Irányítási hiba miatt tűnt el az MGS szonda

Hírösszefoglaló
2007. 04. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A földi irányítás sorozatos hibái miatt szakadt meg a kapcsolat tavaly novemberben az amerikai Mars Global Surveyor (MGS) szondájával. A berendezés tíz esztendőn át keringett a vörös bolygó körül, és felbecsülhetetlen értékű tudományos adatokat küldött az Egyesült Államok űrközpontjába – állapította meg a NASA vizsgálóbizottsága.
A hét végén közzétett jelentés szerint a 247 millió dollár értékű kutatószonda fedélzeti számítógépére tavaly júniusban rossz memóriacímre küldtek parancsokat. Ezt akkor a szakemberek nem vették észre, s a rosszul informált szondát november 2-án arra utasították, fordítsa el napelemeit a Naptól. Az MGS néhány hibajelentés után jelezte, hogy sikerült stabilizálnia helyzetét, valójában azonban két akkuja közül az egyik éppen a Nap felé fordult. A berendezés hamarosan túlmelegedett, ám ezt a szonda nem a Nap hatásának tulajdonította, hanem úgy értékelte, hogy az akku túltöltődött. Ezért fokozatosan leállította a folyamatot, a másik azonban egyedül nem tudta ellátni energiával a berendezést. Tizenkét óra elteltével mindkettő lemerült, és az MGS végleg elnémult. A hibasorozat miatt a szonda elfordította azt az antennáját is, amelynek segítéségével kapcsolatot tarthatott volna a földi irányítókkal. Így a mérnököknek semmilyen lehetőségük nem volt, hogy az MGS-t téves döntéseinek felülvizsgálatára bírják.
A tanulságok levonása még hátravan, a NASA-t azonban vigasztalja a tudat, hogy az MGS tovább szolgált, mint eddig bármelyik Mars-kutató műhold. Tíz év alatt kétszáznegyvenezer képet küldött a Földre, feltérképezte a bolygó felszíni ásványait, bizonyítékokat talált a víz egykori létezésére, és ideális leszállóhelyeket keresett a későbbi Mars-expedíciók számára – írta az AP.
A vörös bolygó körül még mindig két amerikai űreszköz, a Mars Odyssey és a legkorszerűbbnek számító Mars Reconnaissance Orbiter kering. Szintén értékes adatokat továbbít a Földre az európai Mars Express szonda is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.