A földi irányítás sorozatos hibái miatt szakadt meg a kapcsolat tavaly novemberben az amerikai Mars Global Surveyor (MGS) szondájával. A berendezés tíz esztendőn át keringett a vörös bolygó körül, és felbecsülhetetlen értékű tudományos adatokat küldött az Egyesült Államok űrközpontjába – állapította meg a NASA vizsgálóbizottsága.
A hét végén közzétett jelentés szerint a 247 millió dollár értékű kutatószonda fedélzeti számítógépére tavaly júniusban rossz memóriacímre küldtek parancsokat. Ezt akkor a szakemberek nem vették észre, s a rosszul informált szondát november 2-án arra utasították, fordítsa el napelemeit a Naptól. Az MGS néhány hibajelentés után jelezte, hogy sikerült stabilizálnia helyzetét, valójában azonban két akkuja közül az egyik éppen a Nap felé fordult. A berendezés hamarosan túlmelegedett, ám ezt a szonda nem a Nap hatásának tulajdonította, hanem úgy értékelte, hogy az akku túltöltődött. Ezért fokozatosan leállította a folyamatot, a másik azonban egyedül nem tudta ellátni energiával a berendezést. Tizenkét óra elteltével mindkettő lemerült, és az MGS végleg elnémult. A hibasorozat miatt a szonda elfordította azt az antennáját is, amelynek segítéségével kapcsolatot tarthatott volna a földi irányítókkal. Így a mérnököknek semmilyen lehetőségük nem volt, hogy az MGS-t téves döntéseinek felülvizsgálatára bírják.
A tanulságok levonása még hátravan, a NASA-t azonban vigasztalja a tudat, hogy az MGS tovább szolgált, mint eddig bármelyik Mars-kutató műhold. Tíz év alatt kétszáznegyvenezer képet küldött a Földre, feltérképezte a bolygó felszíni ásványait, bizonyítékokat talált a víz egykori létezésére, és ideális leszállóhelyeket keresett a későbbi Mars-expedíciók számára – írta az AP.
A vörös bolygó körül még mindig két amerikai űreszköz, a Mars Odyssey és a legkorszerűbbnek számító Mars Reconnaissance Orbiter kering. Szintén értékes adatokat továbbít a Földre az európai Mars Express szonda is.

Orbán Viktor: A magyar békestratégia aranybányát jelenthet az OTP-nek