc után 5-0 volt oda, nehezen megmagyarázható. Az emberben fel is merült a gyanú, hogy talán csak az ellenfeleket akartuk elaltatni közvetlenül a vb előtt. Érdeklődésünkre Ocskay Gábor cáfolta ezt a meglátást:
– Bárcsak így lenne, akkor nyugodtan utazhatnánk Ljubljanába. Ezzel szemben az az igazság, teljes rövidzárlat ütött be az első harmadban. Amitől elbizonytalanodtunk. Muszáj számot vetnünk azzal, hogy az öt felkészülési meccs mindegyikén hatvan perc alatt csak egy gólt ütöttünk. Ez nagyon kevés.
A kudarc Pat Cortina szövetségi kapitányt is megviselte, talán még sohasem tapasztalt módon kiosztotta a játékosokat. A harag elillan, egy másik dilemma azonban megmarad. Cortina eddig egyértelműen Szuper Leventében bízott jobban a kapusok közül, ám az NHL előszobáját is megjárt hálóőrünk az elmúlt hónapokban messze nincs csúcsformában, amiről a norvég meccs is árulkodott. Nem lenne meglepő, ha holnap Litvánia ellen Budai állna a magyar kapuba.
Hajlamosak vagyunk ezt a találkozót félvállról venni, hiszen a litvánokat a közelmúltban többnyire magabiztosan megvertük, decemberben a Pannon Kupán például 10-2-re. Ám februárban Lengyelországban kikaptunk 2-1-re, s ennél is figyelemre méltóbb, hogy a litvánok a tavalyi vb-n (a másik hatos csoportban) másodikak lettek. Legyőzték a lengyeleket, az osztrákoktól pedig csak a hajrában kapott gólokkal kaptak ki. Ocskay Gábor talán nem is véletlenül nevezte a holnapit a világbajnokság legfontosabb mérkőzésének.
Szlovéniáról részben már szóltunk, a házigazdáról még azt kell tudni, hogy soraiban ott lesz Kopitar, a Los Angeles Kings sztárja, aki az NHL mostani idényében 71 mérkőzésen 60 pontot szerzett. Romániánál egyértelműen jobbak vagyunk, ugyanezt a britekről nem mondhatjuk el, 2005-ben Debrecenben például 3-0-ra kikaptunk tőlük. A japánokat akkor szintén
3-0-ra megvertük, ők azonban már tavaly alaposan visszavágtak (6-3).
Az elsőtől az ötödik helyig tehát minden elképzelhető, ám mégsem állíthatjuk azt, hogy elégedettek leszünk, ha a végén éppen félúton állapodunk meg.
Magyar menetrend. Magyarország–Litvánia vasárnap 16.30, Magyarország–Szlovénia hétfő 20.00, Magyarország–Románia szerda 16.30, Magyarország–Nagy-Britannia csütörtök 16.30, Magyarország–Japán szombat 16.30. A Sport TV valamennyi találkozót élőben közvetíti.

„Másképp kellett volna” – újabb résztvevő kritizálta Magyar Péter meghívását a Női Sikernapra